Hlavní obsah

Chinaski končí, jak je znáte! Stojí za rozpadem slavných kapel vyhoření, spory, nebo touha po sólo kariéře?

Foto: Profimedia.cz
20. 11. 2017

Punčocháče, Vinohradská č. p. 90, Vrchlabí a další. Pro generaci, která na těchto písničkách vyrostla, právě skončila jedna hudební jistota. Ano, Chinaski oznámili konec kapely v takové sestavě, na kterou jsme byli zvyklí. Zamáčkněte slzu, nejsou první ani poslední.

Článek

Abychom byli přesní, kapela nekončí úplně, pouze v tom seskupení, které jsme znali posledních několik let. Z původní sestavy zůstanou jen frontman Michal Malátný (47) a kytarista František Táborský (43). Rozchod se zbylými členy oznámila kapela Chinaski na svém oficiálním facebookovém profilu – podle jejich vyjádření vyprchala chemie a muzikanti se rozcházejí po hudební stránce. Některé věci vidí jednotliví členové rozdílně, a tak je třeba jít dál každý svojí cestou. Kdo nahradí čtyři odcházející muzikanty, zatím není jisté. Třebaže Chinaski budou pokračovat v jiném složení, lze to považovat za konec té skupiny, kterou jsme znali, a můžeme si ji tak přidat na seznam kapel, které jsme milovali, ale pohromadě už je neuslyšíme.

Chinaski (1987–2017)

Chinaski, původně ještě jako Starý hrady a posléze spontánně přejmenovaní na Starý hadry, se dali dohromady už v roce 1987. Od té doby prošla kapela řadou proměn: od přejmenování podle hlavní postavy románu Charlese Bukowského přes obsazení až po hudební aranžmá. Svůj poslední koncert ve složení, na které jsme zvyklí v podstatě posledních deset let beze změny, odehrají 18. prosince v Brně.

Foto: Profimedia.cz

Koncerty kapely Chinaski byly vždy parádní show se vším všudy

Nightwork (2006–2013)

Dlouho u nás nebyla chlapecká kapela, kvůli které by dívky sundávaly podprsenky a házely je na pódium (krom Monkey Business, ti mají své stálé podprsenkové groupies už několik let). Většina členů byli jak muzikanti, tak zároveň herci, což se projevilo v kreativitě a trochu netradičním hudebním stylu. Písněmi a klipy často provokovali a kvůli recesi zpočátku nebyli bráni příliš vážně. Po fenomenálních hitech jako Mája, Tepláky nebo Vánoční čas je fanoušci začali zbožňovat. Kapela ale neměla dlouhou životnost. Fungovala od roku 2006 a už po sedmi letech oznámila konec. Spekulovalo se, že v tom má prsty Tatiana Vilhelmová (39), partnerka zpěváka Vojtěcha Dyka (32), ovšem tyto fámy byly vždy vyvráceny.

Foto: Profimedia.cz

Všichni členové kapely Nightwork. Zleva nahoře: Jakub Antl, Vojtěch Dyk, Jakub Prachař. Dole zleva: František Soukup, Jan Maxián a Ondřej Sluka

Black Milk (2002–2005)

Tři zpěvačky, kterým do začátků měla pomoct slavná jména jejich otců, velkou díru do světa neudělaly. Tereza Kerndlová (31), Helena Zeťová (37) a Tereza Černochová (34) spolu vydaly v roce 2002 album „Modrej dým“, o rok později další desku „Sedmkrát“. Ale už v roce 2004 se objevily v kapele problémy, které zjara příštího roku vyústily v rozpad. Všechny tři zpěvačky se daly na sólovou dráhu a ta jim očividně sedí mnohem více než ta společná.

Foto: Profimedia.cz

Kapela Black Milk ze začátku dost stavěla na tom, že jde o dcery slavných muzikantů. Zleva je Tereza Černochová, Helena Zeťová a Tereza Kerndlová

Oasis (1991–2009)

Nejen české kapely, vzniklé z popudu hudebního producenta, odešly z hudebního světa. V roce 2009 oznámila konec kapela Oasis, která fungovala osmnáct let. Britská kapela zažívala své největší úspěchy v polovině devadesátých let, ale dodneška patří k nejvlivnějším seskupením britské rockové scény. Jejich hlavními tvářemi byli bratři Noel (50) a Liam (45) Gallagherové, kteří se ale nakonec stali i zkázou kapely – rozpadla se po jejich sporech.

Foto: Profimedia.cz

Kapela Oasis doplatila na spory mezi bratry Gallagherovými

The Verve (1989–1999, 2007–2009) 

Jedněmi z největších konkurentů Oasis byla další britská kapela The Verve – dokázali vyprodat lístky na koncert za dvě a půl hodiny. Nezaměnitelnou melodii písně Bitter Sweet Symphony zná snad každý, kdo někdy v životě zapnul rádio – dodnes totiž zní z éteru. Muzikanti se dali dohromady na přelomu osmdesátých a devadesátých let, ale po deseti letech se rozešli – ke konci vedla hádka mezi Richardem Ashcroftem (46) a Nickem McCabem (46). Druhý jmenovaný po roztržce kapelu opustil a vydal se – jak jinak – na sólovou dráhu. V roce 2007 oznámili comeback, ale netrval příliš dlouho, o dva roky později se kapela už opět loučila. Zdá se, že už natrvalo.

Foto: Profimedia.cz

The Verve nakonec opustil Richard Ashcroft, který se vydal na sólovou dráhu

R.E.M. (1980–2011)

Na rozdíl od předchozích kapel, R.E.M. se po jedenatřiceti letech nerozpadli kvůli neshodám, ale protože nevěděli, kudy dál. Tak to alespoň v roce 2011 tvrdili ve svých vyjádřeních, podle kterých se navzájem respektují, milují se, jako by byli skuteční bratři, ale došlo u nich k určitému syndromu vyhoření. Jejich písně, ať už ploužák Everybody Hurts, nebo Losing My Religion, budou rezonovat v hudebním světě ještě hodně dlouho. Však to také byly celosvětové hity, které pomohly kapele dostat se tam, kde byla.

Foto: Profimedia.cz

R.E.M. si prošli určitým syndromem vyhoření, proto po více než třech dekádách ohlásili v roce 2011 konec

Destiny’s Child (1990–2006)

Dnes je to až k podivu, že Beyoncé (36), královna r’n’b, někdy zpívala jinak než sólově. Ale skutečně, v roce 1990 se zrodila kapela v obsazení Beyoncé Knowles, Kelly Rowland (36), LaTavia Roberson (36) a LeToya Luckett (36). Největší úspěchy přišly až na přelomu milénia – tehdy z kapely odešly Roberson a Luckett a nahradila je Michelle Williams (37). Kapela tak dostala podobu, na kterou jsou lidé zvyklí. Tato dívčí skupina patřila mezi jedny z nejúspěšnějších hudebních počinů a pravidelně obsazovala přední příčky žebříčků nejen popularity, ale i kritiky. Destiny’s Child vydaly pět alb, kterých se prodalo na celém světě více než 66 milionů. Kapela se rozpadla v roce 2006, kdy všechny tři zpěvačky chtěly zkusit sólovou dráhu.

Foto: Profimedia.cz

Destiny’s Child byla jedna z nejúspěšnějších kapel všech dob

Stýská se vám po rozpadlých kapelách?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek