Hlavní obsah

Dětský pokoj, který vydrží až do maturity!

Foto: toto studio

Pokoj pro dvouletou dívku zdobí vyrázné obrázky

Dva roky jsou tak akorát, aby se malá slečna osamostatnila a šla bydlet do vlastního. Tedy přesněji řečeno, aby opustila dětskou postýlku v ložnici a přivykla si na svůj pokoj. A protože má chytré rodiče, může v něm bydlet až do maturity. Nevěříte?

Článek

Dvanáct a půl metru čtverečních není v českých poměrech na dětský pokoj zase tak málo. O co štědřejší byl architekt na prostor, o to horší nakreslil dispozice – úzká místnost s oknem a dveřmi naproti sobě moc možností a uspořádání nábytku nenabízela. Přesto se zde designérům a osvíceným majitelům povedlo vytvořit pokoj, který může slečně sloužit klidně až do dospělosti.

Foto: toto studio

Oproti vizualizaci se otevřená skříňka s kontejnery přesunula od stěny mezi postel a skříň. V budoucnu na ní má stát televize

Foto: toto studio

Na půdorysu je patrné, že dispozice místnosti nebyly ideální

Velká postel pro malou slečnu

Klasické „dospělácké“ lůžko s rozměry 200 x 90 centimetrů, dostatek úložných prostorů a také použití neutrálních barev na nábytku – to jsou parametry, díky nimž může slečna bydlet v pokoji až do osmnácti let. I když o současném stavu pokoje rozhodně nelze říct, že je nudný a chybí mu dětská roztomilost a dívčí barvy. Designéři však tyto prvky zvolili na snadno vyměnitelné části, tedy hlavně malbu na stěnách, samolepky, kobereček nebo snímatelné zábradlí u postele.

Měli to poměrně jednoduché, protože rodiče chtěli totéž. „Mezi jejich požadavky patřilo především to, aby pokojíček nebyl přímo miminkovský, tedy plný růžové barvy, ale spíše zařízený pro malou slečnu. A také sem chtěli navrhnout dostatek úložného prostoru, neboť holčička měla mít všechny své věci, od oblečení až po hračky, uložené právě zde,“ říká Věra Tomíčková z Toto studia, které pokoj navrhovalo a realizovalo.

Foto: toto studio

Postel má výšku 60 cm, pod ni se vešel i úložný prostor

A od začátku se zde drželi zásady, že méně je lepší než více. Proto tu zbývá dostatek hrací plochy, kterou až v budoucnu zaplní psací stůl a případně další police a úložné prostory.

Nábytek plný pokladů

Prázdná místnost, která sloužila rodině zatím jako komora a skladiště, už měla dveře a laminátovou podlahu, vše v designu světlého dřeva. Z toho designéři vycházeli, a tak i nábytek má korpusy v barvě světlého dřeva a doplňuje ho bílá barva na dvířkách a policích. Skříni dodává dívčí look světle fialová. Pokoj zjemňuje stejně jako růžová, ale její „životnost“ je delší, hodí se do pokoje i pro šestnáctiletou dívku. Na rozdíl od růžové.

Foto: toto studio

Poličky u stěny tvoří schůdky, po nichž se mladá dáma dostane bezpečně do postele

Postel a skříň jsou umístěny k pravé stěně. Vzhledem k tomu, že dveře jsou předsunuté do chodby, není odtud na lůžko vidět. Je to tak příjemnější, což slečna pozná v pozdějším věku.

Postel klasické velikosti je nyní holčičce o něco větší, ale to nevadí. Aspoň se sem vejdou panenky a plyšové hračky. Je však o něco vyšší, má šedesát centimetrů, což designérům dovolilo umístit pod ní úložné prostory, nyní na hračky, v budoucnu zde mladá dáma může mít třeba sbírku bot či kabelek. Aby malá holčička neměla problém s tím, jak se na lůžko dostat, má zde k dispozici prozatímní schodiště, které zároveň slouží jako úložné prostory. Přidržovat se může stěny. Na bezpečnost je myšleno i v posteli, kde ji před pádem chrání zábradlí. Je nasazovací, a tak není při stlaní nebo za pár let problém se ho zbavit. Další zajímavosti, kterými snadno vylepšíte bydlení svých potomků, najdete v článku Tipy do dětského pokoje. Za dvacku!.

Foto: toto studio

Skříň vestavěná až ke stropu a široká 130 centimetrů pojme všechno oblečení

Na postel navazuje velká skříň, mezi se vešlo několik otevřených skříněk, které zároveň slouží jako noční stolek. Skříň vestavěná až ke stropu má šířku 130 a hloubku 55 centimetrů, což dovoluje dávat sem ramínka kolmo ke stěně. To je na místo úspornější, než když se umisťují rovnoběžně se stěnou a za sebe.

Protější stěnu zatím zdobí pouze poličky, a několik polic na stěně v rohu. Sem by měl přijít nejprve malý nízký stolek na kreslení a hraní, s nástupem dívky do školy by ho měl nahradit klasický psací stůl. Prostor pod oknem je pro něj ideální, neboť je zde dostatek světla.

Foto: toto studio

Malba stěn a samolepicí dekorace dělají z obyčejného pokoje dětský

Největší proměnou však budou procházet stěny. „Barvy a samolepky, které jsem tentokrát osobně lepila na zdi, v budoucnu nahradí jiné odstíny a jiné obrázky. Jde totiž o takzvané tetování na stěny nikoli z papíru, ale z fólie, které lze bez problému sundat, aniž by se poškodila omítka. Totéž platí o doplňcích,“ říká Věra Tomíčková a dodává: „Nábytek, za nějž rodiče dali padesát tisíc korun, ale měnit není třeba. Svým nadčasovým provedením volbou barev, vydrží dívce klidně až do její maturity."

Stejné pravidlo platí pro osvětlení a otevřené police, které přišly na pět tisíc korun, na stejnou částku přišla i barevná výmalba, samolepky, barevný kobereček, které odtud zřejmě zmizí jako první a nahradí je jiné, které budou lépe odpovídat věku dítěte.

Foto: toto studio

Pod policemi vedle okna bude stát v budoucnu pracovní stůl

Další krásný tip vám ukážeme v článku 7 tipů, jak vytvořit dokonalý dětský pokoj.

Myslíte, že by se takový pokoj líbil i vašim potomkům? A jak jste jejich bydlení vyřešili vy? Podělte se o zajímavé tipy v diskusi pod článkem!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.