Hlavní obsah

Kolik stojí dotek? Někdy i 500 Kč!

Foto: Thinkstock

Dotek léčí a uklidňuje

Chybí vám pohlazení, dotek, něha... a váš milý na vaše touhy nereaguje? Přestaňte čekat, až se konečně uvolí vám namasírovat ztuhlý krk nebo vyslyší vaše přání, že potřebujete obejmout, a zajděte si na „něhoterapii"! Že jste o ní neslyšela? Pak čtěte dál. Ale pozor, má i svá rizika!

Článek

Dotek léčí a uklidňuje. Z této filozofie vychází i novinka z oblasti alternativní psychoterapie, takzvaná něhoterapie. Opravdu pomáhá, nebo je to jen další způsob, jak z důvěřivých lidí vymámit peníze? Především ženy by si měly dát pozor na (ne)odbornost terapeutů! Jak ale taková „léčba" vlastně vypadá?

Co je to terapie něhou?

Terapie něhou u nás v republice naplno fungují zhruba od roku 2003. Jedná se o moderní alternativní spirituální psychoterapii určenou především pro ženy, které emočně nebo citově strádají. Taková „něhoterapie“ je složeninou několika různých směrů a oborů, konkrétně: krátkodobá terapie (několik sezení), tělesná masáž zad, ramen a hlavy, hlazení těla, terapie objetím, regresní terapie minulými životy, psychoanalýza (analýza minulých zážitků), práce s vnitřním dítětem, zapojení mýtů a pohádek v terapii, zapojení očistných rituálů.

Všechno to vypadá pohádkově. Zaplatíte něco okolo 500 korun na hodinu a „něhoterapeut“ v relaxačním studiu vám pomůže odbourat stres hlazením a konejšivými doteky, což aktivuje nervové receptory v kůži a pomáhá tak k uvolnění. Klientka zpravidla sedí na pohodlně tvarované židli, terapeut stojí za ní a rukama provádí masáž a hlazení zad, šíje, hlavy a rukou. K tomu si s klientkou povídá a vrací se zpátky do dětství, k minulým zážitkům a problémům. Zároveň dochází ke společné vnitřní meditaci a i k duchovnímu propojení. Terapeut tímto způsobem odbourává postupně nashromážděné vnitřní bloky.

Ovšem má to i svá proti. Pokud jsou terapeutky osoby například z řad zdravotních sester a mají za sebou odpovídající školení, mohlo by spojení „terapeut hladí ženu“ fungovat. Jenže v opačných případech (u samozvaných léčitelů) hrozí problémy.

Špatný postup předvídá potíže

„Riziko spočívá v tom, že terapeut se pomocí doteku, hlazení, pátrání po minulých zážitcích, hledání vnitřního dítěte až příliš rychle dostává do intimní sféry dotyčné ženy,“ vysvětluje psycholožka Kristina Březinová. Podle ní se jedná o „rychlé akce“, kdy se během pár hodin má odbourat to, na co běžná terapie potřebuje třeba několik desítek hodin času a postupné práce při navazování důvěry, budování vztahu terapeut – klient.

„Aby se mohl člověk s důvěrou otevřít a i navázat fyzický nesexuální kontakt, nechat se terapeutem pohladit, obejmout, potřebuje s ním navázat pevný vztah, a to vždy vyžaduje čas, který v rámci pár hodin není dostačující,“ naráží psycholožka na fakt, že v průběhu terapie něhou jsou klientky „otevřeny“ až příliš rychle.

Pozor na rizika!

Březinová se dál domnívá, že tuto terapii budou zejména vyhledávat ženy, které mají dost otevřené vlastní hranice, a nebude jim vadit rychle se do hloubky otevřít. „Problémem ale je, zda terapeut, ať muž či žena, je potom takovou ,rozebranou ženu' schopný složit zase dohromady, poskytnout jí návaznou stabilitu a podporu při ukotvení změn. Vzhledem k tomu, že terapie probíhá jen v rámci pár sezení, tak to tam zřejmě úplně správně neproběhne,“ domnívá se psycholožka.

A navíc. Pokud se jedná opravdu o terapeuta – muže, může si jeho klientka vztah k němu špatně vyložit. „Hlazení a dotyky od muže vždycky přinášejí riziko: Jestliže je žena vdaná, nemusí se to líbit jejímu manželovi, pokud je svobodná a vztah třeba hledá, může se emočně upnout na terapeuta, přenést na něj vlastní city,“ upřesňuje Kristina Březinová.

Střet zájmů: navazování osobního vztahu

Při hledání internetem lze objevit (jako součást terapie) i privátní výlet do zahraničí pouze ve dvou (terapeut – klientka), jehož součástí je terapeutova péče o záda jeho klientky, která by se mohla spálit na slunci. Na takové „odborníky“ opravdu pozor!

„Tady se dost míchá osobní a profesionální rovina, je vždycky riziko, když terapeut nabízí společné lenošení a podobně,“ varuje psycholožka. Hned se proto nabízí otázka: Kde končí terapeutický vztah a začíná už osobní vztah? Podle Březinové pro jakéhokoliv klienta, který vstupuje do terapie, je důležité, aby věděl, na čem je. Tedy jaká budou pravidla, vzájemné dohody s terapeutem. „Zdá se mi, že v této terapii právě schází ujasnění hranic a pravidel,“ domnívá se odbornice.

Pokud tedy nad touto možností uvažujete, zvažte předem rizika a hlavně si včas prostudujte, co vlastně terapeut v rámci svých „pravomocí“ nabízí, protože dle psycholožky podobně rychlý průnik do osobnosti nemusí zůstat bez následků.

Jaký na to máte názor vy? Vyzkoušela byste podobnou terapii?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.