Hlavní obsah

5 tipů, jak zatočit s únavou, stresem a přibíráním

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Trápí vás neustálá únava, nadměrné přibírání na váze, nesoustředění a stres? Viníkem může být špatný spánek.

Článek

Přestože je spánek velmi důležitou relaxační fází organismu k zajištění zdraví a přežití, mnoho lidí ho podceňuje. Další si jsou vědomi toho, že by měli spát lépe, ale nedaří se jim to. Přitom někdy stačí změnit jen pár zlozvyků.

Kolik hodin spánku potřebujeme

Optimální délka spánku je mezi 7,5 až 8 hodinami. Průměrný dospělý však spí o hodinu méně. Nezáleží ale jen na délce spánku. Ten je kvalitní jen tehdy, pokud jsme dostatečně dlouho v nejhlubší REM fázi spánku.

Spánek léčí tělo i duši

Při spánku probíhá hned několik procesů, které jsou pro tělo nezbytné. Regenerují tkáně, produkují se hormony, odplavují toxické látky, obnovuje se paměť a rozvíjí kognitivní schopnosti. Zároveň se naše psychika zbavuje emočního vypětí a stresu, který se nastřádal přes den. Ze studie z roku 2005 také vyplynulo, že nedostatek spánku se podílí na nárůstu obezity v lidské populaci. Další užitečné i překvapivé informace o spánku najdete v článku Vše, co potřebujete vědět o spánku.

Proč špatně spíme

Nejčastější příčiny nekvalitního spánku jsou stres, nedostatek fyzické aktivity nebo nepravidelné pracovní směny. Je pochopitelné, že některé negativní vlivy nezměníme, mnohé však ovlivnit můžeme.

Jak na kvalitní spánek

1.) Optimalizace místnosti, ve které spíte

V první řadě byste měli dbát na vhodné prostředí pro spánek. V ložnici udržujte teplotu mezi 18 a 20 °C. Místnost by měla být dobře větraná, dostatek kyslíku je totiž klíčový pro kvalitní spánek.

2.) Minimalizujte rušivé zvykové podněty

Neusínejte při televizi nebo jiném hluku, který by narušoval fázi usínání, protože i ve spánku mozek neustále pracuje a vnímá všechny podněty pro případ hrozícího nebezpečí.

3.) Snižte expozici modrého světla

Omezte modré světlo, které produkují televize, mobilní telefony a některé druhy osvětlení. Modré světlo v těle blokuje tvorbu melatoninu, hormonu, který má přímý vliv na kvalitu vašeho spánku a syntetizuje se výhradně večer, kdy dopadá na sítnici méně světla. Před spaním používejte brýle blokující modré světlo.

4.) Zapomeňte na večerní fitko

V klidném usínání nám může bránit i náročná fyzická aktivita pozdě večer. Z tohoto důvodu byste tři hodiny před ulehnutím měli být v klidu a pohyb mít spíše přes den. Večer si můžete dopřát klidnou procházku.

5.) Hackněte svůj spánek

Někdy je třeba spánku trochu pomoci. A není nutné užívat medikamenty. Zlepšit kvalitu spánku, podpořit regeneraci, snížit napětí a stres můžete i jinak. Vyzkoušejte kombinaci 6 přírodních látek zabalených do doplňku stravy Sleep Faster.

Foto: Votamax

Sleep FasterFoto: Votamax

Jaké jsou další osvědčené tipy na zlepšení spánku? Přečtěte si článek 10 tipů, jak zlepšit spánek. Na webu Brainmarket.cz pak najdete celou řadu dalších článků, receptů i produktů zaměřených na zdraví a hormonální optimalizaci, včetně vlastní značky doplňků Brainmax.

Reklama

Související témata: