Hlavní obsah

Co umí moderní dveře? Odhluční, projasní i zkrášlí váš byt!

Foto: thinkstock

Chytré dveře se na pohled příliš neliší od těch obyčejných

Chtěli byste mít doma dveře, které lépe tlumí okolní ruch? Mají odolnější povrch? Šetří místo? Nebo „jen“ vypadají dobře? Nabízíme vám řadu praktických i pěkných vychytávek.

Článek

Víte, že mezi nejčastěji požadované vlastnosti vnitřních dveří patří jejich „protihlučnost“ a větší mechanická odolnost povrchu? Ovšem dveře mohou nabídnout víc, některé typy šetří centimetry, jiné se pochlubí například „neviditelnou“ klikou a dalšími designovými prvky.

Pro větší klid

Nemusíte mít doma zrovna nahrávací studio, a přesto v některých místnostech oceníte větší klid. Pak je dobré například v ložnici, pracovně nebo v dětském pokoji uvažovat o protihlukových dveřích. Označují se čísly, ze kterých poznáte, o kolik decibelů méně k vám pronikne (tedy kolik decibelů dveře pohltí). Abyste si to lépe představili – když šeptáte, můžete dosáhnout 10 dB, když slyšíte „vrčet“ lednici nebo myčku, může jít o 40 dB, ovšem napouštění vody do vany vydá třeba i na dvojnásobek. Protihlukové dveře je třeba pojímat komplexně, včetně zárubní a prahu.

Foto: CAG

U mnoha dveří si můžete volit i z řady jejich chytrých vlastností, včetně protihlukové úpravy, což platí i pro modely Wendy, Alumi Horizont L a Betty

Které vám odolají?

Aby vaše dveře časem na první pohled nepřipomínaly, že máte doma mazlíčky (škrábance), nedáváte si pozor (skvrny od kávy) nebo jste poněkud razantnější (odřená místa), poohlédněte se po dveřích, které vám v tomto směru lépe odolají. Na dveřní křídlo se pak místo fólie používá CPL neboli střednětlaký laminát. Existuje i vysokotlaký HPL laminát, na ten se však více sází v prostorách s extrémnějším zacházením.

Foto: Sapeli

Nadčasovost modelu Swing je podpořená odolným CPL laminátem v dekoru třešeň

Foto: Sapeli

Model Tenga s dýhou zebrano je vybavený takzvanou klima úpravou v podobě zabudované hliníkové fólie, díky níž se dveře na základě rozdílné vlhkosti nezkroutí

Když není místa nazbyt

Posuvné dveře užijete leckde, do menších prostor jsou však ideální. Zasouvají se do zdi, přesněji do stavebního pouzdra, a tím ve srovnání s běžnými otočnými dveřmi lze ušetřit až 1,2 m2. Jednokřídlé, dvoukřídlé nebo celoskleněné – všechny posuvné dveře do zdi lze vybavit tichým dorazem. „Tato součást se dává do horní pojezdové lišty a na základě pneumatické brzdy tiše tlumí dojezd dveřního křídla při jeho úplném vysunutí. Dveře tak snesou i razantnější zacházení,“ nabízí tip Petr Paksi z firmy J.A.P. Pokud však nechcete nebo nemůžete vybourat prostor pro pouzdro, zvolte dveře posuvné po zdi. Více se dozvíte v článku Posuvné dveře? Víme, kdy vám zachrání byt!.

Foto: J.A.P.

Jednokřídlé zasouvací dveře do stavebního pouzdra Standard ušetří v interiéru hodně místa (průchozí otvor je široký 80 cm)

Další úsporu místa při otevírání nabídnou staré známé dveře shrnovací, elegantnějším řešením jsou dveře lamelové a mezi novinku poslední doby patří posuvně kyvné.

Foto: MB interiéry

Další řešení, jak doma uspořit potřebné centimetry? Zkuste lamelové skládací dveře Nova 1.1. s dřevotřískovou výplní (jedna lamela má rozměry 40 x 197 cm)

Foto: Sapeli

Dveře Lotos kombinují díky speciálnímu kování vlastnosti posuvného a kyvného otevírání, a tak šetří místo. Navíc je lze otevírat na obě strany

Proč se nebát skla

Skleněné mohou být každé interiérové dveře. Proč neválcují ostatní materiálové výplně? Stále panuje mýtus o křehkosti skla, ale není proč bát se střepů – dveře se vyrábějí v bezpečnostním provedení, které snese běžný provoz. Nabízejí se s nejrůznějšími úpravami; sklo může být gravírované, pískované, grafický motiv se zapéká rovnou do skla… Nemusí však jít o celoskleněné provedení, už částečné prosklení dveře odlehčí jak reálně, tak opticky.

Foto: Grafosklo

Také dvoukřídlé dveře se vyrábějí v celoskleněném provedení a rovněž je lze zasunout do stavebního pouzdra. Jak se vám líbí model Jazz?

Foto: CAG

Skleněné dveře se prodávají v nejrůznějších provedeních s jemným nebo výraznějším dekorem. Na foto (zleva): dveře s motivem Pampeliška (pískování), Butterfly (digitální tisk na sklo) a Čtyřlístek (pískování)

Něco navíc

Znáte bezfalcové neboli bezpolodrážkové dveře, které z pohledové strany lícují přesně se zárubněmi? Prodávají se s viditelnými nebo skrytými panty. A jak by se vám líbilo barevně sladit boční hranu dveří se zárubní? Nebo si pořídit dveře vypuklé, z jedné či obou stran? A což teprve zkusit dveře s „neviditelnou“ klikou nebo se skrytými háčky?!

Foto: MB interiéry

Model Natura Koncept v povrchu přírodní dýhy patří do skupiny dveří, které se označují jako bezpolodrážkové – z pohledové strany tvoří se zárubněmi jednu rovinu

Foto: Sapeli

Systém Concept lze využít na dveře posuvné i otočné. O co jde? Proužek v šířce necelých tří centimetrů v ořechové dýze sjednotí celý interiér, a navíc na dveřích skryje i kliku

Jak se vám líbí o špetku lepší dveře? Pokud uvažujete o nákupu nových, doporučujeme další inspiraci v článku Nové dveře? Poradíme jak na ně!.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek