Hlavní obsah

Jak dostat myši z domu? Pomůže čokoláda i pískání!

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

První krok v boji s hlodavci nespočívá v nastražení pastiček, ale v úklidu a vyhledání míst, kudy k vám chodí

12. 11. 2016

Chroustání pod skříní, trus na podlaze a okousané sáčky s těstovinami ve spíži? Právě tak se může ohlásit nový, rozhodně ne zvaný návštěvník. Jak se ho co nejrychleji zbavit?

Článek

Před zimou se každý rok stahují myši, potkani a další nezvaní hosté do domů a bytů a znovu je tu otázka: jak se jich spolehlivě zbavit? Rozhodně by vám mohlo pomoci pár zaručených metod!

Zrušte ráj!

Prvním krokem je najít cestu, kudy k vám chodí. Vytipujte si možnosti a kolem nich nasypejte sádru nebo mouku – stopy je pak prozradí. Ucpěte všechny otvory kolem přívodních trubek, utěsněte okénka, spáry. Samozřejmě byste neměli nechávat ani dlouho otevřené dveře – a to hlavně v teplejších dnech podzimu.

Doslova rájem jsou pro hlodavce místa, kde je zmatek a nepořádek, zbytky jídla a volně přístupné potraviny. Takže jedním ze základních kroků prevence je úklid – vyházejte nepotřebné, zbytky jídla dejte do popelnice nebo na kompost, potraviny do pevných a uzavíratelných nádob.

Pasti, pasti, pastičky

Ve chvíli, kdy jste si jisti, že vstupní brány jsou uzavřené, nastražte pasti. Jsou levné a efekt vidíte hned. Klasické dřevěné pastičky můžete zaměnit za celoplastové nebo celokovové modely, můžete lapat i do odchytových klícek a pak myšky vynášet do polí mimo obec – ovšem pozor, mají tendenci se vracet!

Foto: Bachkova Natalia, Shutterstock.com

Ideálním pomocníkem v boji s hlodavci jsou samozřejmě kočky. Někdy i pouhá přítomnost postačí, aby se vašemu domovu myši vyhnuly

Jako návnada se do pastiček dává leccos. Do hitparády „nej" návnad jistě patří na sádle opečený chléb, granule pro psa nebo kočku, kůže ze špeku, slanina, ale i kousek hořké čokolády nebo ořechu. Na takovou dobrotu se myš jistě chytí, ale mnoho z vás může pak mít docela problém ji z pasti vyndat. Pokud víte, že do takové skupiny patříte, zvolte raději nástrahy.

Nastražte návnady

Návnady na hlodavce, čili myši, krysy a potkany vyjdou na pár korun, ale i stovek, sejde na typu a množství.

„Nástrahy na myši, krysy a potkany obsahují speciální látky, které hlodavce usmrtí asi sedm dní po jejich pozření. Často jsou uzavřené v deratizačních boxech, takže děti a domácí zvířata jsou v bezpečí. Nemusíte se bát ani toho, že by pes či kočka uhynuli po pozření otráveného hlodavce – koncentrace účinné látky není moc vysoká, ale stačí k tomu, aby myš či jiný hlodavec zemřel na vnitřní krvácení. Ale použití rukavic a opatrná manipulace s chemickými nástrahami jsou stejně na místě,“ radí Marek Špacír, hlavní technik deratizační společnosti Adera s.r.o.

Nevýhodou je, že hlodavec může uhynout i v bytě, a pokud ho včas nenajdete, může se začít rozkládat.

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Co do pastičky, aby to myš přilákalo? Skvěle zabírá opečený chléb, tvrdý sýr, ale i hořká čokoláda

Odežeňte je zvukem nebo vůní

Elektronické odpuzovače vydávají hlodavcům nepříjemné zvuky. Základní modely vyjdou na stovku, ty profi i na několik tisíc.

„Plašič vysílá pro zvířata nepříjemné ultrazvukové signály, které jsou pomocí elektronických obvodů upraveny tak, aby si škůdci na zvuk přístroje nezvykli – je automaticky nastavená změna kmitočtu. Účinná plocha odpuzovače závisí na členitosti prostoru,“ říká Mojmír Vlašín z Ekologické poradny Veronica. Stoprocentní záruku, že se u vás neobjeví ani jedna myš, vám však plašiče nedají.

Babské rady sázejí na čich hlodavců a jejich neoblíbené vůně. Myši prý nepůjdou tam, odkud ucítí heřmánek, řebříček, mátu, listy ořešáku, vratič a česnek. Dokážou je prý odradit i klasické přípravky proti molům, takže jestli nechcete po bytě a sklepích věšet svazky bylinek, můžete je nahradit vonnými tyčkami či bločky proti molům.

Vyzkoušeli jste všechny metody, dokonce je i kombinovali, ale výsledek vás nepotěšil? Pak je na čase obrátit se na odborníky na deratizaci. V takovém případě počítejte s cenou kolem 1200 Kč za zásah, ale za výsledek ručí.

Máte vlastní zaručené metody, jak vyhnat hlodavce? Rozhodně se o ně podělte!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek