Hlavní obsah

Designové trendy obkladů a dlažeb

Foto: RAKO

Kolekce Combi se skládá z velkých obkladů 30x90 centimetrů

Novinky a módní trendy nejsou pouze dominantou oděvních návrhářů. Nové vzory, tvary a velikosti dostávají každý rok i obklady a dlažby. Co tedy budou nosit letos?

Článek

Pokud bychom chtěli najít společné vlastnosti všech obkladů a dlažeb, objevili bychom tři: velké rozměry, jednoduchost a inspirace u přírodních materiálů.

„Hlavními krédy různých typů dekorací je rafinovaná jednoduchost, kterou samozřejmě doplňuje dokonalá funkčnost," charakterizuje novinky společnosti RAKO Herbert Kraus. Podobný názor přidává i Petr Hoffmann z firmy Los Kachlos. „Trend roku 2009 preferuje naprostou jednoduchost, proto jednotlivé obklady zůstávají zcela bez dekoru a kombinují se s dalšími materiály, tedy třeba dřevem nebo sklem a v koupelnách hlavně s výraznou sanitární keramikou."

Kdo by raději dopřál své koupelně zdobnější obklady, také neodejde s prázdnou. Módní trendy totiž preferují i obklady se zajímavými povrchy, které imitují textil a dekorační látky nebo také přírodní dřeva.

Foto: RAKO

Skleněnou kolekci Tsunami zdobí kapka vody

Jedna dlaždice na celou koupelnu?

Obklady a dlažby rok co rok rostou. Letos například uvádí značka RAKO kolekci Riverberi, kde má dlaždice velikost 120x60 centimetrů. Společnost A-keramika jde ještě dál a v kolekci luxusních výrobků u ní najdeme i dlaždici 120x300 centimetrů.

Ovšem za tyto výrobky se platí už několik tisíc korun za metr čtvereční a jsou určené do velkých prostorů - spíš než do koupelen a kuchyní patří do prostorných hal, obývacích pokojů a ložnic. Tomu odpovídá i jejich povrch - s lesklými „kachlíky" opravdu nemají nic společného. Základní dlaždice se saténovým povrchem a kovovým efektem lze doplnit stejně velkými s nenápadným „textilním" květinovým vzorem. Kolekce je doplněna i mozaikou nebo ozdobnými listelami.

I malé jsou větší

Ovšem velké formáty najdeme i v sériích pro běžné zákazníky. Za standardní už se dnes považují velikosti 30x30 a 45x45 centimetrů, které lze také pořídit za přijatelnou cenu, tedy zhruba od 300 do 700 korun za metr čtvereční. „Letos se však v novinkách ve velké míře objevují atypické rozměry, které tady nebývaly," konstatuje Jaroslav Červinka ze společnosti A-keramika. Za atypické lze rozhodně označit dlaždice 120x300, 120x120, 120x180, 120x20, 120x15 nebo 110x34 centimetrů. Ty lze potom klást jak souměrně „na kříž", tak nepravidelně, čímž se dosáhne i u jednoduchých dlaždič zajímavého efektu.

Foto: RAKO

Luxusní kolekce Riverberi se sládá z dlaždic 120x 60 centimetrů

Všeobecně platí, že se stírá i rozdíl v pokládce a obdélníkové dlaždice lze klást jak horizontálně, tak vertikálně. Záleží, jakého efektu chceme dosáhnout. Stejně tak se dá například ozdobný pruh z podlahy „vytáhnout" i na zeď.

Lesk se vším všudy

Metalické, tedy kovově lesklé povrchy se poprvé objevily zhruba před čtyřmi lety a místo mezi novinkami si nacházejí stále.

Ovšem třpyt může prostoru dodat i nový prvek - spára. Společnost A-keramika uvádí letos na trh stříbrnou spárovací hmotu, kterou doplňuje zvlášť tmavé dlaždice. Tyto dva prvky potom umožňují vytvořit interiér ve stylu slavných značek, jako je Swarovski nebo Versace.

ynezorPumanzeSaNyknalC