Hlavní obsah

Zemřel Josef Abrhám: Libušku nepřežil ani o rok, připomeňte si jeho životní role

Foto: Profimedia.cz

Skvělý herec, co si poradí s komickou rolí stejně jako s tou vážnou. Profesionál každým coulem, miláček národa už desítky let. To byl herec Josef Abrhám, který zemřel ve věku 82 let. Konečně může být zase se svojí milovanou ženou, Libuškou Šafránkovou, která zemřela před rokem v červnu.

Článek

Lásku k umění a divadlu měl Josef Abrhám po kom zdědit. Jeho dědeček byl slovenský dramatik, prozaik a evangelický farář Jozef Hollý (†1912), strýc slovenský herec Martin Hollý st. (†61) a bratranec režisér Martin Hollý ml. (†72).

Možná i proto jeho kroky vedly na DAMU, kterou dostudoval v roce 1962 a hned zamířil do pražského Divadla na Vinohradech. Odehrál tam ale jen tři sezony. Nakonec se zabydlel v Činoherním klubu, kde hrál až do roku 1992. Hvězda první kategorie se z něj ale stala především díky filmu a televizi.

Štěstí na skvělé role

Můžete být sebelepší herec, ale chce to i štěstí na dobré role. A to se zadařilo, namátkou: Pension pro svobodné pány (1967), Holka na zabití (1975), Marečku, podejte mi pero! (1976), Kulový blesk (1978), Vrchní, prchni! (1980), Rozpuštěný a vypuštěný (1984), Šakalí léta (1993) či Obsluhoval jsem anglického krále (2006, na snímku). Ať hrál Abrhám hlavní, nebo vedlejší roli, vždy to byla skvělá podívaná.

Foto: Profimedia.cz

Ve filmu Obsluhoval jsem anglického krále si Abrhám zahrál hoteliéra Brandejse

Lékař, kterého každý miloval

Jestli byla ale nějaká jeho role opravdu nezapomenutelná, je to určitě doktor Blažej ze seriálu Nemocnice na kraji města (první řada 1978, druhá 1981). V roce 2003 bylo natočeno volné pokračování Nemocnice na kraji města po 20 letech (na snímku Abrhám a Eliška Balzerová), a pak ještě jedno v roce 2008 Nemocnice na kraji města – nové osudy. Ani jedno ale nedosáhlo takového úspěchu jako původní seriál.

Foto: Profimedia.cz

Doktor Blažej se objevil i v novodobém pokračování kultovního seriálu

Milující manžel

Nejdůležitějším v životě se pro něj ale stal určitě Činoherní klub, protože právě zde se setkal s mladou herečku Libuší Šafránkovou. Prý to byla láska na první pohled. V tu dobu měl ale vážný vztah s Naďou Urbánkovou a ještě dva roky pak vedl dvojí život, než se nadobro rozhodl oddat se jen a pouze Libušce.

Brali se v roce 1976 a jejich manželství patřilo k těm nejpevnějším a nejtrvalejším v českém showbyznysu. Jeho životní láska zemřela před rokem v červnu, charismatický herec tak konečně došel na konec cesty, kdy se s ní může zase setkat. A jaké zásadní filmové role ho v životě potkaly?

Foto: Profimedia.cz

Když vloni Libuše Šafránková zemřela, Abrháma to, zcela pochopitelně, velice zdrtilo

Spolu v životě i na place

Abrhám a Šafránková nebyli jen životní partneři, ale i herečtí. Společně se objevili v mnoha filmech: Vrchní, prchni! (1980), Jak je důležité míti Filipa (1979), Svatební cesta do Jiljí (1983) či Dokonalý muž, dokonalá žena (1986). K jedněm z nejkrásnějších a nejúspěšnějších ale patří film Všichni moji blízcí z roku 1999 o osudech židovské rodiny těsně před vypuknutím druhé světové války.

Foto: ČTK

Jeden z nejúspěšnějších filmů, ve kterých se objevil Abrhám s Šafránkovou, byl Všichni moji blízcí z roku 1999

Syn jako parťák

Manželé spolu mají syna – Josefa Abrháma mladšího, který se také vydal uměleckým směrem. Je režisér a scenárista. Natočil například dokument mapující padesátiletou historii Činoherního klubu pod názvem Magický Činoherní klub (2015), kdy spolupracoval i se svým otcem, který tam roky působil. Josef s Libuší si také velice užívali svých vnoučat. Josef Abrhám mladší má pět dětí.

Foto: Profimedia.cz

Syn Josef Abrhám se vydal ve stopách svých rodičů a je režisér a scenárista

Nezapomeňme na pohádky

Josef Abrhám natočil také řadu pohádek. Roli prince v asi nejslavnějším snímku své ženy Tři oříšky pro Popelku (1973) sice nezískal, ale vzpomínáte na svatého Josefa v pohádce Anděl Páně 2 z roku 2016? Jako svatý Josef tam byl nezapomenutelný. Doufáme, že se v hereckém nebi už opět setkal s Libuškou a nacvičují už nějaké nové divadlo.

Foto: Profimedia.cz

Jako svatý Josef v pohádce Anděl Páně byl nezapomenutelný

Sedmdesátá léta byla zlatým časem pro seriály, české i zahraniční: Seriálové sedmdesátky: Hltali jste je také?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek