Článek
Čistými liniemi, ale především krásou křišťálu okouzlovali nejen čeští, ale i zahraniční designéři. Mnozí z nich pracují právě s technikou foukání křišťálového skla do bukové formy.
Z předvedených instalací jsme vybrali osvětlení, jež se uplatní v domovech, které nejen osvětlí, ale také ozdobí a dodají jim na stylu. Navrhli je designéři zvučných jmen i začínající studenti. Většina prací má ale jedno společné. Odkazuje na krásu křišťálu zpracovaného tradičními řemeslnými technikami.
Co nového v designu
Tradiční sklářské umění se spojuje s moderními technologiemi a tvary. „Dá se říci, že co se sériově vyráběných svítidel týká, design svítidel nemá žádné výrazné trendy. Jde spíše o znovuobjevování a oprášení původních a známých tvarů s implementací moderních technologií a materiálů,“ vysvětluje Martin Synek ze společnosti Hagos. „Hlavním cílem je nabídnout světla, která v prostoru působí přirozeně, neruší, naopak jej zdobí,“ doplňuje odborník.
Český křišťál ve světě
Česká svítidla byla známa v celém světě a platí to i v současnosti. Například společnost Lasvit spolupracuje s předními českými a světovými designéry, jako jsou Jan Plecháč a Henry Wielgus, Maxim Velčovský, Arik Levy či Michael Young. Jejich projekty najdete v Praze, v Londýně, Paříží, v Moskvě, ale také v Melbourne, Dubaji, Los Angeles, Singapuru nebo v Hong Kongu.
Nejen technické sklo
Kavalierglass příjemně překvapil jednoduchými a přitom působivými svítidly, která vychází z tvarů obecně známého laboratorního skla.
„Cílem kolekce Kavalier Design je propojit emoce a kreativitu s technickým sklem. Většina svítidel je vyráběna ručně. Do finální podoby jsou jednotlivé polotovary tepelně tvarovány a výsledkem jsou jednoduché, ikonické tvary,“ říká Ing. Jitka Jiránková, obchodní a marketingová ředitelka společnosti. Tam vsadili na spolupráci s designéry Michaelou Tomiškovou a Jakubem Janďourkem ze studia Dechem či s návrhářem Janem Padrnosem.
Kouzlo dávného sklářského řemesla ve spojení s netradičními materiály předvádí ve svých svítidlech také společnost Preciosa Lighting, která ke spolupráci přizvala zkušené i mladé designéry, jmenujme například Kláru Šůmovou, Martina Opla, Evu Eisler, Tadeáše Podrackého a Markétu Kratochvílovou, Petra Mikoška, Jana Solanského, Jakuba Neufusse, Jakuba Pollóga, Vaška Mlynáře či Kateřinu Handlovou.
Futuristický vzhled i pohled do minulosti
Další novinky vystavovala designérka Lucie Koldová, která pro značku Brokis navrhla kolekci Mona s futuristickou lampou v jednoduchém zvonovitém tvaru, který nechává vyniknout krásu hladkého skla. Krásné kousky nabízí také český výrobce svítidel Halla, který zaujme nejen modely Arbo a Indi+ designérů Luky Křížka a Matúše Opálky.
Zajímavá svítidla představili také zahraniční výrobci, například Artemide, Cattelani and Smith, Flos, či výrobci zastoupení pod značkou Light Works, Hagos a další, náš výběr na fotografiích je jen malá ochutnávka všeho, co bylo k vidění. Přečtěte si také článek Novinky v osvětlení: Co v bytě dokážou LEDky a halogeny? nebo Osvětlené stropní podhledy jsou hitem posledních let.
Jak se vám líbí nové typy skleněných lustrů a lamp?