Hlavní obsah

Ideální povlečení na léto: Je hezké a praktické!

Foto: À la Maison

Povlečení z luxusní 100% bavlny v úpravě satén. Cena povlaku na polštář rozměr 90 x 70 cm je 1855 Kč, povlak na peřinu 200 x 200 cm stojí 13 859 Kč

Během prázdnin a dovolených si můžete přispat. Kvalitu spánku ovlivňuje i povlečení – především materiál, z něhož je vyrobeno. Ale také chcete, aby bylo hezké. Vyberete si?

Článek

Povlečení se vyrábí ze stoprocentní bavlny, ze směsí bavlny s přírodními i umělými vlákny, z přírodního hedvábí, viskózy i ze lnu a z umělých vláken.

Kvalita ovlivňuje také cenu, proto se výrobky podobného vzezření pohybují ve velkém cenovém rozpětí, od několika stokorun po několik tisíc za luxusní provedení. V oblibě jsou hlavně přírodní materiály.

Nebojte se polyesteru

Dnes se již nemusíte bát výrobků z polyesterových vláken, kterým moderní technologie propůjčily nové vlastnosti, podobné přírodním vláknům. Například mikrovlákno je lehká tkanina, která dokáže vyrovnávat teploty, nechá pokožku dýchat a vrací vlhkost zpět do ovzduší. Může mít úpravu satén, velvet, žerzej.

Foto: Bonatex

Veselé a elegantní povlečení z hladké bavlny Ella. Cena 719 Kč

„Mnoho zákazníků, když si na etiketě přečte, že jde o materiál PES, má obavy, že se v povlečení bude špatně spát. Opak je pravdou, 100% polyesterové mikrovlákno je prodyšná tkanina se sametovým omakem,“ vysvětluje Ivana Šachová majitelka firmy Silex, která dodává na trh značku SCANQuilt. A dodává: „V létě působí chladivým dojmem, povlečení se nemačká, snadno se udržuje, nežehlí se a rychle schne.“

Foto: Scan Quilt

Povlečení Trend Pop Art. Tkanina 50% bavlna, 50% polyester se vyznačuje výbornou trvanlivostí, rychle schne a snadno se žehlí. Cena 1790 Kč

Materiály vhodné do horkých nocí

Je to hlavně bavlna, například v úpravě damašek či atlas grádl, satén a krep. U ložního prádla zahraničního původu najdete například označení linon, což je hladká tkanina s lesklým povrchem. Perkál je zase lehká tkanina, výborně saje a dokáže vyrovnávat teplotu, stejně jako renforcé s hrubší a silnější strukturou v plátnové vazbě.

Foto: Kika

Kvalitní povlečení Topas v provedení 100% bavlna Interlock-Jersey, nežehlivá úprava. Cena 2690 Kč

„Bavlnu, len a hedvábí mají klienti v oblibě pro jejich ověřenou vysokou kvalitu. Z nejvhodnějších materiálů pro ložní prádlo bych doporučila bavlněný satén, který je velmi jemný a pro spaní příjemný," radí Lenka Kocourková ze společnosti À la Maison, která prodává povlečení značky Christian Fischbacher a Möve.

Foto: 4Home

Luxusní povlečení Bouquet z mako saténu z čisté česané bavlny. Cena 1299 Kč

Len se v současnosti používá nejčastěji ve směsi s bavlnou, například v poměru 15 % lnu a 85 % bavlny nebo 55 % lnu a 45 % bavlny. Látka v létě chladí a v zimě hřeje.

Foto: Scan Quilt

Povlečení velvet ze 100% polyesteru v úpravě mikrovlákno. Jemný sametový omak, prodyšné a nemačkavé. Cena od 990 Kč

Pak je tu viskóza, vyrobená z derivátů dřevěné vlákniny (celulóza), v poslední době také z eukalyptu, bambusu či kukuřičných vláken.

Foto: Matějovský povlečení

Luxusní damaškové povlečení v béžovém provedení. Česaná mercerovaná egyptská bavlna. Cena od 1390 Kč

Nové generace vláken vykazují vyšší pevnost než klasická viskóza, což dovoluje vyrábět i jemnější tkaniny, jako Tencel (vlákna Lyocell z ekologicky čistého dřeva). Nebo Modal Micro, vlákno s vyšší pevností, které vykazuje lepší rozměrovou stabilitu i při vyšších teplotách praní.

Foto: Veba

Saténový atlas grádl ze 100% bavlny. Povlečení hotelového typu s uzávěrem na zip. Cena se liší podle provedení a prodejce, okolo 1000 Kč

Foto: Svoboda Povlečení

Povlečení Manon Azur z materiálu Krep De Luxe ze 100% bavlny. Cena od 595 Kč

Snadná údržba

Díky moderním pracím práškům dnes můžeme prát i za studena, proto se při výběru povlečení zaměřte na jeho vlastnosti. Jestli se žehlí, zda jej lze sušit v sušičce. Snadná údržba je většinou na výrobku označena jako „easy-care“. My jsme pro vás vybrali tipy převážně z bavlněných lůžkovin v různých úpravách.

Foto: E-Povlečení

Elegantní lněné povlečení ze 100% lnu od značky Clara Bedding. Cena 4695 Kč

Foto: À la Maison

Povlečení s motivem ptáčků Earlly Bird ze 100% bavny v úpravě satén z kolekce Christiana Fischbachera. Cena za polštář 70 x 90 cm je 2797 Kč, povlak na peřinu stojí 10 963 Kč

Foto: Bonami

Spěte jako na seníku a k tomu přímo v bavlnce. Můžete mít dekor slámy nebo sena. Cena 1899 Kč za povlečení na jednolůžko, na dvojlůžko stojí 2179 Kč

Foto: Stella Ateliers

Povlečení Magnolia z mako saténu ze 100% bavlny s dekorem 3D květů magnólie. Digitální tisk. Cena 3190 Kč

Foto: Tchibo

Renforcé a perkál jsou další typy úpravy bavlny. Cena se pohybuje okolo 600 a 700 Kč za set

Foto: Polštáře deky Billerbeck

Mít můžete i povlečení ze 100% hedvábí, například v dekoru El Dorado. Cena 10 434 Kč

Jakou největší chybu jste udělali při nákupu povlečení? Poraďte čtenářům, jak se jí vyvarovat.

ynezorPumanzeSaNyknalC