Článek
Podkrovní byty mají své kouzlo a každý je neopakovatelným originálem, který vyžaduje zvláštní řešení. Výška půd se obvykle dá využít na dvě podlaží, nebo má alespoň podobu galerií a vestavěných pater či skvělých úložných míst. Vazné trámy nad podlahou zase vedou k atraktivnímu víceúrovňovému členění podlah interiéru.
Trámy – přiznat, nebo schovat?
„Jestliže majitelé bytu nechtějí mít v prostoru přiznané trámy, mohou je skrýt do sádrokartonu nebo do nábytku. I když jeho část nebude plně využita k ukládání, prostoru to prospěje,“ radí Jitka Litschmannová ze společnosti Ritzy – interiéry, kuchyně, s. r. o. „Návrh a vyřešení prostoru v podkroví bývají vždy zajímavé a náročné na dobré nápady, výsledný efekt však závisí z velké části na kvalitních truhlářích a montážnících,“ dodává odbornice.
Při stavbě půdních bytů i při jejich vybavování se vyplatí spolupracovat se zkušeným architektem a stavitelem, kteří si poradí se všemi problémy, včetně rozvodů sítí a odpadů i správného výběru a rozmístění oken pro dobré osvětlení a větrání bytu.
Půvabné výhledy – neudělejte chybu
Půdní bydlení je o to atraktivnější, když má prostor vedle střešních také okna vikýřová nebo francouzská. K dispozici jsou i střešní terasy a balkony. Optimální prosvětlení místností přirozeným světlem je dáno poměrem plochy okna k ploše podlahy. U obytných místností má prosklená plocha odpovídat minimálně 10 % podlahové plochy. Alespoň část podlahové plochy musí být dostatečně dlouho osvětlená během dne.
Výška stropů – jak nenarazit při kolaudaci
Chcete využít prostor pro dvě patra? Takzvaná světlá výška (tam, kam dopadá denní světlo) nově budovaných obytných místností musí mít 2,6 metru. V místech se zkoseným stropem má být osvětleno minimálně 1,3 metru do výšky. Od tohoto „světlého bodu" se teprve počítá užitná plocha místnosti.
Výška trámů ve stropě je stanovena na minimálně 2,1 metru. Máte větší plochu stěny s podchozí výškou menší, než je 2,1 metru? Tak otevřete střechu a postavte tady terasu.
Vybavení nábytkem
Při zařizování interiéru je rovněž dobré poradit se s odborníkem, který dokáže využít každý centimetr místa pod šikmými stěnami a s pomocí nábytku rozdělit prostor tak, aby dispozice poskytovala soukromí.
Chcete umístit postel pod šikmý strop? Výška čela postele sice bývá 80–100 centimetrů, ale mějte na paměti dva možné problémy – dýchání a vstávání. Pod nízkým stropem si brzy vydýcháte čerstvý vzduch a při vstávání by měla být výška ke stropu nejméně 180 centimetrů pro snadný pohyb bez úrazu.
„To se dá řešit nábytkem, vyrobeným na míru. Chybí vám 30 a více centimetrů pro pohodlné spaní i vstávání? Vyřešte to postelí s vysokým čelem a skrytým úložným prostorem, přístupným z boku,“ radí Zuzana Cremoninni ze společnosti Abitare. „Poslouží třeba jako knihovnička a velký ukládací prostor, třeba na lůžkoviny,“ dodává Zuzana Cremoninni.
Potřebujete více inspirace? Podívejte se do naší galerie. O dalších nástrahách, které číhají v podkroví, si přečtěte v tomto článku.
A jak byste si se zařizováním podkroví poradili vy?