Hlavní obsah

Jak zloději poznají, že jste na dovolené? Takhle!

Foto: thinkstock

Bojujte všemi silami proti tomu, abyste se hned po dovolené nervově zhroutili z vykradaného bytu!Foto: thinkstock

Nejen vy, ale ani zloději se nemohou dočkat vaší dovolené. A buďte si jisti, že bezpečně poznají, kdy nejste doma! Víte, podle čeho? Připravili jsme pro vás několik tajných znamení, které vás bezesporu překvapí. Řešení jsou přitom jednoduchá!

Článek

Léto je ve srovnání se zbytkem roku obdobím až trojnásobného počtu vykradených domácností. Důvod je nasnadě. Lidé odjíždějí na dovolenou a jejich domy a byty zůstávají na delší dobu bez dozoru. „Bezpečnostní zámky a zabezpečovací systémy sice dokážou poskytnout relativní ochranu před vloupáním, ale nejdůležitější je zloděje nelákat a nedávat jim najevo, že je nemovitost opuštěná,“ varuje kapitán Karel Rychecký z pražské policie.

„Nechte například před vchodovými dveřmi bytu pohozené dva páry bot tak, ať to vypadá, že jste právě přišli domů. Nechovejte se jako ostatní, kteří před dovolenou hezky všechno uklidí. Na takové signály totiž vykradači bytů čekají,“ uvádí strážník Pavel Vacek z ostravské policie. A podle čeho si zloději nejčastěji vybírají svou oběť? Klasikou je několik dní nevybraná poštovní schránka nebo večer nerozsvícená světla v bytě. Ale existují i jiné neklamné známky toho, že nejste doma!

Máte venkovní sušák prádla?

Lidé před odjezdem na dovolenou většinou všechno pečlivě uklidí a platí to i o prádle na sušáku pod oknem či na balkoně ( Nesušte prádlo v koupelně, je to chyba!). Říkají tím ale jasně: „Nejsme doma“. Určitě nechte na šňůře viset pár kusů oděvu, nejlépe nic výrazného a snadno zapamatovatelného tak, aby nebylo poznat, že tam po celou dobu visí stále jedny a tytéž věci.

Foto: thinkstock

Na šňůře nechte viset pár kousků nepříliš nápadného prádlaFoto: thinkstock

Blikající obrazovka

Máte doma domácí kino nebo video, které se dá naprogramovat? Pokud ano, využijte toho a navolte automatické zapnutí a vypnutí na večerní hodinu. Blikání obrazovky je ve tmě hezky vidět a vypadá to, jako když se u vás někdo dívá na televizi. Také lze zakoupit časovací elektrickou zásuvku, která vám v náhodných intervalech dočasně rozsvítí doma lampu nebo třeba zapne rádio.

Jedete na dovolenou autem?

Má-li někdo váš byt vytipovaný, pak si jistě všiml také toho, jaký máte vůz. A když vaše auto na delší dobu zmizí z parkoviště, tak je to jasný signál o vašem odjezdu. Zkuste na pár dní nebo týdnů před dovolenou parkovat jinde. Potenciálního zloděje to zmate. Vaše auto nenajde, a vy přitom budete ještě stále doma, čehož si on všimne. Nakonec přestane váš vůz vnímat jako známku vaší přítomnosti či nepřítomnosti.

Chcete nechat auto před domem?

Pokud nejedete na dovolenou vozem a chcete ho nechat před domem, pak se s někým dohodněte, ať ho občas přeparkuje. Bude-li totiž stát dva týdny stále na jednom místě, pak je jasné, že s ním nikdo nejezdí a že majitel je pryč. Uvidí-li ale zloděj vaše auto pokaždé na jiném místě, nabude dojmu, že vůz stále používáte a že jste tím pádem pořád doma.

Hlučný večírek za vaší nepřítomnosti

Máte-li přátele, kterým můžete věřit, půjčte jim na dobu vaší nepřítomnosti svůj byt. Jsou-li mladí a nemají-li se kde scházet, jistě takovou nabídku velmi ocení, a pokud budou hluční a uspořádají u vás večírek, tím lépe! Takovým bytům se zloději obloukem vyhnou!

Foto: thinkstock

Důvěřujete kamarádům? Půjčte jim byt na večírek!Foto: thinkstock

Zavřená okna

V létě dosahují teploty celoročního maxima a v horkých dnech i nocích je přirozené větrat. Než ale člověk odjede na dovolenou, okna pochopitelně zavře ze strachu před bouřkou, silným větrem nebo přívalovým deštěm. Několik dní zavřená okna jsou ale rovněž jasným znamením, že byt je prázdný. Až vám tedy někdo bude chodit vybírat poštovní schránku, dohodněte se s ním, ať nechá třeba do své další návštěvy alespoň jedno okno viditelně otevřené. Nejlépe bude, pokud přitom vždy otevře jiné okno.

A jak vypadá váš byt, když ho v létě opouštíte? Máte někoho, komu můžete svěřit klíče?

Reklama