Hlavní obsah

Chytré pračky: Prádlo vyperou v páře i v bublinkách!

Foto: thinkstock

Chytrá pračka vaše oblečení bezchybně vypere. Vy už ho jen pověsíte

Budete kupovat novou pračku? Hledejte „chytré“ modely, vybavené moderními technologiemi. Dlouhodobé finanční úspory, které vám přinesou, několikanásobně vrátí investice. O co přesně jde?

Článek

Kromě modelů, které výrazně šetří energie a vodu, můžete spořit s pračkou s velkou kapacitou bubnu: vypere více prádla v méně dávkách (například wave Drume u značky Siemens). A co dalšího nové pračky umí?

Pára a bublinky – pro větší čistotu

Parní technologie (Steam Wash-LG, Steam Care-Miele) je jedním ze současných fenoménů. Snižuje totiž množství vody (až 44 %) a o 51 % elektrickou energii. Zabudovaný generátor mění vodu v páru, ta je přiváděna do horní části bubnu přes rozprašovací trysku. Pára tak lépe pronikne do tkanin, kde zajistí větší čistotu a jasnější barvy.

Pračky Samsung Eco Bubble s technologií bublinkového praní také spoří a zacházejí s oblečením skutečně jemně. Aktivní pěna, vzniklá vstřikováním vzduchu do roztoku pracího prášku a vody, proniká do tkanin hlouběji, rychleji a zaručuje perfektní vyprání. „Navíc praní probíhá za mnohem nižších teplot, než jsme byli doposud zvyklí," říká Kateřina Holíková, produktová manažerka společnosti Samsung.

Foto: samsung

Samsung rozšiřuje portfolio předem plněných praček Eco Bubble o čtyři nové modely s kapacitou bubnu na 7 a 8 kg prádla. Cena začíná na 12 990 Kč

Technologie Eco Bubble totiž umožňuje praní v teplotách již od 15 stupňů Celsia. Protože se nemusí voda ohřívat, výsledkem je až o 70 % nižší spotřeba elektrické energie. „Praní ve studené vodě je také mnohem šetrnější k prádlu, včetně toho z jemných tkanin či oblečení vyrobeného z membránových látek," dodává Kateřina Holíková.

Nová generace odstraňování nečistot

Některé pračky mají program, který dokáže zbavit tkaniny až 20 % nejčastějších skvrn, včetně ovoce, krve, čokolády nebo trávy, a to využitím různých teplot vody v kombinaci s přesně cílenými pohyby bubnu, bez stálé vysoké teploty a předpírky. „Takový prací cyklus tvoří speciální počáteční bio fáze při 40 °C, která odstraňuje enzymatické skvrny, a další fáze při 43 °C, při níž je udržována konstantní teplota,“ vysvětluje Martina Křižáková ze společnosti Indesit.

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): AEG L85275XLF: 7 kg prádla, 17 programů, energetická třída A+++, 1200 ot./min. Cena okolo 14 999 Kč. Hotpoint WMG 922X EU Futura: kapacita 9 kg, 12 programů, 1200 ot./min., třída A++, cena okolo 13 000 Kč

Alergenů se už nemusíte bát

Na dvou fázích ohřevu funguje také program Anti Bacterial nebo na bavlnu (obvykle s teplotou praní nad 80 °C) u praček značky Whirlpool, nebo Hotpoint. Během cyklu nastává tak zvaná antibakteriální fáze – ohřev vody se zastaví při teplotě 65 °C, zůstane 10 minut a pokračuje na zvolenou vyšší teplotu. Je vhodný na prádlo pro alergiky, pro děti i na ložní povlečení.

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Hyundai WFC1047D10: 7 kg prádla, 13 programů, 1000 ot./min., energetická třída A+++, cena okolo 8000 Kč. Siemens WM14Q441BY: 8 kg prádla, speciální programy, 1400 ot./min., energetická třída A+++. Cena okolo 11 960 Kč

U máchání jde v případě praček Hyundai třeba o Medic Rinse, který máchá při teplotě 40 °C. Při něm jsou dokonale odstraněny všechny zbytky pracích prostředků. Nebo dlouhý program s přídavným mácháním Senzitivní u praček Siemens.

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Bosch WAQ28461BY: 8 kg, speciální programy, 1400 ot./min. a energetické třídě A+++. Cena okolo 11 990 Kč. Whirlpool AWIC 9014: 9 kg, 14 programů, 1400 ot./min., energetická třída A+++. Cena od 11 625 Kč

Znáte nové motory?

Myslíte si, že pračky musí být vždy neúnosně hlučné? Ne ty nové! Digitální invertorový motor (Samsung, AEG) je oproti klasickým bezuhlíkový. Při praní k dochází k nižšímu tření, hluku, vibracím a k menšímu opotřebení součástek. Technologie Direct Drive (LG) integruje motor, hnací řemen a řemenici do jediného, tichého a odolného mechanismu, jenž je připojen přímo k ose bubnu.

Díky tomu je pohon obou zmíněných motorů efektivnější, energeticky úspornější, spolehlivější a zaručuje delší životnost pračky. Ke kladům také patří větší stabilita.

Investujete více peněz, abyste časem uspořili?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek