Hlavní obsah

Kouzelné mini stavby ze dřeva: Jak vypadá dokonalý altán i „zašívárna“?

Foto: Uhlík architekti

Tohle není domeček z pohádky, ale skutečná lesní útulna, která svému majiteli nabízí dostatek soukromí a klidu k relaxaci

Altán, sauna domek nebo útulna skrytá v lese? Zahradní stavby nabízejí mnoho podob, zejména když je navrhují architekti. Tyhle spojuje láska k přírodě a také použitý materiál – dřevo.

Článek

Každý to zná. Občas potřebujete chvíli jen pro sebe, být stranou ostatních, prostě jen někde načerpat energii. A právě taková místa jsme pro vás objevili díky letošnímu Salonu dřevostaveb, v rámci nějž se představí široké veřejnosti i další dřevostavby.

1. Altán, knihovna, nebo kavárna?

Tahle stavbička, umístěná v koutu zahrady nedaleko Prahy, dostala název Vítr. Je vzdušná, a přitom poskytuje dostatek soukromí, nabízí spojení s přírodou a současně své obyvatele odděluje od okolí.

Foto: ateliér Vllnna

I v létě tady bude příjemně. Opláštění v podobě tvrzeného skla se dá v některých místech posunovat, a tak větrat. Zcela lze otevřít skládací trojdílné dveře na čelní straně

„Nosnou konstrukci podlahy, stěn a stropu tvoří modřínová prkna průřezu 24/160 milimetrů. Slouží jako slunolam a redukují nežádoucí pohledy ze sousedství,“ vysvětluje autor altánu, architekt Petr Šindelář z ateliéru Vllnna. Vtipné je samo pojetí – díky prknům a z nich vzniklých polic se nabízí spousta úložného prostoru, který se dá využít třeba jako knihovna nebo také pro odkládání šálků a dalšího nádobí.

Foto: ateliér Vllnna

Jednoduchý nápad s velkým efektem – konstrukce altánu se současně stala úložným prostorem

Prostor lze využívat bez ohledu na roční období, čemuž napomáhají dva prvky. Jednak je to opláštění tvrzeným sklem, díky němuž není nijak omezený výhled do okolí, a pak velice sympatické „dva v jednom“ neboli otevřené ohniště. Když je zima, zahřeje, a až bude léto, může se tu grilovat. A aby se v teplých dnech naopak uvnitř „neugrilovali“ obyvatelé altánu, prostě si ho otevřou.

2. Sauna doma a současně v přírodě

Zahrada jednoho rodinného domu na Liberecku leží na okraji obce, a tak pozemek přímo navazuje na okolní přírodu. Samo místo je kouzelné – trávník končí v mokřadu, který je lemovaný smrky, pozemkem protéká mini potůček, na zahradě je vytvořené přírodní jezírko, v němž plavou siveni a pstruzi…

Foto: ateliér Hilpert

Sauna domek se nachází na rozlehlém pozemku

Právě do takového místa měli architekti „posadit“ domeček, v němž bude sauna a oddělená odpočívárna, současně sloužící jako prostor na cvičení, třeba jógy. Aby v první řadě nabídl kýžený klid a ticho. A až bude pěkné počasí, cvičit se dá i venku na terase.

Foto: ateliér Hilpert

V domečku je také místo na odpočinek, které se dá hravě proměnit na malou tělocvičnu. Za hezkého počasí však lze cvičit i venku na terase

„Domeček je postavený systémem two by four, založený na betonových patkách. Jako střešní krytinu jsme zvolili asfaltové pásy s klempířským lemováním,“ uvádí Ing. arch. Martin Hilpert z ateliéru Hilpert. Na nosnou konstrukci se použilo smrkové dřevo, obklad je z modřínu.

Foto: ateliér Hilpert

Saunovací zázemí představuje velmi důležitou součást dřevěné stavbičky

3. Útulně může být i na kamenech

Některé stavbičky vzniknou prostě – něco si přejete, a někdo jiný vaše přání splní. „Klient za námi přišel s myšlenkou udělat v krajině svou ,zašívárnu´, kde bude nabírat sílu pro náročnou práci v Praze,“ vysvětluje trio architektů Petr Uhlík, Přemysl Jurák a Jan Šorm z ateliéru Uhlík architekti.

Foto: Uhlík architekti

Dva prosklené otvory nabízejí pohled ven, a když chce být člověk skutečně odříznutý od světa, zavřou je velké okenice, ta větší pomocí kladky a navijáku s klikou

A tak pány architekty dovedl na svůj pozemek na pomezí středních a jižních Čech. Je to místo tak trochu zapomenuté, kde se prolíná les, louky i pole. Trio vymyslelo objekt, který stojí na kamenech, a jedna jeho část se díky velkému balvanu doslova zvedá do výšky. Ve vstupní části se dá postát, nebo si třeba i povyskočit (jde o výšku 2,3 m), směrem dále se prostor zvyšuje a zakončuje ho plocha pro ležení. Když si majitel přeje, může být domeček zcela uzavřený, a pokud by chtěl vidět ven, otevře jednu či dvě obrovské okenice.

Foto: Uhlík architekti

Pod jednotlivými schody se skrývá úložný prostor, zcela nahoře je prostor pro ležení

Tato stavbička má obdobně jako „sauna domek“ stejnou konstrukci, tedy two by four, rozdíl zde je jen v tom, že majitel použil vlastní borovicové dřevo – jak na konstrukci, tak na obklad. Útulnu v interiéru ještě vyztužují OSB desky.

Jak je vidět, někdy stačí jen dobrý nápad, a může vzniknout jedinečné místo pro relaxaci.

Dokážete si některou z těchto stavbiček představit na svém pozemku?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.