Hlavní obsah

Jakou žárovku vybrat? Tyhle vám nezkazí oči a ještě ušetříte

Foto: Philips
31. 10. 2017

Jak si nasvítit byt tak, abyste měli dost světla na všechny oblíbené činnosti, ale neunavovali jste si přitom oči? Máme pro vás pár rad i konkrétních tipů!

Článek

Nejen každá místnost, ale i každá její část potřebuje něco jiného. „Výběr osvětlení by měl odpovídat aktivitám, které v dané místnosti budete vykonávat. Podle toho volte barvu osvětlení i intenzitu,“ radí Martin Sajbert, odborník na osvětlení ze společnosti Philips Lighting.

Kuchyň: bezpečnost a praktičnost

V kuchyni musí být osvětlení především účelné. „Pamatujte i na to, abyste pracovní plochy nasvítili tak, abyste si nestínili,“ upozorňuje Martin Sajbert. Světlo by mělo mít teplou bílou nebo bílou barvu – i proto, že nemění odstín surovin a jídel. Zvolit můžete kompaktní žárovku či zářivku, trubicovou zářivku a LED žárovku.

Základem zůstává stropní svítidlo. „Jeho úkolem je dopřát vám přehled o celé situaci v kuchyni, nicméně pro práci s potravinami je to málo. Nad varnou zónou se o dostatek světla postará osvětlení z digestoře. Ale dobře osvětlete místo přípravy potravin i dřez – třeba LED bodovými světly zespodu na horních skříňkách nebo přímo do nich zafrézované,“ říká Iva Vrbová z Kuchyňského studia Datart.

V případě, že potřebujete doplnit osvětlení do stávající linky, je možné použít LED pásky nebo lištové osvětlení, které lze dát pod spodní skříňky. Novinkou jsou světla v soklu linky, která osvětlí podlahu. Ocení je všichni, kteří se potřebují pohybovat po kuchyni v noci, kdy si jdou třeba pro sklenici vody.

Foto: Datart

V kuchyni vypadají zajímavě také světelné police, které lze umístit místo spodního korpusu linky. Osvětlí pracovní desku i vnitřek skříňky. Jsou-li dvířka skříňky prosklená, je efekt ještě znásoben

Dětský pokoj: záleží na věku

V dětském pokoji je zapotřebí zvolit osvětlení podle věku a potřeb dítěte. Vždy jde ale spíš o skladbu několika světel – dostatečně intenzivní pro psaní úkolů u stolu, teplé bílé pro centrální osvětlení her na koberci, intimní pro usínání, noční proti bubákům... Čím menší děti jsou, tím větší důraz dejte nejen intenzitě světla, ale také bezpečnosti – mělo by jít o nerozbitné materiály s nepřístupnými zářivkami, aby je šikovné prstíky nevymontovaly. Z hlediska bezpečnosti se nehodí klasické žárovky, které se velmi zahřívají a mohou popálit. Vyberte spíš LED zářivky či žárovky.

Obývací pokoj: útulná atmosféra

V obývacím pokoji nejde většinou o intenzivní osvětlení, ale o atmosféru. „Trendem je také mít více slabších světelných zdrojů. Dříve byl v místnosti jeden lustr, maximálně ještě lampička na stole, dnes více světelných zdrojů vytváří různou atmosféru. Velmi příjemné je i nepřímé osvětlení, kde je minimalizováno rušivé oslnění a zdroj světla zůstává skrytý,“ říká Martin Petroušek ze společnosti Ledvance.

Nezapomeňte na lampičku s malým výkonem, která zajistí, že nebudete sledovat televizi v naprosté tmě, což škodí očím – její světlo by se nemělo na obrazovce odrážet, ani vás oslňovat, ale mělo by zmírnit kontrast. Řešením je i umístění LED pásu nebo zdroje na zdi za televizí.

Právě v obýváku lze vyzkoušet schopnosti chytré zásuvky. „Přes mobil můžete díky ní zapínat nejen spotřebiče, ale i osvětlení. V mobilní aplikaci si vytvoříte situace podle činnosti – práce, návštěva, sledování televize, relax. Jakmile je zvolíte, rozsvítí se vám světla, která v dané situaci oceníte – anebo se změní jejich barevnost,“ vysvětluje Veronika Mandíková ze společnosti D-Link.

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

V obýváku si nasviťte přesně ta místa, která potřebujete. Využijte k tomu třeba stojací lampu

Ložnice: ohlídejte barvu světla

Dobré centrální osvětlení oceníte, když se oblékáte u skříně a potřebujete se nakonec i okouknout v zrcadle. Někdo v ložnici i žehlí, čte, háčkuje, nebo dokonce pracuje – což může být z hlediska osvětlení problematické. „V domácnosti se běžně používá teplá bílá barva světla, tedy 2700 kelvinů. Tam, kde se potřebujete soustředit, je vhodnější studenější barva světla o intenzitě 4000 kelvinů, případně více. Ta se ale nehodí do míst, kde se zdržujete před spaním, protože vaše tělo je na barvu světla velmi vnímavé a vyvolalo by to v něm pocit, že je poledne, takže byste mohli mít pak problémy usnout,“ varuje Martin Sajbert.

Při výběru konkrétních lampiček a stínidel byste měli pamatovat i na to, že nesmějí oslňovat zespodu, když ležíte. Ideální jsou stmívací LED žárovky tlumenějších barev.

LED žárovky: dobrá investice

V doporučeních ideálního zdroje světla je často zmíněna LED žárovka. Proč? „Jsou levnější, spotřebují méně než úsporné zářivky a jejich životnost je dvakrát delší. Oproti halogenovým žárovkám se jen na spotřebě investice do LED žárovky většinou vrátí za méně než rok. Navíc jsou LED žárovky dostupné i ve velmi zajímavém designovém provedení,“ říká Martin Sajbert.

A jak LED žárovku vybrat? Základní hlediska jsou: výkon, barva světla a světelný tok. „Výkon dnes značí spíš spotřebu než intenzitu osvětlení. Skutečný údaj o světle vám poskytne světelný tok. Aby LED žárovka svítila stejně jako kdysi klasická 60wattová žárovka, musí mít světelný tok minimálně 806 lumenů,“ radí Martin Petroušek. Údaj o teplotě barvy světla se udává v kelvinech (K). Hodnoty 2500 až 2700 K jsou lehce nažloutlé a působí útulně, čím je hodnota vyšší, tím víc připomíná denní světlo – kolem 4000 K se hodí do kuchyně či koupelny, až 6000 K se hodí do pracovny.

Kromě řečeného jsou LED žárovky i zdravější pro oči, neboť ty kvalitní neproblikávají. Hodí se i do míst, kde často rozsvěcíte – mají okamžitě stoprocentní svítivost, nenabíhají.

A jaké LED žárovky na trhu najdete?

Vybrat si můžete z celé řady LED žárovek, pro příklad jsme vybrali pár tipů:

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Philips LED žárovka Filament Classic LEDbulb ND 4-40W E27 827 A60, teplá bílá, ekvivalent klasické 75W žárovky, cena 177 Kč. Whitenergy LED žárovka SMD2835 A60 E27 12W bílá mléčná, ekvivalent klasické 75W žárovky, cena 78 Kč

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Geti LED A60 E27 15W bílá teplá, ekvivalent klasické 90W žárovky, cena 109 Kč. Emos LED Candle 4W E14, teplá bílá, ekvivalent klasické 37W žárovky, 67 Kč

Čím doma svítíte vy? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek