Hlavní obsah

Čtenářka Andrea: Chci zhubnout a změnit svůj život!

Foto: Mona Martinů

Čtenářce Andree pomůže s novým životním stylem pětice odborníkůFoto: Mona Martinů

Reklama

Čtenářka Andrea (37) chce změnit svůj život. Jenže neví, jak a kde začít. Proto jsme se rozhodli jí pomoct a přizvali ke spolupráci pětici odborníků z oblasti zdraví, módy, výživy, duševního zdraví a sportu. Připravili jí 4týdenní plán na míru. Že přesně to chcete také? Tak čtěte!

Článek

Andree je sedmatřicet let, pracuje jako výtvarnice a většinu dne sedí. „Chci se cítit líp a vím, že mě čekají změny. Ale tápu, jak přesně by měly vypadat a kde začít,“ říká Andrea. A tak jsem jí se začátkem pomohli: Oslovili jsme Blanku Sekerovou, která je specialistka na výživu, a Davida Hufa, jenž je odborníkem na sport. Ti ji pomohli s prvním týdnem plánu.

Nové jídlo, nové tělo

Andrea měří 168 cm a váží 75 kilo. Je jí jasné, že bez práce, odhodlání a vůle to nepůjde. Přes internet si proto vyplnila dotazník a vzápětí už měla v rukou rozpis jídel na den. „Sama jsem před třemi týdny omezila večeře a naposledy jím v pět hodin,“ popisuje svůj současný program Andrea. Porce měla dvě až tři za den. A teď?

Jíst tolik?

Od poradkyně na výživu Blanky Sekerové Andrea chtěla vědět, proč má v novém jídelníčku porcí pět. Jíst tolik, když chce zhubnout? „Pět denních jídel se může zdát jako příliš mnoho, ale v těchto jídlech není přijato více energie, než by bylo například ve 3 velkých jídlech,“ vysvětluje Blanka Sekerová. „Energie je přijímána v průběhu celého dne tak, aby ji bylo možné zároveň co nejefektivněji spalovat a aby vám co nejméně kolísala hladina krevního cukru.“

Nebudu mít po večeři hlad?

Andrea také byla překvapena lehkou večeří: na stole má mít 130 g pstruha a 200 g zeleniny. Nebude mít hlad? „Pstruh se zeleninou k večeři je lehký pokrm, ale pokud mu předchází poctivě zařazená snídaně, přesnídávka, oběd i svačina, neměla by tato skromná večeře být nedostačující. Obsahuje sice minimum sacharidů, ale je to proto, že večer je již velmi malá pravděpodobnost, že bude přijatá energie spotřebována,“ doplňuje poradkyně Blanka Sekerová.

Foto: Mona Martinů

První rada pro Andreu zněla: začít jíst častějiFoto: Mona Martinů

Pohyb? Ten nemám ráda

„Naposledy jsem se pravidelně hýbala už hodně dávno,“ popisovala Andrea trenérovi Davidu Hufovi svůj současný stav. „Sice chodím ven se psem a pěšky do práce asi dva kilometry a pak z ní, ale že bych navštěvovala fitcentra, tak to ne. Nesnáším je.“

Trenér David proto Andree připravil cviky na protažení na doma. Jde o cviky, které jí uvolní například mezilopatkové svaly, šíji, bedra, ale i dolní i horní končetiny tak, aby Andrea protáhla ztuhlé svaly ze sezení. Andreu pak zajímalo, zda existuje třeba videokazeta, která by jí pomohla se naučit cvičit správně, aniž by musela navštívit fitcentrum. „Samozřejmě jich existuje celá řada,“ odpovídá David Huf. „Je potřeba si vybrat ty pro začátečníky.“

Všude po svých

„Doporučil jste mi vybrat si aerobní aktivitu. Mě baví chůze. Jak mám chodit rychle a kolik zhruba ujít, aby to mělo vliv i na hubnutí?“ nebála se zeptat Andrea dál. A jak zní odborná rada? „Optimální rychlost záleží na tom, v jakém terénu budete chodit. Ideální je zvlněný terén, nepříklad lesní cesty či lesoparky, s použitím nordic walking holí. Rychlost by se v tom případě měla pohybovat v rozmezí 5–6,5 km/hod,“ radí trenér David Huf a doporučuje: „Kontrolujte si zátěž ale také podle tepové frekvence. Ta by se měla pohybovat v rozmezí 60 až 70 procent vaší maximální hodnoty, a to 220 – věk.“

Ještě pořád vám přijde těžké na sobě začít pracovat? Zkuste se přidat k Andree! Příště ji čekají rady od odbornice na krásu Claudie Marčekové, specialistky na duševní zdraví Alice Vondrové a lékaře Martina Fuchse . To zní zajímavě, co říkáte?

Make-up: Soňa Hubená (SURFACE – profesionální škola vizážistů)

Reklama

Načítám