Hlavní obsah

Budí vás v noci pračka? Pořiďte si tiché spotřebiče!

Foto: AEG

Šikovná vestavná myčka nádobí ProClean o šířce 60 cm patří do energetické třídy A++ (hlučnost 43 dB, za 21 100 Kč)

Až si budete vybírat nového pomocníka do domácnosti, zaměřte se nejen na značku nebo nabízené funkce; všímejte si také jeho hlučnosti. Doma trávíte dost času, tak proč si ho znepříjemňovat zbytečným rachotem?

Článek

Na trhu existuje nepřeberné množství domácích spotřebičů, které se liší svou hlučností. Údaj o ní byste měli najít na energetickém štítku.

Drobné spotřebiče typu mlýnků, mixerů či elektrických kráječů zpravidla tolerujete, protože jejich provoz se omezuje na maximálně pár minut. Ale větší přístroje jako pračky, sušičky nebo třeba myčky bývají v provozu i několik hodin a lednička stále. U nich pak oceníte tichý provoz.

1. Detaily udává norma

„Maximální hlučnost spotřebičů, přesněji řečeno měření emisí akustického hluku šířeného vzduchem stanovuje norma ČSN EN 28960, která je identická s mezinárodní normou ISO 8960:1991. A tou se výrobci řídí,“ říká Martin Kameníček z Electro Worldu. Intenzita hluku se vyjadřuje v decibelech (dB).

Foto: Dyson

Bezlopatkový ventilátor AM06 s technologii Air Multiplier slibuje nepřerušovaný proud jemného vzduchu (hlučnost 57,5 dB, za 10 999 Kč)

Foto: Bosch

Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem HomeProfessional WTY88780EU o šířce 60 cm díky svému inovativnímu designu a kvalitním technologiím zaručuje tišší chod (hlučnost 63 dB, za 33 590 Kč)

2. Relativní zvýšení

Odborník však dodává, že nárůst této veličiny není symetrický. Kdybyste si mohli porovnat dva spotřebiče, řekněme s hlučností 60 a 63 dB, zdá se rozdíl nepodstatný. „Přitom zvýšení o 3 dB vnímáte, jako kdyby se hluk zdvojnásobil, při nárůstu o 10 dB je hluk desetinásobný, při nárůstu o 20 dB stonásobný,“ upozorňuje Martin Kameníček.

Foto: Hotpoint

Komínový odsavač par HLB 9.8 LSHS X/HA s bezuhlíkovým motorem je vybaven silnější zvukotěsnou izolací a silnější ocelí s omezením vibrací, navíc je motor umístěný v komíně výše. To vše snižuje hlučnost (60 dB, za 21 990 Kč)

3. Co je hluk?

Za hlučné spotřebiče se považují ty, které při provozu vydávají nad 80 dB. „Zaměřme se například na vysavače. Ty obvykle zatěžují hlukem asi 80 dB, ale existují i tišší varianty, které slibují zpravidla o 10 dB méně. Za extrémně tiché se pokládají spotřebiče pracující s hlučností okolo 66 dB. Mezi ně řadíme myčky, u kterých se hluk nyní pohybuje okolo 45 dB, nebo chladničky, z nichž některé modely pracují už pod 40 dB. U praček se zase bavíme o hluku kolem 60 dB,“ objasňuje Martin Kameníček.

Foto: Bosch

Obecně platí, že se hlučnost volně stojících spotřebičů dá snížit vestavbou do nábytku. Myčka nádobí SMS69U42EU nabízí 6 programů a 4 speciální funkce. Zvládne 14 jídelních sad (hlučnost 40 dB při podstavbě, za 27 290 Kč)

Na první pohled se zdá – čím tišší spotřebič, tím lépe. To je sice pravda, avšak srovnávat je lze jen v rámci dané skupiny, ne všechny mezi sebou. Každý typ spotřebiče totiž vydává jinou míru hluku. „Už jsme zmiňovali tiché myčky – ty opravdu nejtišší na trhu dosahují dokonce hladiny kolem 39 dB. Ale třeba vysavače mají jiný provozní hluk, který bude i v nejnižší možné míře daleko vyšší než u myček,“ podotýká Martina Křižáková z Indesit Company.

Foto: Indesit

Volně stojící myčka eXtra DFP 58T94 CA NX EU je speciálně konstruovaná pro mytí rozměrného nádobí (hlučnost 44 dB, za 14 690 Kč)

4. Proč spotřebiče „hučí“

„Nejvíce hluku vydává motor, případně například čerpadlo u praček či myček. Ale mnohé spotřebiče se dnes vybavují bezuhlíkovými motory. U nich pak odpadá hluk způsobovaný uhlíkovými kartáči,“ vysvětluje Martina Křižáková. Bezuhlíkové motory se dnes používají převážně v pračkách, chladničkách a v některých myčkách.

Foto: Whirlpool

U vrchem plněné pračky WTLS 65912 ZEN se použil trakční motor, který otáčí buben přímo, a tím se dosáhlo snížení vibrací a hluku. Prát můžete bez obav i v noci díky tichému programu NightEco (hlučnost při praní 51 dB, při odstřeďování 72 dB, za 16 990 Kč Kč)

Foto: Hotpoint

Předem plněná pračka AQ114D 697D EU/B s bezuhlíkovým motorem, zvukotěsnými panely a inteligentním systémem čerpání vody omezuje hlučnost na minimum (praní 51 dB, odstřeďování 79 dB, za 19 990 Kč). Pračku lze sladit se sušičkou

5. Co také působí na hlasitost spotřebiče

Vy sami, třeba nevyváženým umístěním. Například hlučnost ledničky se může násobit, pokud nestojí dobře na všech nožkách. Zdánlivý hluk ovlivňuje i prostředí, v němž je spotřebič umístěný. Nemáte v kuchyni tlumicí prvky (záclony, závěsy, koberce)? Pak se vám bude lednička, jež je v provozu nepřetržitě, vždycky zdát hlučnější.

Foto: Bosch

Nerezová chladnička s mrazničkou KGE 39BI41 slibuje celkovou kapacitu 339 litrů a oddělenou regulaci teplot v chladící a mrazící části (hlučnost 34 dB, za 26 790 Kč)

„K největším hříšníkům v kuchyni ale patří digestoř, u ní však hraje důležitou roli správně nastavená instalace odtahu vzduchu,“ uvádí Martin Kameníček.

Foto: AEG

Energeticky úsporná vestavná kombinovaná chladnička SCS91800C0 nabízí kapacitu 192 litrů + 75 litrů má mrazák (hlučnost 34 dB, za 32 490 Kč)

Pokud vám jde doma „hlava kolem“ z rušných spotřebičů, nejprve si zkontrolujte, zda je máte správně umístěné, v případě digestoří rovněž instalované. Anebo si vzpomeňte, kdy jste je vlastně kupovali…

Foto: Electrolux

Sáčkový vysavač UltraSilencer USENERGY je vybavený novou tišší konstrukcí hubice AeroPro Silent (hlučnost 61 dB, 5499 Kč)

Foto: Siemens

Podlahový vysavač VSQ5X1230 Q5.0 extreme silencePower spotřebuje méně energie, přesto díky inovativnímu motoru a konstrukci sací trysky slibuje vysoký výkon (hlučnost 70 dB, za 5990 Kč)

A jak to máte vy? Který spotřebič vám díky své hlučnosti leze nejvíce na nervy, a co s tím děláte?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek