Hlavní obsah

Chcete doma rychlou změnu? Zaměřte se na stěny!

Foto: Rako

Design obkladu Pietra je založený na jedinečnosti přírodního materiálu. Originální řezaná dekorace je v sérii tím prvkem, jenž drží krok s nejmodernějšími trendy. Cena od 499Kč/set

Toužíte po změně interiéru, ale nábytek se vám líbí a dispozice měnit nechcete? Změňte vizáž stěn! V bytě jde o největší plochu, její obměna bude vidět na první pohled. Podívejte se, co můžete mít.

Článek

Vedle tapet, samolepek a obligátní výmalby můžete na radikální změnu stěn použít třeba keramické obklady, stěrky a imitace betonu, benátský štuk, dřevo, napínané stěny (nedávno jsme přinesli ukázku napínaných stropních podhledů, článek najdete zde), přírodní kámen, strukturální omítky nebo systém obkladů clic wall.

Klasika – válec, štětka a kýbl s barvou

Na trhu naleznete nepřeberné množství barev. Jak si vybrat tu správnou? „Do bytu doporučuji použít disperzní barvy, které se neotírají a neoddělují od podkladu, takže se neloupou,“ radí Stanislav Kralovanský z firmy Malíři Natěrači cz.

Foto: OBI

Při malování vyzkoušejte barvu na malé ploše, nechte ji zaschnout, abyste viděli, jak bude ve finále na stěně vypadat

Kolik to bude stát? Když budeme počítat 2 + 1 o rozloze 50 čtverečních metrů, kde je plocha stěn a stropů zhruba 150 metrů čtverečních, nákup všech pomůcek a barev vás vyjde asi na 3650 korun. A k nákladům přičtěte čas, strávený malováním.

Tapety jsou „IN"

Na trhu je široká nabídka tapet, fototapet, samolepicích fólií, 3D tapet a dekorací. V bytě se s nimi dají dělat pravá kouzla a postačí, když je nalepíte jen na kousek stěny.

Foto: OBI

S tapetou můžete v bytě kouzlit. Kombinujte třeba různé dekory ve stejném barevném odstínu

Trendem poslední doby jsou velkoplošné tištěné tapety s motivy stromů, měst a dalších vzorů. „U klasických tapet se na předních místech drží květinya pruhy," říká Adéla Viktorová z Ateliéru Orsei. „Ve větších místnostech se dobře vyjímají i flokové plastické vzory. Co se barev týká, upouští se od jemných odstínů hnědé a béžové, začínají se poptávat výrazné odstíny růžových, fialových, modrých a zelených barev," dodává Adéla Viktorová. Mimochodem, tapetám jsme ve věnovali detailně nedávno v tomto článku. Jestli chcete o tapetování vědět ještě víc, podívejte se i na článek Fototapety: Zkrášlí byt během chvíle.

Foto: Bonami

Máte v kuchyni málo oken nebo chcete její prostor opticky zvětšit? Se samolepkou vytvoříte během minutky idylický koutek se všemi nezbytnými pomocníky a s výhledem do imaginární pergoly. Rozměry: 58 x 67 cm. Cena 1049 Kč

Foto: Orsei

Tapeta s 3D efektem od výrobce Eijffinger s motivem sakury vytvoří v bytě rozkvetlou zahradu. V rozměru 1,86 x 2,80 m stojí 7014 Kč

Přírodní kámen

Použití přírodního kamene v interiérech je světový trend této doby. Kámen dotváří originální a exkluzivní vzhled bytů v moderním, klasickém i historizujícím stylu. Při nákupu přírodního kamene je třeba vzít v potaz určitá specifika – není to normalizovaná hmota, ale unikátní dílo přírody.

Foto: xxx lutz

Penetrovaná cihlová stěna velmi dobře působí vedle stěrky a pohledového betonu

Každý kus je originál. Proto je nutné počítat s určitými drobnými rozdíly v barevnosti a struktuře. Obklady a dlažby z přírodního kamene pořídíte již za cenu od 499 Kč/m2.

Keramický obklad zaujme i v ložnici

Obklady se v posledních letech v interiéru prosazují i na stěnách obývacích pokojů a ložnic. Patří k jednomu z nejtrvalejších řešení a jsou téměř bezúdržbové. Stačí je jednou za čas vyluxovat od prachu, případně otřít vlhkým hadrem.

Foto: Rako

Dlažba se uplatní v obývacím pokoji i v ložnici. Mozaika Clay na stěně vhodně kontrastuje s velkým formátem 30 x 60 cm, použitým na podlaze. Cena 599Kč/m^2

Velkoplošné obklady jednoduše zacvakněte

S poměrně novým systémem clic wall budete s proměnou bytu rychle hotovi. Na stěny jen připevníte lehké kovové nebo dřevěné konstrukce a panely do nich jednoduše zakliknete.

Foto: Clic Wall

Clic wall je k dispozici v široké škále barev a vzorů. Vrchní vrstva panelů je stálobarevná, odolná proti poškrábání a je i omyvatelná. Cena za m^2 je okolo 570 Kč

Stěrka, beton, marocký štuk a podobné

Jde o tradiční úpravy stěn, známé stovky let, i o novinky, které jsou na trhu pouze roky. Dekorativní stěrky se používají na stěny, podlahy a stropy. Některé se ještě dokončují speciálními malířskými úpravami. Více se o nich dozvíte v článku Zdi, které dodají bytu kouzlo, vsaďte na stěrku.

Máte vlastní originální řešení stěn? Prozraďte čtenářům, jak jste je vyšperkovali vy.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.