Hlavní obsah

Chcete ušetřit na daních? Odečtěte si děti, hypotéku i dar!

Foto: WAYHOME studio, Shutterstock.com

Co si odečíst z daní, abyste platili co nejméně? Možností je hned několik, jen si musíte ohlídat, zda na tyto slevy máte nárok a kdy je uplatnit. Podívejte se, jestli víte o všech!

Článek

Kdo by nechtěl ušetřit na daních — zvlášť, když mu to stát nabízí a poskytuje celou řadu slev buď ze základu daně, nebo ze samotné vypočtené částky za daň. Nabídneme vám základní přehled, ale pokud si nejste jistí, vždy je lepší obrátit se na účtárnu vaší firmy, finanční úřad nebo daňového poradce.

Základní sleva na poplatníka

Na základní slevu mají nárok zaměstnanci, podnikatelé, starobní důchodci, matky na mateřské i studující s brigádou. Zaměstnanci ji najdou většinou už na výplatní pásce za každý měsíc - ostatní si ji mohou odečíst v rámci daňového přiznání jednou za rok. Ročně to je 24 840 korun, které můžete uplatnit i v případě, že jste z roku pracovali jen několik měsíců – odečítají si ji například studenti, kteří valnou část roku usedají do lavic, ale třeba přes prázdniny pracují.

Daňové zvýhodnění na dítě  

Slevu na dani mají rodiče jednoho a více dětí a nezáleží na tom, zda jste zaměstnanec nebo podnikatel:

 • na 1. dítě je to 15 204 korun, tedy 1267 korun měsíčně
 • na 2. dítě je to 19 404 korun, tedy 1617 korun měsíčně
 • na 3. a další děti je to 24 204 korun, tedy 2017 korun měsíčně

Pro rodiny s postiženým dítětem jsou slevy ještě vyšší:

 • na 1. dítě (ZTP/P) je to 30 408 korun, tedy 2534 korun měsíčně
 • na 2. dítě (ZTP/P) je to 38 808 korun, tedy 3234 korun měsíčně
 • na 3. dítě (ZTP/P) je to 48 408 korun, tedy 4034 korun měsíčně

Do 18 let věku dokládáte vyživování dítěte pouze rodným listem a musíte splňovat podmínku, že žijete ve společné domácnosti. Po 18. roce věku navíc dokládáte potvrzení o studiu. „Daňové zvýhodnění na dítě můžete uplatnit ale pouze tehdy, pokud jste z příjmů ze zaměstnání nebo podnikání měli více než šestinásobek minimální mzdy – za rok 2019 jste tedy museli mít příjem alespoň 80 100 Kč,“ upřesňuje daňová poradkyně Ing. Barbora Černohlávková ze společnosti B&Tax s. r. o..

Sleva na invaliditu 

Pokud máte přiznaný invalidní důchod a u toho pracujete nebo podnikáte, máte také nárok na slevu. „V případě, že podnikáte, neplatí pro vás minimální vyměřovací základ na sociální a zdravotní pojištění, nemusíte tedy platit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, ale platíte pojištění dle skutečné výše vašeho výdělku,“ říká Barbora Černohlávková.

Výše slevy na dani je ovlivněna stupněm invalidity:

 • u I. a II. stupně to je 2520 Kč ročně, tedy 210 Kč měsíčně
 • u III. stupně to je 5040 korun ročně, tedy 420 Kč měsíčně
 • u držitele průkazu ZTP/P to je 16 140 Kč, tedy 1345 Kč měsíčně
Foto: WAYHOME studio, Shutterstock.com

Využijte všech možností, jak si snížit daně

Sleva na manžela nebo manželku 

Pokud sdílíte společnou domácnost s manželkou či manželem, který nemá příjmy, je sleva 24 840 korun ročně. V případě, že je manžel či manželka ZTP/P, je to 49 680 Kč, tedy dvojnásobek. Tato možnost platí i u registrovaného partnera, nelze ji uplatit pro druha nebo družku.

Slevu lze ve zdaňovacím období uplatnit jen za ty měsíce, kdy jste byli manželé — včetně měsíce, kdy proběhl sňatek. Sleva se uplatňuje pouze ročně na základně daňového přiznání nebo ročního zúčtování daní.

Je přitom zapotřebí vědět, že si manžel či manželka za rok nesmí vydělat víc než 68 000 Kč — tyto příjmy potvrdí čestným prohlášením. Do této částky se počítá hrubá mzda, hrubé příjmy z podnikání, starobní a invalidní důchod, nemocenská, podpora v mateřství, dávky v nezaměstnanosti, ale třeba i příjem z pronájmu. Naopak se do ní nezapočítává rodičovský příspěvek, dávky sociální podpory, příspěvek za bezmocnost pro důchodce, stipendium studentů, dávky v hmotné nouzi nebo příspěvek na péči, státní příspěvky na penzijní nebo stavební spoření.

Sleva na studenta 

Pokud při práci studujete — ať jde o práci na hlavní či vedlejší pracovní poměr, dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti — můžete uplatnit nejen slevu na poplatníka, ale i slevu na studenta. Ta je 4020 korun ročně, tedy 335 korun měsíčně. K doložení nároku na tuto slevu potřebujete potvrzení o studiu.

Sleva za umístění dítěte 

Pokud máte dítě v předškolním zařízení, má jeden z rodičů nárok na slevu maximálně 13 350 korun za rok 2019. Tento rodič musí žít s dítětem ve společné domácnosti, uplatňuje se ročně a je potřeba doložit doklad o zaplacení poplatku za školku. Nepočítá se do toho stravné a vaše školka musí splňovat zákonnou podmínku, že je uznaná jako předškolní zařízení.

Sleva na evidenci tržeb 

Pokud se vás za rok 2019 začalo jako podnikatele týkat EET, můžete uplatnit slevu na dani 5000 Kč.

Foto: kitzcorner, Shutterstock.com

Pokud se ve výpočtech ztrácíte, vyplatí se oslovit daňového poradce

Odčitatelné položky ze základu daně  

Do této kategorie patří například odečty za životní a penzijní pojištění, také za dary na charitu nebo úvěry z hypotéky, ale třeba i za odběr krve.

 • Penzijní a životní pojištění

Mezi odčitatelné položky z daní patří i příspěvky na penzijní spoření, které přesáhly částku 12 000 Kč, nejvýš ale 24 000 Kč. Pokud byste si platili 3000 měsíčně, pak byste si ze základu daní odečetli oněch 24 000, což by vám daně snížilo až o 6360 Kč. Podobně to je i u investičního životního pojištění, ale tam se vyplatí zjistit si i další podmínky.

 • Dary

Od základu daně si můžete odečíst i dary politickým stranám a hnutím, na humanitární účely, příspěvky fyzickým osobám „v nouzi“ na zdravotnické prostředky, ale i na jejich vzdělání. Je jedno, zda dary zůstaly v ČR nebo jste je poslali do zemí v rámci EU. Minimální úhrnná výše daru u fyzické osoby pro uplatnění odčitatelné položky je 2 % ze základu daně, nebo činí alespoň 1000 Kč.

„Nezapomeňte na odčitatelnou položku v případě darování krve. Jestliže jste nedostali finanční náhradu za výdaje spojené s odběrem, do této náhrady se nepočítá cestovné, můžete si odečíst 3000 Kč za jeden odběr krve,“ dodává Barbora Černohlávková.

 • Odečet úroků z úvěru na bydlení

Jestliže splácíte hypotéku nebo stavební spoření, můžete si odečíst zaplacené úroky až do výše 300 000 Kč. Musíte ale splňovat zákonné podmínky pro odpočet ze základu daně, v tomto případě se raději poraďte s odborníkem.

Ušetřit na daních je prima, ale hledáte způsob, jak si snížit náklady po celý rok? Co třeba začít s tím při nákupu a zpracování potravin. Pár tipů najdete v článku: Jak ušetřit na mase a zároveň si pochutnat? Víme to!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek