Článek
Povlečení se vyrábí ze stoprocentní bavlny, ze směsí bavlny s přírodními i umělými vlákny, z přírodního hedvábí, viskózy i ze lnu a z umělých vláken.
Kvalita ovlivňuje také cenu, proto se výrobky podobného vzezření pohybují ve velkém cenovém rozpětí, od několika stokorun po několik tisíc za luxusní provedení. V oblibě jsou hlavně přírodní materiály.
Nebojte se polyesteru
Dnes se již nemusíte bát výrobků z polyesterových vláken, kterým moderní technologie propůjčily nové vlastnosti, podobné přírodním vláknům. Například mikrovlákno je lehká tkanina, která dokáže vyrovnávat teploty, nechá pokožku dýchat a vrací vlhkost zpět do ovzduší. Může mít úpravu satén, velvet, žerzej.
„Mnoho zákazníků, když si na etiketě přečte, že jde o materiál PES, má obavy, že se v povlečení bude špatně spát. Opak je pravdou, 100% polyesterové mikrovlákno je prodyšná tkanina se sametovým omakem,“ vysvětluje Ivana Šachová majitelka firmy Silex, která dodává na trh značku SCANQuilt. A dodává: „V létě působí chladivým dojmem, povlečení se nemačká, snadno se udržuje, nežehlí se a rychle schne.“
Materiály vhodné do horkých nocí
Je to hlavně bavlna, například v úpravě damašek či atlas grádl, satén a krep. U ložního prádla zahraničního původu najdete například označení linon, což je hladká tkanina s lesklým povrchem. Perkál je zase lehká tkanina, výborně saje a dokáže vyrovnávat teplotu, stejně jako renforcé s hrubší a silnější strukturou v plátnové vazbě.
„Bavlnu, len a hedvábí mají klienti v oblibě pro jejich ověřenou vysokou kvalitu. Z nejvhodnějších materiálů pro ložní prádlo bych doporučila bavlněný satén, který je velmi jemný a pro spaní příjemný," radí Lenka Kocourková ze společnosti À la Maison, která prodává povlečení značky Christian Fischbacher a Möve.
Len se v současnosti používá nejčastěji ve směsi s bavlnou, například v poměru 15 % lnu a 85 % bavlny nebo 55 % lnu a 45 % bavlny. Látka v létě chladí a v zimě hřeje.
Pak je tu viskóza, vyrobená z derivátů dřevěné vlákniny (celulóza), v poslední době také z eukalyptu, bambusu či kukuřičných vláken.
Nové generace vláken vykazují vyšší pevnost než klasická viskóza, což dovoluje vyrábět i jemnější tkaniny, jako Tencel (vlákna Lyocell z ekologicky čistého dřeva). Nebo Modal Micro, vlákno s vyšší pevností, které vykazuje lepší rozměrovou stabilitu i při vyšších teplotách praní.
Snadná údržba
Díky moderním pracím práškům dnes můžeme prát i za studena, proto se při výběru povlečení zaměřte na jeho vlastnosti. Jestli se žehlí, zda jej lze sušit v sušičce. Snadná údržba je většinou na výrobku označena jako „easy-care“. My jsme pro vás vybrali tipy převážně z bavlněných lůžkovin v různých úpravách.
Než půjdete nakupovat, přečtěte si také článek Povlečení, které zaujme? Zapomeňte na tradiční vzory! Nebo Námořnický styl domovu sluší. Vyzdobte si ten váš i vy!
Jakou největší chybu jste udělali při nákupu povlečení? Poraďte čtenářům, jak se jí vyvarovat.