Hlavní obsah

Klíšťová encefalitida – připravte se na další sezónu

Foto: Pfizer, spol. s r.o.

Média letos opakovaně informovala o komplikovaných případech klíšťové encefalitidy. Není divu – lidí nakažených klíšťovou encefalitidou stále přibývá a následkem může být trvalá invalidita, nebo dokonce smrt. Co udělat pro to, aby počet nemocných příští rok klesl? Pomůže nejen prevence před přisátím klíštěte, ale též očkování.

Článek

„Očkování je možné po celý rok, nejsou měsíce, kdy by nemělo účinek či by bylo zbytečné. Základní vakcinace probíhá ve třech základních dávkách, již 14 dní po druhé dávce však nastupuje vysoký ochranný účinek,“ vysvětluje docent MUDr. Rastislav Maďar.

Obavy z malých parazitů jsou zcela jistě oprávněné a určitě ne přeceňované – jejich výskyt v České republice je plošný a k přisátí infikovaného klíštěte může dojít v kterémkoliv kraji. „Infikovaná klíšťata se vyskytují v lesích, ale i v městských parcích či na zahrádkách rodinných domů, chat a chalup. Riziko setkání s infikovaným klíštětem tak hrozí při běžných aktivitách, jako je zahradničení, venčení psa, procházka v parku,“ potvrzuje doc. Rostislav Maďar. To, že si klíště můžete přinést pouze z lesa, je jedním z mýtů kolujících o klíšťatech.

Lidé očkování proti klíšťové encefalitidě často podceňují a neberou dané riziko vážně, očkováno je pouhých 24 % obyvatel. 0čkování je přitom vhodné již od 1 roku věku. „Známe dost dětských pacientů s dlouhodobými následky po klíšťové encefalitidě. Tato nákaza sice u dětí obvykle probíhá mírněji než u dospělých, ale nemusí tomu tak být. U dětí dochází spíše k virovému zánětu mozkových blan než mozku, což je spojené s lepší prognózou. Znamená to, že děti na klíšťovou encefalitidu obvykle neumírají ani netrpí na jiné dramatické následky, např. obrnu končetin, hluchotu, slepotu jako starší ročníky, mohou však mít jiné komplikace, které jim negativně zasáhnou do života a zhorší dlouhodobě jeho kvalitu, jako jsou poruchy paměti, koncentrace, nespavost, chronické bolesti hlavy, a přináší tak zhoršení prospěchu ve škole i nezájem o koníčky,“ říká docent Maďar.

Pro některé může být hlavní důvod absence očkování finanční, přestože zdravotní pojišťovny na očkování přispívají. Cena jedné dávky vakcíny je zhruba 800 korun, na očkování přispívají zdravotní pojišťovny až do výše 1500 korun ročně. Přehled příspěvků jednotlivých pojišťoven najdete na www.pozorkliste.cz.

Vakcíny proti klíšťové encefalitidě: FSME-IMMUN 0,5 ml a FSME-IMMUN 0,25 ml. Výdej léčivých přípravků (vakcín) je vázán na lékařský předpis. Vakcína FSME-IMMUN nechrání 100 % očkovaných. Přečtěte si, prosím, pečlivě příbalovou informaci.

ynezorPumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.