Hlavní obsah

Frida Kahlo i bezdomovkyně? Všechny tváře Salmy Hayek

Foto: Profimedia.cz
23. 8. 2019

Vyhlášená kráska Salma Hayek právě natáčí nový film Bliss – a jako bezdomovkyni byste ji skoro nepoznali. Jaká role byla její průlomová, na které jí nejvíc záleželo a kdy se stane superhrdinkou?

Článek

Hispánští herci to mívali na poli amerického filmu těžké – dostávali spíš vedlejší a podřadnější role. Salma Hayek (52), původem z Mexika, se ale toužila prosadit víc. A povedlo se jí to. Prorazila úspěšným filmem Desperado (1995) a zapsala se v něm nejen do srdcí diváků, ale i filmových tvůrců: vybrali si ji do hororu Od soumraku do úsvitu (1996), k němuž napsal scénář Quentin Tarantino (56), v slavné komedii Dogma (1999) si zahrála s Benem Affleckem (47) a objevila se i v oscarovém dramatu o drogovém byznysu Traffic – Nadvláda gangů (2000).

Tak vypadá slibně rozjetá kariéra. Salma Hayek se ale rozhodla jít vlastní cestou. Čím si prošla a jakou šokující proměnu podstoupila kvůli nejnovější roli?

Těžké časy s Fridou

Na přelomu tisíciletí se její hlavní uměleckou ambicí stala touha vystihnout na stříbrném plátně životní příběh slavné mexické umělkyně Fridy Kahlo, kterou považovala za svou hrdinku. Film Frida (2002) znamenal veliký úspěch, ale cesta k němu byla trnitá – zasloužil se o to nechvalně proslulý Harvey Weinstein (67). Známý americký producent, spoluzakladatel studia Miramax, má na triku obvinění z obtěžování skoro stovky žen. A byla mezi nimi i Salma Hayek: své zkušenosti popsala v roce 2017 v exkluzivním editorialu pro New York Times.

Nechutné návrhy a obstrukce

Herečka se na filmu, který vznikal pod křídly Weinsteinova studia, podílela i producentsky. Původně ji spolupráce těšila: Miramax zaručoval kvalitní produkci a úspěch. Přesto se nakonec snímek ocitl v ohrožení – Harvey Weinstein sabotoval jeho dokončení i uvedení do kin. Důvod? Salma Hayek opakovaně odmítla jeho oplzlé nabídky. Bohužel však za sebou nemohla jen tak bouchnout dveřmi a jít jinam: se studiem uzavřela smlouvu a Miramax vlastnil na snímek práva. Navíc se herečka zavázala, že s nimi po Fridě natočí ještě několik filmů. I přes nelehké peripetie (třeba na Weinsteinovo přání přidanou a před jeho zraky odehranou nahou milostnou scénu s ženou), byl film dokončen, zaznamenal celosvětový úspěch a získal dva Oscary.

Foto: Profimedia.cz

Salma Hayek jako malířka Frida Kahlo (1907–1954). Biografický film, režírovaný Julií Taymor (66), ukazuje život a kariéru mexické umělkyně, která kvůli autobusové nehodě v dospívání až do konce života trpěla obrovskými bolestmi – a často je přenášela na malířské plátno. Jejím životním partnerem byl malíř Diego Rivera (1886–1957). Manželství bylo plné vášně, nevěr a rozchodů, v roce 1939 dospělo k rozvodu a jen o rok později se opět vzali. Malířka měla i románky se ženami a s manželem patřili mezi významné mexické komunisty

Krásná léta se Salmou

A co přišlo po Fridě? Do konce smlouvy jí Weinsteinovo studio nabízelo prý jen vedlejší role, přesto si už v roce 2003 zahrála hlavní roli: jednalo se o Tenkrát v Mexiku, pokračování Desperada. Tak či onak, z vlivu magnáta se jí nakonec povedlo dostat, o rok později byla po boku Pierce Brosnana (66) hlavní ženskou hvězdou snímku Když se setmí (2004), který vznikal u jiného studia. A její kariéra pokračuje dál. Jaké další role, ať už před Fridou, anebo po Fridě, jsou nezapomenutelné?

Desperado (1995)

Foto: Profimedia.cz

Akční film mexického režiséra Roberta Rodrigueze (51) znají snad všichni. Neohrožený mstitel Antonio Banderas (59) jako El Mariachi a Salma jako krásná Carolina. Snímek se dočkal pokračování s názvem Tenkrát v Mexiku (2003), kde si zahráli i Johnny Depp (56), Enrique Iglesias (44) a Eva Mendes (45)

Sexy Pistols (2006)

Foto: Profimedia.cz

I v tomhle snímku hraje hlavní roli pomsta. Dceru zámožného bankéře (Salma Hayek) a dívku z rolnické rodiny (Penélope Cruz, 45) svede dohromady touha po odplatě. Jako neohrožené pistolnice začnou vykrádat banky – chtějí škodit investorovi, který v Mexiku zabavuje pozemky pro prodloužení americké železnice. Film režírovali Joachim Rønning (47) a Espen Sandberg (48)

Machři (2010)

Foto: Profimedia.cz

V komediích Machři a Machři 2 (2013), obě režíroval Dennis Dugan (72), si Salma Hayek zahrála po boku Adama Sandlera (52). Parta kamarádů ze školy se sejde na chatě u jezera, kam jezdívali zamlada. A i když se jejich cesty rozešly a mají pár vrásek navíc, zdá se, že je čas vůbec nezměnil. Anebo naopak?

Divoši (2012)

Foto: Profimedia.cz

Krásná Ophelia (Blake Lively, 31) žije spokojeně s Benem (Aaron Taylor-Johnson, 29) a Chonem (Taylor Kitsch, 38), kteří prodávají marihuanu po celé Kalifornii. To přiláká šéfku mexického kartelu Elenu v podání Salmy Hayek. Chce s nimi spolupracovat, a když není po jejím, najde si způsob, aby to tak bylo. Vezme jim to, co je jim nejdražší – Ophelii. Film režíroval Oliver Stone (72)

Nová superhrdinka povstala

V současnosti Salma Hayek natáčí film Bliss (2019), který by měl mít premiéru už v září, a můžeme se na ni těšit také jako na novou superhrdinku. Bude totiž kromě Angeliny Jolie (44) hvězdou marvelovského filmu The Eternals (2020), kde si zahraje Ajak, matku rasy Eternals. V původním komiksu to byl otec Ajak, ale jak napsala herečka na Instagram: „Holky, teď je naše doba!“

Foto: Profimedia.cz

Snímky z natáčení sci-fi thrilleru Bliss: Salma Hayek hraje bezdomovkyni Isabel, která věří, že svět plný hrůz a špíny okolo ní je jen simulace uvnitř pravého, dokonalého světa plného blaženosti (anglicky bliss). Seznámí se s čerstvě rozvedeným Gregem (Owen Wilson, 50) a naprosto ho uchvátí. Nemůže mít Isabel nakonec pravdu?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek