Článek
Sběr lesních borůvek je oblíbená letní zábava, odborníci ale varují, že když přitom nedodržíte určitá pravidla, číhá na vás poměrně nové nebezpečí: vajíčka tasemnice liščí. Když se dostanou do těla, mohou vás nakazit závažným parazitárním onemocněním: echinokokózou. Postihuje především játra (hrozí i transplantace jater) a v krajním případě ohrožuje život.
Vše o nákaze a příznacích echinokokózy se dočtete v tomto článku:
Riziko tasemnice liščí stále roste
Do roku 1997 o tomto riziku slyšel jen málokdo. Až tehdy se u nás objevil první případ onemocnění echinokokózou a poté jich lékaři zaznamenali tři až pět ročně. Loni ale nastal poměrně dramatický nárůst a testy, kterými prošla celá liščí populace, ukázaly, že nemoc přenáší každý pátý jedinec. A protože lišek v lesích přibývá, varují odborníci právě před rostoucím rizikem nákazy. Podle odhadů může být u nás nakažených několik desítek lidí, u nichž se choroba teprve projeví.
Nemoc se projeví až po letech!
Vajíčka tasemnice přenášejí lišky svými výkaly spíše na nižší porost, tedy právě na borůvčí, jahody a další lesní plody, a nelze je vidět pouhým okem. Během sběru ovoce se vám mohou dostat na ruce, a pokud si sáhnete do očí nebo do úst, dojde k přenosu. Dlouhá léta pak nemusíte nic tušit, protože nákaza se dlouho nijak neprojevuje.
Uvádí se, že první příznaky nastanou až po pěti až 15 letech. A po takové době si je samozřejmě se sběrem borůvek nikdo nespojí. A tím spíš, že příznaky echinokokózy nejsou nijak specifické, ale působí jako běžná viróza nebo trávicí potíže. Ve většině případů se parazit usadí v játrech, ale může napadnout i další orgány – třeba i mozek. Odhalit ho lze CT vyšetřením a podle specifických protilátek v krvi.

Nejen borůvky, ale i ostatní lesní plody před konzumací vždy umyjte, a pokud možno tepelně upravte!Foto: Erica Richardson, Shutterstock.com
Jak se vyhnout nákaze liščí tasemnicí
- Žádné plody nejezte přímo v lese rovnou z keříčku.
- Při sběru si nesahejte na obličej (ani do očí či do úst).
- Ihned po návratu domů si pečlivě umyjte ruce teplou vodou a mýdlem, oblečení vyperte.
- Všechny nasbírané plody pořádně omyjte proudem vody a tepelně zpracujte. „Vajíčka tasemnice ničí převaření, ale pozor, mráz nikoli, takže nemyté zamražené jsou stále nebezpečné,“ varuje Štěpánka Čechová, tisková mluvčí SZÚ.
- Pokud s vámi do lesa chodí pes, i on představuje možné riziko, proto ho pravidelně odčervujte a po příchodu z lesa ho očistěte.
Echinokokóza
- Popis: Parazitární onemocnění, které se objevuje velmi výjimečně, ale může skončit až vážným poškozením jater.
- Příznaky: Projevuje se jako jakákoliv jaterní choroba – například zvýšenou únavou, bolestmi břicha, vzácně se přidává zvýšená teplota nebo zežloutnutí kůže.
- Inkubační doba: Nemoc se často projeví pět až 15 let po infekci.
- Léčba: Cysty, které echinokok vytvoří, je třeba se zbavit chirurgicky odstraněním části zasažených jater. Někdy je třeba i transplantace. Když cystu nejde odstranit, podávají se doživotně anthelmintika zastavující růst cysty.
- Statistiky: Běžně se ročně objeví zhruba tři až šest případů.
- Prevence: Určitou prevencí by bylo důsledné a důkladné omývání lesních plodů. Zmrazením se vajíčka nezničí, vysokou teplotou ano. Je třeba si také umývat ruce po kontaktu s domácími zvířaty běhajícími v lese.