Hlavní obsah

Dekorace z mozaiky? Můžete je vyrobit ze střípků, knoflíků i korálků!

Foto: Thomas-Andreas, shutterstock.com

Práce se čtverečky není tak složitá, jak by se mohlo zdát. Rozhodně to vyzkoušejte

Dekorace s mozaikou mohou vypadat hravě i luxusně. Poradíme vám, jak postupovat při jejich výrobě. A slibujeme, že to nebude složité!

Článek

Připadá vám složité si vyskládat a vyspárovat mozaiku? Našli jsme několik možností, jak to zvládnout snadno a se zajímavým výsledkem. Rozhodně se toho nemusíte bát!

Rámeček na obrázek

Vyrobte si rámeček na fotografii nebo obrázek z lepenky a samolepicích čtverečků. Základem jsou dva čtverce z kartonu – do jednoho z nich vystřihněte otvor na obrázek, pro začátek raději rovný tvar. Pokud neseženete samolepicí čtverečky, nastříhejte si je ze samolepicí tapety – na zadní straně jsou předkreslené.

Foto: Tomáš Rubín

Tenhle rámeček na fotku vyrobila pětiletá Terezka, což je důkaz, že je to vážně velmi snadné

Ozdobná krabička

Obyčejná dřevěná, ale i papírová krabička, se díky mozaice může proměnit v luxusní dárkovou. Efektní je použití kousků zrcadla – hotové skleněné i zrcadlové kousky koupíte ve výtvarných potřebách, včetně speciálního lepidla na mozaiky.

Foto: Tomáš Rubín

Počítejte s tím, že je mozaika těžká, proto podkladový materiál musí být tak pevný, aby ji unesl

Srdce na dlani

Na výrobu mozaikového srdce potřebujete plastovou formu a vylévací hmotu. Tu lze nahradit i sádrou nebo jemným betonem – každý materiál je jiný. Vylévací hmota je lesklá a pevná, docela těžká a cenově nejnáročnější. Sádra je lehčí, ale křehká, hodí se hlavně na dekorace, se kterými nebudete moc pohybovat. Beton je nejlevnější, vhodný i na ven, je těžký.

Do formy nalejte vrstvu hmoty a nechejte lehce zatvrdnout – u sádry a betonu lze vychytat chvíli, kdy se do nich dá mozaika lehce vtlačit a nechat zaschnout, čili se nemusí spárovat.

Foto: Tomáš Rubín

Odlévací hmotu je lépe nechat vytvrdnout zcela, jednotlivé dílky na ni pak nalepte a místo spárování zalejte mezery řidší hmotou, kterou z mozaiky důkladně otřete

Dekorační koule

Mozaiku můžete vyskládat i z drobných kamínků či korálků. Můžete jí polepit například polystyrenovou kouli. Pro využití v interiéru můžete lepit tavnou pistolí, pro venkovní raději lepidlem, které snese výkyvy počasí.

Foto: Tomáš Rubín

Na kouli si můžete tvar mozaiky předkreslit – nebo to naopak zcela nechat náhodě, záleží na vás

Motýl

Ve výtvarných potřebách prodávají z překližky vyřezané tvary zvířat či rostlin. Právě díky mozaice z korálků se mohou proměnit v zajímavou dekoraci. V tomto případě můžete korálky dávat dál od sebe a použít lepidlo se třpytkami, které mezery zajímavě vyplní.

Foto: Tomáš Rubín

Když na zadní stranu připevníte stužku nebo očko, můžete motýla pověsit na zeď, hezky vypadá i v rámečku jako obrázek

Knoflíková mozaika

Z mozaiky můžete udělat jen malý detail – třeba na květináči. Můžete ho polepit rovnou, ale lze udělat i základ z plsti nebo ubrousku. Ten pak polepte různě velkými a barevnými knoflíky. Mozaika z nich vypadá hravě.

Foto: Tomáš Rubín

Knoflíkovou mozaiku můžete udělat i jako detail na polštářek či kapsář do kuchyně

Malovaná mozaika

Jestli se vám mozaika líbí, ale netroufáte si na lepení, můžete ji namalovat barvami na sklo. Stačí udělat černou konturou základní tvar a ten rozdělit na různě velká pole. Ta po zaschnutí kontury vyplňte dalšími barvami tak, aby dělaly dojem mozaiky – výrobu jsme opět svěřili dětem.

Foto: Tomáš Rubín

Díky malované mozaice uděláte z obyčejné malé skleničky zajímavý svícen

Foto: Tomáš Rubín

Obrázek můžete po zaschnutí nechat na fólii, ale klidně i sundat a dát na okno

Jaké dekorace právě tvoříte vy? Napište nám a inspirujte ostatní!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek