Článek
Michal s Dášou se z bytu na Vinohradech stěhovali do sousedních Nuslí, které pro ně byly skvělou alternativou, jak zůstat v širším centru Prahy a v blízkosti oblíbených míst, která už znali a kam rádi chodili. „Lokalita je zelená a rychle se rozvíjí, stavějí se tu nebo rekonstruují nové rezidenční projekty a otevírají se zajímavé podniky. Má potenciál i díky budoucímu metru,“ pochvaluje si Dáša.
Potkaly se dvě designérky…
Dáša má sama skvělý vkus, design ji baví a o svém domově měla jasnou představu. „Jsem vlastně také designérka, ale navrhuju weby. Hodně základů se ovšem napříč designem prolíná – například umění kombinovat barvy a textury a pracovat s akcentními prvky,“ vysvětluje majitelka. Pro konzultace ohledně rekonstrukce a doladění detailů přesto oslovila interiérovou designérku Natálii Hrdou, s níž se znala z předchozího zaměstnání.
„Hodně mi ulehčila rozhodování, protože jsem dost nerozhodná. Vždycky jsem si připravila pár možností a spolu jsme si je prošly, probraly plusy a minusy a rychle jsme došly k nejlepšímu řešení,“ popisuje Dáša a Natálie ji doplňuje: „S majitelkou jsme si lidsky i stylově velmi sedly. Cítila jsem, že ode mě potřebuje hlavně potvrdit své nápady a pomoct s doladěním. Jejím cílem byl nadčasový interiér s kvalitními materiály – prostor, který je estetický, ale zároveň praktický a příjemný na život.“
Drobná změna dispozice
Byt v historické zástavbě má asi 76 m2 a dispozici 2+1, respektive 3+kk. Dispozice zůstala v zásadě stejná, jedinou větší změnou bylo přemístění toalety z koupelny do původního kumbálu. „Tím se z původní miniaturní koupelny stala sice stále malá, ale už plnohodnotná koupelna, kam se vejde i vana. Drobně jsme také upravili vstup do kuchyně – zúžením dveří jsme získali více prostoru pro kuchyňskou linku,“ vysvětluje designérka.
Rozpočet na uzdě
Lehká úprava dispozic, výměna oken a nové dřevěné parkety byly největší investicí, jinak chtěli majitelé udržet rozpočet v rozumných mezích. „Cílem bylo, aby interiér působil jako navržený na míru, ale překvapivě tu tolik řešení na míru není. Kombinovali jsme nábytek Ikea, kusy z běžných obchodů a několik designových kousků z výprodejů. Zatímco podobné rekonstrukce často stojí miliony, my jsme se drželi při zemi,“ říká Natálie.
Aby se všechno vešlo
Největší výzvou byl omezený prostor. I když jde o 3+kk, společná část, tedy kuchyň, jídelna a obývák, musela být maximálně efektivně uspořádaná. „Nábytek jsme vybírali nejprve podle rozměrů a až potom jsme řešili design a další vlastnosti. Stejně tak do koupelny bylo možné umístit jen jednu konkrétní velikost vany, takže jsme nemohli tolik experimentovat. Ale i v těchto mantinelech jsme se snažili o maximálně funkční a estetické řešení,“ popisuje designérka.
Designová nedesignová kuchyň
Obzvlášť nadšení jsou majitelé i designérka z kuchyně. Její základ tvoří korpusy IKEA, které na vyšší úroveň pozvedla designová dvířka a úchytky a také odolná pracovní deska z umělého kamene. To celé kuchyni dodalo výrazný a originální vzhled – rozhodně nepůsobí jako standardní sestava, ale jako promyšlený autorský prvek.
„Jsem pyšná, jak se celý prostor podařilo propojit. Interiér působí vzdušně, čistě a lehce a je krásným příkladem toho, že i s omezeným rozpočtem se dá vytvořit originální a osobitý domov. Byt se bude časem dál vyvíjet, ale jeho základ zůstane pevný – nadčasový, kvalitní a vyladěný do posledního detailu,“ uzavírá designérka.
Vizitka designérky
Natálie Hrdá pomáhá z bytů, domů a kanceláří vytvořit příjemná a funkční místa, kde se dobře žije i pracuje. Věří, že prostor ovlivňuje náladu i produktivitu, a proto se zaměřuje na proměny, které jsou nejen hezké, ale i praktické. Baví ji kombinovat minimalistický scandi základ s retro prvky, které respektují původ budovy. Více na www.tadynaty.cz.