Hlavní obsah

Jak zmírnit alergie? Začněte u vysavače!

Foto: Philips

Sáčkový model FC9194 disponuje maximálním sacím výkonem 500 W a HEPA filtrem 12. Součástí vysavače je sací hubice TriActive+ zajišťující trojnásobně vyšší výkonnost i Turbo kartáč, který odstraní z koberců o 25 procent více chlupů a prachu než klasická hubice (za 4999 Kč)

Alergici by si měli pořídit účinný vysavač. Ten je velmi dobrou zbraní proti spoustě alergenů. Zjišťovali jsme, jaké vlastnosti by měl mít a čím byste se měli řídit při jeho výběru!

Článek

Nežijete ve sterilním prostředí, každý musí doma občas uklízet. Alergici jsou na přítomnost prachu a dalších částic ale mnohem citlivější. Proto je pro ně kvalitní vysavač nezbytností.

Základní typologie

Jsou přístroje sáčkové a bezsáčkové. „Oba typy vysavačů mají své výhody i nevýhody, například sáčkové vynikají maximální účinností čištění. Pro rodiny s alergiky doporučuji vybírat vysavače sáčkové,“ radí Martin Kameníček ze společnosti Electro World.

Foto: ETA

Sáčkový vysavač Belo 7489 nabízí elektronickou regulaci sacího výkonu (450 W), je vybavený HEPA filtrací 13, lze ho dálkově ovládat z rukojeti, na motor se poskytuje prodloužená záruka 5 let a jeho součástí je řada hubic, včetně na tvrdé podlahy s rotačním kartáčem (5999 Kč)

Foto: Raycop

Ruční UVC antibakteriální vysavač Genie je určený pro matrace, lůžkoviny (polštář i peřinu), čalouněný nábytek a podobně. S pomocí UV-C záření, vibračních klepačů, cyklónového sání a HEPA filtru 13 zabíjí bakterie, viry a jiné patogeny a zároveň poškozuje DNA prachových roztočů ve všech textiliích v domácnosti (za 3990 Kč)

Typů vysavačů je celá řada, v posledních letech se více mluví o robotických, možná jste také slyšeli o přístrojích pracujících s UV-C zářením, multifunkčních vysavačích, vodních...

Foto: Miele

Vysavač S8 UniQ s aktivním HEPA filtrem filtruje i nejjemnější částečky prachu a alergeny. Pro vysavač je důležitý i prachový sáček HyClean ze speciálního rouna (navíc jakmile se vysavač otevře, sáček se automaticky uzavře) a těsnění vysavače garantuje celkovou prachotěsnost/nepropustnost. Tento designový model stojí 15 200 Kč, ale jiné vysavače stejné značky seženete i za necelou třetinu

Podle čeho vybírat?

Příkon, objem sáčku, délka šňůry nebo hlučnost jsou sice potřebné parametry, ale alergika by mělo zajímat něco jiného. „Důležitý je sací výkon, ale také schopnost zadržení nečistot ve vysavači a eliminace jejich návratu zpět do vzduchu. Na to má vliv prachový sáček, účinnost HEPA filtru, vzduchotěsnost přístroje a konstrukce sací hubice,“ upřesňuje Dobroslav Šanda ze společnosti Philips.

Foto: Electrolux

Sáčkový UltraOne Mini s označením UMORIGIN má omyvatelný HEPA filtr 13, objem prachového sáčku 3,5 l, elektronickou regulaci výkonu s funkcí AUTO (automaticky přizpůsobí výkon podle vysávaného povrchu), řadu hubic a další (za 8999 Kč)

Zatímco sací hubici (nástavec trubice vysavače) lze vyzkoušet a i laicky posoudit, jak pracuje – jak se „přisaje” k podlaze nebo koberci a lape nečistoty, se vzduchotěsností to je horší, tu na pohled nepoznáte.

Foto: Bosch

Sáčkový BSGL 5ZOO1 Zoo’o ProAnimal je horkou novinkou od dubna letošního roku. Počítejte s HEPA filtrem 12, dvojitým turbokartáčem a dalšími hubicemi, tryskami na matrace a spáry, s uzavřením vysavače proti úniku prachu, sáčkem MegaAir SuperTEX s hygienickým uzávěrem nebo Bionic Filtrem pro odbourávání zápachu přirozenou cestou (za 6590 Kč)

Myslete i na sáček

Prachových sáčků je na trhu mnoho druhů, ty s označením pro alergiky velmi dobře zadržují i alergeny, jako jsou roztoči, pylová zrnka nebo spory plísní. Navíc se sáčky vnímají jako další filtr. Některé značky nabízejí i multifunkční sáčky, vhodné i do jiných než jimi vyráběných vysavačů, například Philips S-bag Clinic Anti Allergy, ETA Unibag, Electrolux E 206 B.

Foto: Sencor

Bezsáčkový vysavač SVC 1030 CAT & DOG se sacím výkonem 400 W je vybavený mini-turbohubicí pro dokonalejší vysátí zvířecí srsti z čalounění. Výjimečná je šestiletá záruka na motor. Nový systém 3rd Generation Cyclone pro optimální oddělení prachu od vzduchu šetří omyvatelný HEPA filtr 13 (za 2999 Kč)

Teorie super hospodyňky nabádá měnit sáček po každém použití, avšak praxe je poněkud jiná. A od toho se odvíjí i cena, kterou za sáčky vydáte (průměrná cena 4–5 sáčků se pohybuje kolem 200 korun).

Stokrát zmiňovaný HEPA filtr

Zkratka HEPA znamená high efficiency particulate air filter – vysoce účinný filtr vzduchových částic, který poprvé použila NASA. Většinou se tento filtr aplikuje jako výstupní, za motorem. HEPA filtry zvládnou zachytit mikročástice od 0,01 mikrometru do 100 mikrometrů, a podle účinnosti se dělí do několika tříd, přičemž pro alergiky se doporučují filtry HEPA 12 nebo 13. „Dvanáctka“ zachytí mikročástice z 99,5 procent, „třináctka“ z 99,95 procent.

Foto: Philips

Výstupní HEPA filtr 13 za 599 Kč a sáčky S-bag Clinic Anti Allergy, které zachytí až 99,9 procent pylů, spór plísní a alergenů vyskytujících se ve vzduchu (4 kusy za 199 Kč)

Foto: Rowenta

Sáčkový Silence Force Extreme RO5921 má HEPA filtr 13, elektronickou regulaci sání, pět vyměnitelných hubic a s hlučností provozu 62 dB aspiruje na jeden z nejtišších vysavačů na trhu (za 5921 Kč)

Máte v rodině alergika? Napište nám, jaký typ vysavače se vám osvědčil!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.