Hlavní obsah

Hormony štěstí: Zvyšte jejich hladinu na maximum!

Foto: Thinkstock

Ke štěstí každému pomůže něco jiného. Ale všem vládnou stejné hormony!Foto: Thinkstock

Štěstí, smutek, zoufalství nebo zamilovanost. Pocity, jimž každý den čelíte, nejsou nic víc než chemické reakce ovlivněné tvorbou hormonů ve vašem těle. Jak vyprodukovat co nejvíc hormonů štěstí?

Článek

V lidském těle dochází podle vědců k nejsilnějším biochemickým reakcím během sexu. Ten stimuluje produkci dopaminu, který jinak stojí za potěšením z odměny a úspěchu, serotoninu, odpovědného za dobrou náladu a spánek, a endorfinu, který přináší pocity euforie.

Co jsou tyto hormony vlastně zač? A jak se jimi nadopovat, co nejvíc to jde?

Serotonin: Ze špenátu i z lososa

Všechny vaše příjemné pocity jsou dílem chemických sloučenin zvaných neurotransmitery. Patří k nim i serotonin, který navozuje pocity klidu, pohody a vzájemné sounáležitosti. Příznivě ovlivňuje také spánek, bolest, ale třeba i apetit a chuť k jídlu.

„Nedostatek serotoninu způsobuje deprese, poruchy spánku, podporuje agresivitu a vznik migrén,“ upozorňuje Ing. Martin Škába, výživový specialista a kouč zdravého životního stylu. Hladinu serotoninu se většina lidí snaží instinktivně zvýšit konzumací sladkostí, což z dlouhodobého hlediska není zrovna nejlepší řešení.

Jak ho mít víc: Vhodnou stravou. „Proto, aby se v těle tvořilo dostatek serotoninu, je nutné přijímat ve stravě látku zvanou L- trypotofan. Je to aminokyselina, která je jeho prekurzorem, tedy výchozí látkou. Doplníte ji konzumací drůbežího masa, sardinek, lososa, tuňáka, banánu, špenátu, ořechů a semínek,“ radí Martin Škába.

Foto: Thinkstock

Losos uvolňuje zvýšené množství serotoninuFoto: Thinkstock

Endorfin: Hormon slunce

Někdy se označuje za nejsilnější legální drogu. Endorfiny jsou endogenní opioidy, jinak řečeno – přírodní drogy. Na rozdíl od těch umělých na ně nevzniká tolerance, tudíž jsou účinné vždy a nevedou k závislosti. Stejně však vyvolávají pocity pohody, navýšené životní energie až euforie. Zmírňují bolest, deprese a úzkost.

„Když se najíte, v těle se vám zvýší hladina cukru v krvi, to vyvolá tvorbu endorfinu a ten způsobí zlepšení nálady a uvolní vás,“ uvádí nutriční terapeutka a psycholožka Mgr. Zuzana Douchová spolupracující s programem Vím, co jím.

Jak ho mít víc: Podobné účinky jako čokoládový dort mají například i adrenalinové sporty, kdy se hladina endorfinů zvýší přímo dramaticky. K celkové spokojenosti ale nemusíte každé ráno praktikovat bungee jumping. Produkci endorfinů podporuje pohybová aktivita obecně, a je jedno, jestli jdete běhat, posilovat nebo hrát míčové hry. Skvělý vliv má pak i poslech hudby, masáž nebo vyhřívání se na slunci.

Foto: Thinkstock

Endorfin je prostě droga, i když si ji vaše tělo umí vyrobit samoFoto: Thinkstock

Dopamin: hormon neřestí

Vyplavuje se v okamžiku, kdy jste odměněni, přičemž odměna může mít jakoukoli formu – dobrá známka ze zkoušky i radost z vítězství vašeho oblíbeného týmu. V případě, že mozek odměnu očekává, začne produkovat dopamin už s předstihem. Když se předpověď nenaplní, dopaminové buňky zaregistrují omyl a jeho produkci stopnou.

Negativní zkušenost se uloží v cingulární kůře mozku a ovlivní vaše očekávání do budoucna. To však nezvládají lidé, kteří o část dopaminových receptorů přišli. Zdánlivě banální porucha může mít vážné důsledky. Tito jedinci mají výrazné sklony k alkoholismu a drogové závislosti, protože se nedokážou poučit se ze svých omylů a dopouštějí se jich stále dokola.

Jak ho mít víc: Dopamin je něco jako takový hormon neřesti. Nejvíce se uvolňuje při sexu a díky nikotinu i během kouření cigaret. Experimenty vědců z Univerzity v Kentucky také zaznamenali vysokou produkci dopaminu u žen při nakupování. Ta se však překvapivě neváže ke kvantitě nakoupeného zboží, ale k vzrušenému očekávání, že takový nákup nastane.

A jak jste šťastní vy?

Reklama