Hlavní obsah

Eva Bachmannová: Existuje přátelství mezi ženami?

Foto: Mona Martinů

Věříte na přátelství mezi ženami?

20. 4. 2012

O tom, jestli existuje přátelství mezi mužem a ženou, už bylo napsáno dost. Tak nebudu nosit dříví do lesa. O přátelstvích mezi muži vím, že existují, bývají pevná a dlouholetá. Ale co my, dámy? Umíme uzavírat přátelství, která nás provázejí celým životem?

Článek

Přátelství je krásný, ale velice křehký institut. A my, ženy, jsme vystavovány situacím, které dokážou otřást nejedním kamarádstvím.

Moje první velké ženské přátelství vzniklo v první třídě. Vlaďka byla hezká holčička, bydlely jsme kousek od sebe, a obě jsme měly aktovku s přezkami ve tvaru kočičích hlav. Zvládly jsme spolu hodně věcí: školu, prázdniny, psaní kroniky, pionýrský tábor, a dokonce společné rande s dvěma poďobanými studenty. Dneska se vídáme spíš jen na školních srazech, ale víme o sobě. Nějak se nám povedlo na sebe nežárlit a mně nikdy nevadilo, že má Vlaďka větší prsa! Naštěstí nám do přátelství nevstoupil žádný muž.

Muži totiž dokážou ženské přátelství pěkně nabourat. Na střední škole jsem nějak nedopatřením přebrala na maturitním plese chlapce kamarádce ze třídy. Nikdy nezapomenu na ten pohled, který mne probodl skrz naskrz. Náhodou to byl šlechetný skutek! Alespoň mohla Soňa v klidu potkat svého budoucího manžela, no ne?

Soňa má starší sestru, která nás po celou střední školu ideově vedla: co se nosí, a co je out, že kilo řasenky nevypadá dobře, před odchodem na diskotéku je vhodné pozřít nějaký ten žvanec, aby mladý organismus vydržel nápor případné lihoviny, že kouření je blbost a muži jsou na světě od toho, abychom byly obdivovány. Ivana pro mě byla vzorem super kočky, se kterou je navíc pohoda a legrace. Mám ji ve svém srdci napořád, a už se těším, až se uvidíme a pořádně si zdrbneme!

Protože v tom nebyl žádnej chlap! Tedy střet zájmů. Proto nám to asi tak hezky drží pohromadě!

V dospělosti se přítelkyněmi stávají často kolegyně. Měla jsem štěstí na několik pracovních poměrů, kde se zrodila tři pohodová přátelství. O ta se musí pečovat obzvlášť pečlivě, protože takové přátelství může zaniknout spolu s ukončením pracovního poměru. Za rok na pravidelném kafi zjistíte, že historky z vánočních večírků („Pamatuješ, jak se tam tenkrát Ludvík zhvízdal?“) jako náplň přátelství nestačí. Takže příští schůzku neplánujte u kávy, ale běžte spolu něco prožít. I kdyby to mělo být jenom kino!

Víte, co je na přátelství mezi ženami nejlepší? Nepotřebujete k němu muže! Jedině jako případné téma hovoru. Koneckonců to tak bylo odjakživa. Než lovci přivláčeli mamuta, stihly toho praholky probrat!

Věřím, že přátelství mezi ženami rozdává sílu a elán pro život s muži. Natankujte jarní dávku energie. Zvedněte telefon a zavolejte své nejlepší kamarádce. Teď!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek