Hlavní obsah

Kosmetika bez obalu: Víme, kde ji seženete!

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com
10. 10. 2018

Běžné třídění odpadu je už samozřejmé snad v každé české domácnosti. Věděli jste však, že můžete udělat pro životní prostředí mnohem víc? Například si koupit kosmetiku bez obalu. Poradíme vám kde.

Článek

Dotklo se vás téma životního stylu zero waste (nulový odpad) či kampaně #Neplastuj? Začali jste přemýšlet, jak zredukovat obaly? Jednou možností jsou bezobalové potraviny, jejichž prodej je v Česku stále populárnější. A využívat můžete i bezobalovou, někdy nazývanou nahatou, kosmetiku, případně kosmetiku ve vratných a znovunaplnitelných obalech.

Každý pytlík se počítá

„Přijde mi, že idea zero waste bývá často vnímána jako nějaký módní trend, a když se k tomuto životnímu stylu někdo hlásí, je na něj vyvíjen tlak, aby vše dělal na sto procent, jinak se stává terčem jízlivých poznámek. Přitom každý ušetřený plastový sáček či brčko se počítá,“ říká majitelka Krámku na váhu Markéta Husáková s tím, že myšlenka nulového odpadu pro ni představuje nový úhel pohledu na dosavadní nákupní zvyklosti: nejdříve si začnete všímat, co vše končí v odpadkových koších, jak dlouho vám odpadky sloužily, zda je ještě můžete nějak využít anebo jak je vůbec nevytvářet.

Kde kosmetiku bez obalu koupit

Přestože je nenajdete na každém rohu, určitě se prodejny s kosmetickými produkty, jež šetří životní prostředí, najdou. Asi největší firma, jež u nás prodává kosmetiku bez obalu, je britský Lush – jeho výrobky jsou zároveň vegetariánské a zčásti i veganské. „Dobře si uvědomujeme, jak moc je modrá planeta znečištěná od plastů, které produkuje globální kosmetický průmysl. Proto se nesnažíme investovat do obalů, ale do výrobků samotných. Během posledních 13 let jsme například prodali celosvětově 37,9 milionu tuhých šamponů, což znamená, že 114 milionů plastových lahví (2850 tun plastu) se nikdy nevyrobilo,“ uvádí spoluzakladatel a generální ředitel Lush Mark Constantine.

K menším firmám, které šetří na obalech nebo je používají znovu, se řadí třeba česká Naturinka, slovenská Ponio či Caltha z Moravy. Jejich ručně vyráběné produkty seženete ve specializovaných krámcích a e-shopech, které vyznávají bezobalovou ideu, jako jsou například Nebaleno, Krámek na váhu či Bezobalu Zlín.

Výhodou této kosmetiky je i využití přírodních látek, ruční výroba a fakt, že se netestuje na zvířatech. Můžete si tak zakoupit především tuhá mýdla na váhu, pleťové krémy, tělová másla i oleje nebo pevné šampony (někdy zvané šampuky) a též kosmetický jíl. Ten má mnohostranné využití, ale především odstraní z pokožky nečistoty.

Kompostovatelné a znovuplnitelné obaly

Skvělým tipem jsou deodoranty a balzámy na rty v kompostovatelných obalech anebo s možností do stávajícího obalu dokoupit náplň. Do bezobalových obchodů je také možné přinést vlastní nádoby nebo si je zakoupit přímo na místě. Firmy často nabízejí papírové sáčky anebo skleněné a nerezové dózičky, které dlouho vydrží.

Ke kosmetickým značkám, jež se snaží chovat ekologicky, patří třeba i minerální kosmetika Zao (nabízí náhradní náplně do původních obalů z bambusového dřeva) a biokosmetika Bo.ho, která zase používá obaly z recyklovaného papíru a plastu. Obě francouzské značky najdete i v českých e-shopech. Zde jsou naše tipy.

Hydratace pleti i pokožky

Foto: Archiv firmy

Na obličej jsou vhodné například nahaté pleťové oleje pro zklidnění a hydrataci, které jsou ideální na podzim. Na foto: oba oleje Lush, 395 Kč (20 g)

Foto: Archiv firmy

Tuhá tělová mléka se při styku s pokožkou jemně rozpouštějí a zanechávají ji krásně hydratovanou. Na foto (zleva): tělové mléko s vůní pivoňky, 219 Kč (100 g); tělové mléko s vůní kakaa, 209 Kč (100 g); obě Ponio (prodává Nebaleno)

Dekorativní kosmetika

Foto: Archiv firmy

Bez obalu můžete zakoupit i některé produkty dekorativní kosmetiky. Na foto (zleva): tuhý rozjasňovač, 379 Kč (14 g); tuhý make-up, 595 Kč (30 g); oba Lush

Foto: Archiv firem

Šampony v tuhé formě vydrží hodně dlouho. Na foto (zleva): Ponio (prodává Nebaleno), 209 Kč (60 g); Caltha (prodává Bezobalu Zlín), 115 Kč (100 g)

Kupte si jen náplň

Foto: Archiv firem

Přírodu šetří také náhradní náplně do balzámů na rty. Na foto (zleva): balzám na rty ve znovupoužitelném obalu Caltha (prodává Krámek na váhu), 80 Kč; balzám na rty Caltha (prodává Nebaleno), 78 Kč

Foto: Archiv firem

V obchodech, kde propagují životní styl zero waste, můžete zakoupit i deodoranty s kompostovatelným obalem či náplně do již použitých deodorantů. Na foto (zleva): tuhý deodorant Ponio (prodává Nebaleno), 209 Kč; náplň do deodorantu Biorythme, 229 Kč

Foto: Archiv firem

U rtěnky vlevo lze vyměnit vnitřek a zůstane vám natrvalo ekologický bambusový obal. Rtěnka vpravo je zase v obalu z recyklovaného papíru. Na foto (zleva): Zao, 460 Kč; Bo.ho, 209 Kč

Foto: Archiv firmy

Kosmetiku je možné pořídit rovněž ve vratných obalech v podobě plechových dóziček, které lze znovu naplnit. Na foto: pleťový krém s levandulí (prodává Krámek na váhu), 167 Kč (80 ml); dětský krém Bambi, 195 Kč (80 ml); oba Naturinka

Zajímáte se o bezobalový životní styl nebo byste se rádi dozvěděli o dalších obchodech? Nahlédněte do bezodpadové mapy Reduca.

Je vám bezobalová politika sympatická? Máte své oblíbené obchody?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek