Hlavní obsah

Jeden den na raw stravě: Zkuste si to! Máme pro vás ukázkový jídelníček!

Foto: Y-Photo-Studio, shutterstock.com

Za raw se dá označit jakékoli jídlo rostlinného původu, které neprošlo tepelnou úpravou nad 42 stupňůFoto: Y-Photo-Studio, shutterstock.com

Vegetariánů a veganů je v populaci už hodně. Asi každý má ve svém okolí aspoň jednoho vege kamaráda. Raw strava je ale vyšší level. Vitariánů zas tolik nenajdete. Zkuste si, jaké to je, jíst čistě raw!

Článek

Říká se jí živá, syrová, raw nebo vitariánská. Jedná se víceméně o rostlinnou stravu, u které se nevyužívají tepelné úpravy.

Raw pracuje s myšlenkou, že vše živé a prospěšné, co se v potravinách nachází, se zničí při zahřátí nad 42 stupňů Celsia. Vařené, smažené, opékané či jakkoli jinak tepelně zpracované jídlo je tak jednoduše mrtvé.

Jídlo se upravuje. Ale trochu jinak

„Hlavními složkami syrové stravy jsou ovoce a zelenina, ořechy a semínka, luštěniny, obiloviny, mořské řasy a čerstvé kokosové mléko,“ popisuje specialistka na zdravotní prevenci a výživu PharmDr. Margit Slimáková.

Tyto rostlinné potraviny se dají různě upravovat i bez použití tepla. I když možná trochu zdlouhavěji.

„Z technologických úprav se využívá nakličování semínek, obilovin a luštěnin, odšťavňování ovoce a zeleniny, namáčení ořechů a semínek, mixování a vysoušení za pomocí takzvaného dehydrátoru, který šetrně odstraňuje vodu z potravin,“ popisuje Margit Slimáková.

Foto: puhhha, shutterstock.com

Vitariáni často konzumují ovocná a zeleninová smoothie nebo za studena lisované šťávyFoto: puhhha, shutterstock.com

Každý jste tak trochu raw

Buďme realisti. Příliš mnoho lidí, kteří by byli na stoprocentní raw stravě, není. A je to dobře, že není. Protože při špatném sestavení jídelníčku může tato strava představovat zdravotní rizika.

„Považujte raw spíše za označení čerstvé stravy obecně. Každý člověk má přirozeně v jídelníčku nějaké procento této stravy. Stačí zachovávat šedesát procent čerstvé rostlinné stravy. Zbývající procenta je možné doplnit tepelně upravenou zdravou stravou,“ říká výživová poradkyně a známá propagátorka raw Cecílie Jílková.

Jak jíst raw?

Rádi experimentujete a zkoušíte nové výživové směry? Zkuste si jeden den na raw stravě! Nejenže tělu dopřejete alespoň mini očistu, především to pro vás bude den objevování nových chutí a také nových způsobů přípravy jídla!

A jak jedí vitariáni? „Za nejosvědčenější metodu považuji začít ráno alespoň půl litrem vlažné vody a první jídlo si dát nejdříve za hodinu. Doporučuji během dopoledne čerstvé ovoce, zastudena lisované šťávy a nebo smoothie,“ popisuje Sabina Doskočilová, odbornice na raw stravu z Raw Deli.

„K obědu a večeři je ideální kombinovat zeleninu například s naklíčenými obilninami, jako je pohanka nebo divoká rýže,“ pokračuje Sabina Doskočilová.

Den na raw stravě neznamená dietu ani strádání. Skutečně delikátní záležitostí jsou raw sladkosti! „Pokud vás honí mlsná, můžete si dát různé raw dobroty, jako jsou například čokoládové produkty z nepraženého kakaa, rostlinná ochucená mléka či dorty,“ říká Sabina Doskočilová.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Mixér BLP900BK Blend-X Pro s patentovanými extra tvrzenými noži Helix Force™ a 30 000 otáčkami si poradí i s velmi tvrdými surovinami, cena 9990 Kč. Sušička Tribest Sedona P 9000 díky dodržení přesné a stálé teploty zachová důležité živiny, cena 12 890 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Raw čokoládová tyčinka s náplní à la karamel BIO, cena 55 Kč. Lněné krekry BIO s chia semínky nesolené 90 g jsou absolutně čisté raw krekry s dokonalou chutí a křupavostí, cena 45 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Raw vegan verze jedné z nejoblíbenějších pochoutek. Základem jsou raw, bio lískové ořechy a nepražené kakao, cena 299 Kč/220 g. Raw paleo tyčinka s lískovými ořechy a kakaem, cena 27 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Čerstvé kokosové kousky Titbit jsou nutričně cenné, obsahují dost zdravých tuků a rostlinných bílkovin, cena 43 Kč. Raw Organic Food tahini pasta se vyrábí z čerstvých a mletých sezamových semínek, cena 110 KčFoto: Archiv firem

Zkoušeli jste někdy zajít do raw restaurace nebo kavárny?

Reklama