Hlavní obsah

Kámen v interiéru: Jak s ním pracovat, aby na vás pozitivně působil?

Foto: Profimedia

Správně použitý kámen v interiéru je nejenom dekorativní, ale svojí silou dokáže navodit tu pravou atmosféru

24. 7. 2015

Každý kámen je unikát s neopakovatelnou strukturou a silou. Použitý na obložení stěn, dlažbu nebo nábytek je originálním stylotvorným prvkem z hlediska estetického, funkčního, ale i energetického.

Článek

Je známo a popsáno téměř pět tisíc minerálů, mnohé z nich mají léčivé účinky, jiné působí jako zdroj energie. Kámen použitý v interiéru vás asi z nemocí nevyléčí, ale může pomoct se zlepšením koncentrace, vyrovnanosti i schopnosti řešit stresové situace. V interiéru, kde kámen dominuje, se s největší pravděpodobností budete cítit uvolněně a bude se vám i lépe dýchat.

„Přírodní kámen má oproti jiným materiálům nespočet výhod. Je pevný, vyniká svou dlouhou životností, odolností proti fyzickému opotřebení, barevnou stálostí a je snadný na údržbu. Kámen je velmi vhodný pro podlahové vytápění, jelikož má schopnost dobře akumulovat teplo a dále ho pozvolna a rovnoměrně uvolňovat," upřesňuje praktické stránky využití kamene Miroslav Drozd, majitel firmy Kámen Drozd.

Foto: Kámen Drozd

Dekorativní obložení stěn vyniká svou trvanlivostí, tvrdým povrchem, odolností proti vodě a nenáročnou údržbou. Obklad Břidlice Grey stojí 1125 Kč/m^2

Foto: Wild Stone

Rustikální interiér skvěle dotvoří stěna obložená říčním kamenem Amazonia. Cena je 1228 Kč/m^2

Nadčasový mramor

První místo bezesporu zaujímá mramor. Ve své dokonalosti je překrásný. Hladké desky použité jako obklad zaručují perfektní vzhled i jednoduchou údržbu. Existuje tolik druhů a nepočítaně barevných variant mramoru s výrazným žilkováním či s jemným zrnem, že si vybere snad každý. Co například růžový, zelený, zlatý, šedý nebo černý či asi nejkrásnější sněhobílý kararský?

Díky mramoru budete cítit zvláštní pozitivní, ale klidnou energii. Působí nesmírně harmonicky a tiší vnitřní neklid. Mramorový obklad i podlahy jsou proto ideální pro relaxační místnosti.

Foto: Pražský kámen

Krása jemné kresby mramoru vynikne hlavně ve velkých plochách. Světlý mramor dodá místnosti exkluzivní a reprezentativní vzhled. Orientační cena 2cm desky je 7940 Kč/m^2

Foto: Kámen Drozd

Mramor Crema Marfil se zajímavou kresbou působí velmi elegantně v každém interiéru. Vyniká dlouhou životností, odolností vůči poškrábání a vysokým teplotám, je minimálně nasákavý a snadno se udržuje. Cena dle formátu a tloušťky od 2025 Kč/m^2

Chladný půvab vápence

Nejoblíbenější je v architektuře jižních zemí, protože bez ohledu na okolní teplotu je vždy chladivý na dotek. U nás se doporučuje umístění do osluněných místností, kde není moc velký provoz. Vápenec má krásně bílou, šedavou a výjimečně i narůžovělou barvu.

Pokud se cítíte v místnosti nepříjemně a nedokážete vysvětlit proč, možným důvodem je negativní energie, která tudy proudí. Vápenec má tu skvělou vlastnost, že negativní sílu odvádí pryč z prostoru a naopak přijímá a zesiluje pozitivní, tahle kouzla dokáže i s energií člověka. Pokud se vám nedaří, a cítíte se pod psa, stačí krátký pobyt v místnosti s vápencovou dlažbou a pocítíte úlevu. Má i pozitivní účinky v momentě, kdy ztrácíte koncentraci a motivaci, pomáhá při boji s leností. Ideální by proto byl v učebně nebo pracovně.

Foto: Interier Stone

Přírodní kamenná dlažba a obklad z Travertinu Tumbled. Nadčasové řešení nejenom pro reprezentativní prostory. Cena je 1865 Kč/m^2

Foto: Piedra

Velkoformátový obklad Travertin zlatý je oblíbený nejenom pro svůj atraktivní vzhled, ale také praktičnost. Cena od 1451 Kč/m^2

Pohledově dokonalá břidlice

Ten, pro koho jsou estetika a preciznost na prvním místě, jistě najde zalíbení v chladné kráse břidlice. V závislosti na příměsi minerálů se projevuje škála barev. Základní je antracitově šedá, větší obsah chloridu způsobuje zelené zabarvení, oxidy železa jsou zdrojem červených variant.

Víc než nerost jako takový působí kamenný olej – čistě přírodní produkt, těžený z hloubky tyrolských Alp. Kamenná lázeň pomáhá při obtížích s pohybovým aparátem a záněty kloubů. V podobě kosmetických přípravků tiší projevy psoriázy (lupénky).

Foto: Keraservis

Elegantní černá barva břidlicového skládaného obkladu Wallstone N 3003 Black Slate přináší dokonalý estetický vzhled. Cena je od 950 Kč/m^2

Foto: Decoland

Neobvyklé řešení – na posuvných dveřích sestavy Pari & Dispari je použitá přírodní štípaná antracitová břidlice

Odolná a kvalitní žula

Snadno zpracovatelná žula vyniká nejenom krásou zrnité struktury křemene, slídy a živce, ale také vysokou odolností vůči většině kyselin. Proto se v interiéru používá nejčastěji na namáhané kuchyňské desky, krásné jsou ale také leštěné obklady. Zpravidla bývá šedavá s modrým nádechem, známé jsou i nádherné červené varianty.

Žula velmi výrazně působí na mysl a smysly a zesiluje veškeré vibrace. Mějte se proto na pozoru s negativní energií a vztekem. Tam, kde je pohoda a klid, bude ještě útulněji, to samé se dá říct i o projevech vášně.

Foto: Kámen Drozd

Atraktivní žula Titanium v sobě spojuje kvalitu, eleganci a nadčasovost. Je extrémně tvrdá a vyniká svou odolností. Cena je 5060 Kč/m^2

Foto: Piedra

Žula se v domácnosti nejčastěji používá v podobě kuchyňské desky. Lze ji ale použít i jako dlažbu či obklady stěn. Na foto hnědá žula, cena od 4234 Kč/m^2

Nadčasově elegantní křemenec

Kvarcit, nebo také křemenec se vyznačuje jemným a klidným vzhledem, nemá ambice být středem pozornosti. Nejčastěji se vyskytuje v jemně šedavých variantách anebo odstínech růžové či bílé.

Kvarcit, stejně jako ostatní křemeny, upravuje harmonii organismu působením na čakry. Slouží také jako výrazný zesilovač energie při duševní práci.

Foto: Porcelanosa grupo

Velkoplošné obložení krbové stěny křemencem Brick Lhasa dodává interiéru luxusní vzhled. Cena je od 3100 Kč/m^2

Foto: Keraservis

Třírozměrný obklad křemencovými pásky Wallstone Q 001 zaručuje dokonalý vzhled a dlouhou životnost. Cena je od 890 Kč/m^2

Náročný a krásný onyx

Interiér si můžete ozdobit jedinečným polodrahokamem, onyxem. K jeho výjimečným vlastnostem patří zejména průsvitnost, jež umožňuje originální práci se světlem a vytváří neopakovatelné instalace.

Onyx v interiéru podporuje logické myšlení, koncentraci a vytrvalost, ale také posiluje cílevědomost a ego. Silní a charismatičtí lidé by proto měli hodně zvážit jeho použití, aby se v blízkosti onyxu nestali nesnesitelně egocentrickými.

Foto: Pražský Kámen

Podsvícením onyxové desky lze dosáhnout zajímavých efektů. Cena 2cm desky se podle typu materiálu pohybuje od 15–35 000 Kč/m^2

Jste senzitivní a dokážete vnímat sílu minerálů, anebo vám podobné teorie nic neříkají?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek