Článek
Hlavním úkolem strečinku je protahování zkrácených nebo ztuhlých svalů a odstraňování svalového a psychického přepětí. Budeme-li přesně provádět jednotlivé cviky a správně dýchat, omezíme riziko zranění, zlepšíme regeneraci a zabráníme postupnému zkracování svalu. Strečink by měl předcházet posilovacímu tréninku a měl by následovat i po něm.
Nutný doplněk k posilování
Postupem věku se hůře pohybujeme a tělo nám nedovolí to, co jsme byly zvyklé. Věk je nutné brát v potaz, ale nemusí omezovat naši schopnost pohybu. Pohodlností a leností omezujeme samy dobrovolně správnému fungování těla a nevědomě i funkci vnitřních procesů. Cílem protažení není naprosté uvolnění kloubních spojení, být maximálně protažení, ale zachování přirozeného rozsahu pohybů ve všech kloubech. Strečink by měl být prováděn v klidu, v teple a vědomě. A v součinnosti s dýcháním, které je velice důležité, mluvíme-li o protažení.
1. cvik: Protažení šíjových svalů
Pro tuto pozici si můžete vybrat sed, třeba si sedněte do tureckého sedu, vtáhněte břicho dovnitř a narovnejte záda. Potom chytíte hlavu z boku a protáhněte.

Cvik, který vám opraví záda zničená od počítačeFoto: Andrea Medňanská
Rameno táhněte dolů. Opět volně prodýchejte. S výdechem vždy lehce zatlačte dlaní do hlavy. Tlak není velký. Vystřídejte obě strany, opakujte třikrát.

Silou táhněte na jednu stranu, rukou tlačte opačněFoto: Andrea Medňanská
2. cvik: Uvolnění páteře, protažení páteře ve vyhrbení. Ve školce se tomu říká kočičí hřbet
Vzpor klečmo, dlaně jsou pod rameny, kolena pod kyčlemi. Nezaklánějte hlavu. Nechte ji v neutrální pozici. Záda pouze povolte. Povolte s nádechem a můžete střídat s další následnou pozici ve vyhrbení, do které přejděte s výdechem.

Kočičku známe všichni...Foto: Andrea Medňanská
Pozice můžete několikrát za sebou provést v klidném a volném dechu s cílem uvolnit záda. Klidné a volné dýchání je základem správného cvičení této pozice. Nespěchejte. Kočička vám výborně protáhne bederní část páteře.

Vyhrbte se, co to jen jdeFoto: Andrea Medňanská
Protažení by mělo následovat po každém cvičení. Byť byste cvičily jen doma před televizí třeba pouhých deset minut. Je nutné k tomu, aby si svaly odpočinuly a protáhly se. Navíc se pak budete cítit svěže a uvolněně. Tak do toho!