Článek
Narazili jste na to na internetu, zaslechli od své oblíbené beauty influencerky nebo je to rada, která se ve vaší rodině dědí z generace na generaci. Ale co když jde jen o další mýtus? Společně s Lenkou Průšovou, formulátorkou kosmetiky a spolumajitelkou značky Canneff, jsme se podívali na zoubek těm nejčastějším „beauty hackům“.
1. Mastná pleť nepotřebuje mazat
Základem péče o pokožku je správný výběr přípravků, které odpovídají jejím specifickým potřebám. Suchá pleť si o výživu a promazání sama říká – často je to nutnost kvůli nepříjemnému pnutí. U mastného typu tomu tak ale nebývá, a tak si mnozí myslí, že ji není třeba ošetřovat, nebo dokonce že by se to dělat nemělo.
„Mastnější pokožka však především volá po hydrataci. Nadměrná tvorba mazu bývá totiž reakcí na nedostatek vody – kožní buňky si tak vytvářejí ochranný film, aby zabránily dalším ztrátám. Je to začarovaný kruh,“ vysvětluje Lenka Průšová.
Jak s tím naložit v rámci každodenní rutiny? Důležité je důkladné, ale šetrné čištění a vhodně zvolená kombinace produktů. „Použití tonika s kyselinou hyaluronovou je skvělým krokem, který pleť osvěží a připraví na další péči. Následně doporučuji lehké, nekomedogenní krémy nebo gelové textury, které nezatíží ani citlivější typy,“ radí odbornice.
2. Na akné pomůže zubní pasta
Objeví se pupínek a vy saháte po zubní pastě, kterou necháte působit přes noc, v domnění, že to pomůže. „Nepomůže. Zubní pasta obsahuje pro pleť agresivní látky, které ji vysušují a dráždí. Bavíme-li se o lokální péči o pupínek, tam vřele doporučuji běžně dostupné hydrokoloidní náplasti, které už dnes vyrábí hodně značek, a všechny fungují na stejném principu – na fyzikálním principu vytáhnou z pupínku vlhkost včetně mazu a nečistot,“ doporučuje Lenka Průšová. Pastu si nechte jen na zuby!
3. Čím víc produktů, tím lepší pleť
Je nutné se stát mistrem 10krokové rutiny ve stylu Korejek, nebo je lepším přístupem „skinimalismus“, který omezuje péči o pleť na minimum produktů? „Nejsem fanynkou žádných extrémů. Korejky jsou zvyklé věnovat péči o sebe nesrovnatelně víc času než ženy v Evropě – bavíme se třeba o hodině a půl denně. Jejich kosmetika tomu odpovídá složením. Zjednodušeně řečeno, každý krok obsahuje mnoho extraktů či aktivních látek v nízkých koncentracích, počítá se s násobným vrstvení, aby se dosáhlo efektu. Špičková kosmetika evropského typu ovšem sází na vysoké koncentrace aktivních látek, abychom maximálně šetřili čas a efekt se dostavil s pár výrobky,“ vysvětluje Lenka Průšová.
Co do své kosmetické taštičky rozhodně zařadit? „Se čtyřmi produkty – pěnou na čištění, tonikem, sérem a krémem – uděláte dostačující parádu,“ doporučuje odbornice.
4. Pórů na pleti se můžete zbavit
Zmenšit póry lze, vymazat nikoliv. Jejich stav a velikost závisí na nejrůznějších faktorech a jedním z nich je i správná kosmetická péče. „Velmi efektní je pravidelné čištění u kosmetičky či exfoliace AHA kyselinami. Čisté póry jsou méně patrné, a navíc kyselé pH masek či exfoliantů je dočasně lehce zatáhne,“ vysvětluje Lenka Průšová.

Lenka Průšová mluví o kosmetice od A do Z i ve svém podcastu Etika a kosmetikaFoto: Barbora Klimsz/Oto Klempíř
5. Na toniku nezáleží
Nejvíce přehlížený produkt ve skincare – tonikum. „Kdybych si musela vybrat jen jednu jedinou věc, třeba na dlouhou cestu, tak to bude tonikum. Zbaví pleť zbytků nečistot, potu, ale třeba také pozůstatků tenzidů, pokud se předtím myjete pěnou, čisticím gelem nebo micelárkou. Zároveň tonikum obsahuje hydratační a pěsticí látky, takže kdybychom se už pak neměli čím namazat, tonikum to zvládne. Také posiluje účinky sér a krémů, tudíž radím jej nevynechávat. Nikdy!“ apeluje expertka.
6. Přírodní kosmetika je lepší a bezpečnější
Poslední roky hrají ve prospěch přírodní kosmetice, ta konvenční je upozaděná. Je to ale oprávněně? „Přírodní původ nezaručuje kosmetice bezpečnost ani účinnost. Přírodní látky mohou být stejně alergizující nebo dráždivé jako syntetické – třeba oblíbené esenciální oleje jsou častým alergenem. Nejlepší kosmetika kombinuje přírodu i vědu, tyto dva světy proti sobě vůbec nestojí. Svět bez chemie neexistuje,“ dodává Lenka Průšová.
7. Make-up ucpává póry
Kolikrát jste už slyšeli, že pokožka potřebuje dýchat. Vadí jí opravdu pečující nebo dekorativní produkty? „Pokožka přijímá kyslík hlavně z krevního řečiště, na to, abychom se dusili, bychom se museli nechat zalít do latexu,“ říká s žertem Lenka Průšová. „Moderní produkty, ať už péče nebo líčení, pleť opravdu nezatěžují. Je dokonce běžné, že obsahují kvalitní pečující složky. Problémem tedy není běžné množství make-upu, ale špinavá, neodlíčená pleť před spaním nebo výrobky nevhodné pro náš typ pleti,“ vysvětluje na pravou míru expertka.