Hlavní obsah

Dítě a zodpovědnost: Kdy mu dát klíče od bytu nebo koupit mobil?

Foto: Thinkstock

Víme, kdy dát dítěti mobil, aniž by vám provolalo celou výplatu. A víte to vy?

23. 9. 2013

Klíče od bytu nebo vlastní mobil dodají dítěti pocit, že už je velké. Kdy mu ale zodpovědnost svěřit? Máme pro vás rady, jaká bezpečnostní pravidla nastavit, aby byl v pořádku jak potomek, tak i majetek.

Článek

„Dcera nastoupila po prázdninách do třetí třídy. Dostala vlastní klíče a trochu se osamostatňuje. Za vysvědčení jsme jí dali mobil, tak ji můžeme kontrolovat a pomalinku začneme nacvičovat, aby přišla ze školy sama,“ popisuje maminka Pavla.

Než rodič svěří dítěti odpovědnost, musí si být jist, že je na to zralé a nezáleží ani tak na tom, jak je staré. Nejlepší je s ním různé situace nacvičit a potom ho nenápadně „přezkoušet“. Jaké okamžiky jsou pro dítě zlomové?

Foto: Thinkstock

Odhadnout, kdy je dítě dostatečně samostatné, není problém. Neřiďte se ale žádnými poučkami o věku!

Chaotovi klíče nedávejte

Jednou ta chvíle přijít musí a rodiče předají dítěti klíče od bytu. Jenže jak si pojistit, že klíče neskončí v lepším případě zapadlé na dně tašky a v tom horším u zloděje? „Děti nedospívají ve všech hlediscích stejně rychle a úkolem každého rodiče je, aby to byl schopen posoudit. Takže klíče je lepší svěřit spíš šestileté pořádné jedničkářce než devítiletému chaotovi,“ podotýká dětský psychiatr Michal Goetz. Chtějte, aby vám dítě ukázalo, že umí klíče používat, zdůrazněte, že je nemá půjčovat a při odemykání má být obezřetné.

Samo doma postupně

Kdo má vlastní klíče od bytu, logicky bude sám doma. I tehdy dbejte na bezpečnost a dítě poučte, hlavně připomeňte, že nikomu neznámému se neotevírá.

„Dokud si rodič není jistý, že potomek nebude dělat vylomeniny, neměl by riskovat,“ podotýká dětská psycholožka Markéta Klingerová. Navíc, pokud je dítě bojácné, vystavovat ho stresu ze samoty není dobrý nápad. Odborníci rodičům radí, aby na samostatné pobývání doma šli pozvolna. Nejdřív dítě opusťte třeba na půl hodiny a dojděte si na nákup, později ho nechte přijít samotné z družiny s tím, že dorazíte chvíli po něm, a intervaly postupně prodlužujte. Třeba na volný večer s potomkem zanechaným doma vlastnímu osudu ale počkejte alespoň do jeho deseti let.

Foto: Thinkstock

Ztratila vaše ratolest klíče od bytu? Tak to je malér

Jak se chovat venku?

I když už dítě absolvovalo pobyt doma v osamění, jiná situace nastává, když má vyrazit samo ven. Tam číhá mnohem víc nástrah. Rodič by měl s dítětem nacvičit modelové situace a vyzkoušet si, jak na ně reaguje, třeba jak se zachová, pokud se ztratí nebo když ho osloví neznámá osoba.

Při první samostatné cestě ho můžete také sledovat. „Dítě vás ale nesmí zahlédnout, chápalo by to jako nedůvěru,“ upozorňuje Markéta Klingerová. Potomkovi opakujte, že se musí vrátit v domluvenou hodinu, nesmí chodit přes zakázaná místa, třeba setmělý park, a i když bude kroutit očima, připomeňte mu i pravidlo o rozhlédnutí se při přecházení silnice.

Mobil: Kdy ho dítěti dát?

Rodiče, kteří jsou přesvědčeni, že jejich potomek už má na to, být sám doma nebo venku, mohou zvážit nákup mobilu. „Mobilní telefon dítě doopravdy potřebuje až tehdy, když se pohybuje samostatně a musí mít příležitost zavolat v případě potřeby rodičům,“ potvrzuje Michal Goetz. Samozřejmostí je dítěti zdůraznit, že číslo mobilu se nerozdává. Pořídit můžete navíc i mobil či funkci, díky nimž jde volat jen na předem dovolená čísla, dítě tak neprovolá celou vaši výplatu.

Jak se s těmito věcmi popasovalo vaše dítě?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek