Hlavní obsah

Dáváte peřiny na slunce? Špatně!

Foto: Jysk

Chcete spát v čistém? Vyperte i polštáře a deky!

Lákají vás teplé dny k tomu, abyste vynesli peřiny, deky a polštáře ven z ložnice a nechali je prohřát na slunci? Nedělejte to. Raději je vyperte! Poradíme, proč je to lepší.

Článek

Voňavé, teplé, nadýchané, ale zároveň i ideální místo pro růst roztočů – takové jsou peřiny, když je nesete ze sluníčka. Proto platí, že větrat peřiny na sluníčku je chyba. Neznamená to ale, že musí v takovém počasí zůstat zavřené v ložnici. Naopak. Využijte teplý vzduch, kdy prádlo dobře schne, a peřiny či přikrývky rovnou vyperte. Poradíme vám, jak na to. A proč se do takové údržby vůbec pouštět?

Na péči myslete už při nákupu

Půl litru až litr potu v průměru odejde z každého člověka během jedné noci. Ten se vsákne do lůžkovin, matrací, ale i polštářů a dek. Zatímco povlečení perete jednou či dvakrát do měsíce a matraci už zpravidla kryje pratelný chránič nebo snímatelný potah, polštář, deku či peřinu člověk používá i několik let bez větší údržby. A to zrovna hygienické není. O roztočích, strašáku posledních let, ani nemluvě! Dopřejte jim proto toto léto ozdravnou koupel!

Foto: IKEA

Roztoče spolehlivě zabijí teploty nad 57 stupňů

Nejjednodušší je péče o výrobky z dutého vlákna, které také v mnohých domácnostech nahradilo klasické husí peří. Můžete ho bez problému prát při různých teplotách, tedy pokud jste si vybrali správné výrobky. Platí totiž, že ke spolehlivému zahubení roztočů postačí teploty přes 57 stupňů Celsia. Oproti jiným způsobům hubení má praní tu výhodu, že při máchání odstraníte z polštářů a dek i zbytky roztočů a jejich výkaly, které také způsobují alergické reakce.

Pokud přesně tohle od praní lůžkovin očekáváte, je třeba dávat pozor už při jejich nákupu. Ne všechny totiž snesou takové teploty, některé je dovoleno prát jen na třicet nebo čtyřicet stupňů, zejména kvůli srážlivosti tkaniny. Podívejte se proto, zda vámi vybrané výrobky jsou pratelné nad šedesát stupňů, nebo se dokonce dají i vyvařovat. I když to je vhodné spíš pro nemocnice než do domácnosti.

Foto: Bavlna.cz

Peří v mnoha domácnostech nahradilo duté vlákno

Nepodceňte správný postup!

Pokud ale nechcete lůžkoviny zničit, měli byste zvolit i správný postup při praní. „Především bych na praní dek volila pračky, které mají náplň minimálně sedm kilogramů suchého prádla. Deky mají velkou nasákavost, a mohly by pak silnou rotací poškodit pračku. Polštáře je možné prát i v pětikilogramové pračce,“ radí Ivana Šachová z firmy Silex, která prodává výrobky SCANquilt a pokračuje: „Doporučujeme také použít pouze třetinovou dávku pracího prášku oproti obvyklé dávce a dále nechat polštáře a deky minimálně pětkrát vymáchat, aby se z nich odstranily nejen právě roztoči a jejich zbytky, ale i veškerý prací prostředek, který by mohl dráždit.“ Při máchání můžete přidat do pračky i několik kapek eukalyptového oleje, které lůžkoviny nejen provoní, ale především má také tu schopnost zabíjet roztoče.

Naopak opatrní byste měli být při odstřeďování, zde je vhodné použít program na šetrné ždímání a rozhodně ho nenechávat běžet déle než třicet sekund. Jinak se poruší výplň z dutých vláken a polštář či deka ztratí svůj tvar.

Vyprané přikrývky a polštáře pak nechte dobře proschnout buď na slunci, nebo je dejte do sušičky. Kdo ji má, je ve výhodě, protože může pečovat o své spaní častěji než jen v létě. U alergiků je to skoro nutnost, peřiny a polštáře by se jim měly prát jednou až dvakrát do měsíce. U zdravých lidí to není třeba tak často, polštáře si zaslouží vyprat jednou až dvakrát ročně, u přikrývek postačí tato péče jednou za dva roky, pokud nejsou mimořádně znečistěny.

Foto: IKEA

U péřových peřin pozor na sypky, po vyprání mohou propouštět pěří ven

U peří chvíli počkejte

Řešíte, co si domů koupit a zda Je lepší duté vlákno, nebo peří? Rozhodnete-li se pro peří, i to můžete časem vyprat. I když někteří výrobci to slyší jen neradi. Důvodem však není ani tak náplň samotná jako sypkovina, v níž je zašitá. „Ta je z výroby naimpregnovaná tak, aby nepropouštěla peří ven. Pokud je vyperete, tato vlastnost se ztratí a může začít propouštět peří ven, což rozhodně není příjemné,“ varuje Ondřej Eliáš z firmy Povlečení-lůžkoviny.cz.

Je proto dobré si první léta užívat této výhody a s chemickým čistěním nebo praním začít až po delší době, klidně po třech či čtyřech letech. Jen na vás záleží, zda je odnesete do čistírny, nebo dáte do pračky. V druhém případě k nim přidejte speciální přípravky určené na praní péřových bund. Koupíte je ve sportovních potřebách, přijdou na necelých dvě stě korun a najdete na nich i návod, jak při praní postupovat.

Foto: Magniflex

Matraci byste měli měnit z hygienických důvodů po sedmi letech, deky a polštáře po pěti

Vlna jako ideální materiál

I když většina lidí volí z prvních dvou typů polštářů a dek, ideální vlastnosti nabízejí i výrobky z vlny. Vlna obsahuje lanolin, který odpuzuje roztoče, proto je ideální právě pro alergiky. Pověst vlněných dek sice byla pošramocená na předváděcích akcích, kde je firmy nabízely za přemrštěné ceny, ale v obchodě je běžně pořídíte za méně než péřové výrobky. A to už stojí za vyzkoušení.

I tady pozor, které kupujete. „Vyrábějí se dva typy. V prvním je vlněná výplň zašitá v sypku, který opět působí jako ochrana. Po vyprání hrozí, že ztratí své vlastnosti, a navíc vlněná náplň může zplstnatět. Druhou skupinou jsou deky jen ze stoprocentní vlny, které lze prát – nejlépe v ruce – na třicet stupňů, nejlépe s prostředkem obsahujícím lanolin. Deky i polštáře si tak uchovají své antialergenní vlastnosti a máte je stále čisté,“ dodává Ondřej Eliáš.

Chybou je však šetřit na nesprávném místě. Tyto požadavky splňují jen výrobky ze stoprocentní vlny a někteří výrobci do ní rádi přimíchávají deset či dvacet procent umělého vlákna. Tím už vytvářejí vhodné prostředí pro roztoče. Zbytečně byste se tak ošidili o vlastnosti tohoto přírodního materiálu.

A jaké lůžkoviny se osvědčily vám? Troufli jste si je už vyprat? Podělte se s ostatními o své zkušenosti v diskusi pod článkem!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.