Článek
Jahodník obecný (Fragaria vesca) je původní evropská rostlina, které volně roste na mýtinách, okrajích lesů nebo v remízcích. Její drobné, špičaté plody, tedy lesní jahody, mají nezaměnitelnou vůni i chuť, a výrazně tak předčí běžně pěstované zahradní odrůdy. Přestože na první pohled působí jahodníky jako křehké lesní krásky, jsou poměrně odolné a při vhodných podmínkách se snadno uchytí i na zahradě.
Tip: Šlechtěnou formou lesních jahod jsou měsíční jahody, které jsou kompaktnější, plodí opakovaně celé léto a netvoří šlahouny. Oproti nim se pravé lesní jahody rozrůstají do stran, plodí jednou ročně a mají výraznější vůni i chuť.
Kam vysadit lesní jahody
Lesní jahody se cítí nejlépe tam, kde je to co nejpodobnější jejich přirozenému prostředí. Ideální jsou polostinná místa, například pod stromy nebo v blízkosti keřů, kam slunce proniká jen část dne a zemina si udržuje vlhkost. Vhodná je humózní, kyprá půda bohatá na živiny.
Na slunci je nutné zajistit lesním jahodám dostatečnou zálivku (zejména v horkých a suchých obdobích), v polostínu jsou samy schopny udržet si vláhu a postupně vytvoří souvislý zelený porost, který působí přirozeně a zároveň dekorativně.
Jak daleko od sebe sázet
Jahodník obecný získáte několika způsoby: koupí sazenic či výsevem semen dostupných v zahradnictvích a lze je také množit šlahouny, podobně jako zahradní jahody.
Výsadba je ideální buď na jaře, nebo na začátku podzimu, kdy je půda dostatečně vlhká a teploty nejsou extrémní. Jednotlivé rostliny je vhodné vysazovat s odstupem asi 25 až 30 centimetrů, protože se časem rozrostou.
Lesní jahody jsou nenáročné
Velkou výhodou lesních jahod je jejich nenáročnost. Po ujmutí prakticky nepotřebují žádné zásahy kromě běžné zálivky v období sucha a občasného vypletí, zvláště v prvním roce po výsadbě. Jahodníky jsou zvyklé na střídání vlhkých a suchých období, a pokud rostou na stinnějším místě, nemají problém vláhu udržet.
Hnojení není nutné, ale pokud máte půdu chudší, můžete jednou ročně přidat tenkou vrstvu kompostu nebo přírodního hnojiva.
Po skončení sklizně je vhodné odstranit staré a poškozené listy, aby mohly rostliny regenerovat a nabrat sílu na další sezonu.
Nemusíte se obávat chorob ani škůdců – lesní jahody jsou odolné a dobře si poradí i bez chemické ochrany. Díky tomu představují skvělou volbu pro přírodní zahrady nebo pro pěstování bez chemie.

Lesní jahody plodí sice jen jednou ročně, ale jejich listy ozdobí i stinné koutyFoto: Aia DS, Profimedia.cz
Úroda jednou ročně
Plody jahodníku obecného dozrávají obvykle během června a července. Plodí sice jen jednou ročně a sklizeň je časově náročnější kvůli drobnosti plodů, ale odměnou je nezaměnitelná chuť a vůně, které nelze nahradit. Lesní jahody chutnají nejlépe čerstvé hned po utržení.
Lesní jahody lákají včely i motýly
Kromě své užitkové hodnoty mají jahodníky obecné také estetický a ekologický přínos. Tvoří nízký a hustý porost, a hodí se proto jako půdopokryvná rostlina do míst, kde by jinak rostl plevel nebo kde se obtížně udržuje trávník. Vypadají přirozeně, krásně kvetou a na podzim jejich listy získávají načervenalý nádech.
Zároveň lákají včely, motýly a další opylovače, čímž podporují biodiverzitu vaší zahrady. Pokud jim nabídnete prostor, stanou se harmonickou součástí krajiny a vykouzlí úžasnou atmosféru, jakou nezvládnou vytvořit ani okrasné rostliny.