Hlavní obsah

Krásná pleť: Bojujete s pupínky? Poradíme, co na ně zabírá

Foto: Ollyy, Shutterstock.com

Foto: Ollyy, Shutterstock.com

Reklama

Akné je problém, který nedělá rozdíly mezi ženami a muži, a ani věk ho kolikrát nezastaví. Jestli vás pupínky trápí jen čas od času nebo vám nechtějí dát pokoj už od mládí, určitě vám naše tipy přijdou vhod.

Článek

Hned ze začátku je nutné si uvědomit, jak velkým potížím čelíte. Zda vás trápí opravdová akné, nebo jsou to jen občasné obtíže v podobě jednoho nebo dvou pupínků.

Rychlá pomoc při občasné „návštěvě“

S pupínky, které vyskáčou jen nárazově, se setkala snad každá žena. A většinou se objevují na nejviditelnějším místě, a hlavně ve chvíli, kdy se vám to nejméně hodí. Zákon schválnosti v těchto případech nikdy neselže.

Celý internet je plný „zaručených“ způsobů, jak se těchto nevítaných „hostů“ zbavit. Kašička z drceného aspirinu, zubní pasta nebo i oční kapky – to je jen zlomek zázračných rad. My ale doporučujeme vsadit na poněkud odbornější tipy.

Obchodní ředitelka společnosti Ryor Jana Štěpánková doporučuje: „Ideální je pupínkům předcházet, a to tak, že pleť je potřeba především správně čistit. Můžete totiž používat sebelepší přípravek, ale pokud pleť nebude správně vyčištěná, aktivní látky se do pleti nedostanou. Také nikdy pleť nemyjte vodou. Voda pleť vysušuje a zbavuje ochranného kožního filmu, který je pro vás mimořádně důležitý. Pokud pleť umyjete vodou, ochranný kožní film, který je tukového charakteru, se začne rychle tvořit znovu, tím pádem se pleť začne intenzivně mastit a nové pupínky jsou na světe. Zkrátka každá akce vyvolává reakci.“

Pokud už cítíte, že se vám klube nový pupínek, vyzbrojte se beauty pomocníkem, který má antiseptické a protizánětlivé účinky a zároveň dokáže inkriminované místo vysušit. Takový přípravek může obsahovat alkohol, ale i výtažky z bylin. Skvěle fungují majoránka, levandule, tymián i myrta. V boji proti akné se také osvědčily produkty s obsahem tea tree oleje, kyseliny salicylové nebo konopná kosmetika. Z hlediska čištění póru je pak perfektní hlína – jíl (který je jedním z nejoblíbenějších komponentů čisticích masek na obličej), a to jak bílý, tak i zelený, modrý a černý.

Očistit pleť od odumřelých buněk pomůžou jemné peelingy. Ale pozor na ně, pokud máte opravdu silně zanícené akné. Peeling spíše pomůže pupínkům předejít, než aby je odstranil. Je to tedy preventivní krok. A tento mechanický zásah by se na nemocné a zanícené pleti neodrazil dobře.

Jedním z nejdůležitějších pravidel všech dob, na které vás upozorní každá kosmetička, je pupínky si nemačkat! Je opravdu těžké tomu odolat, ale bohužel je velká pravděpodobnost, že si tímto neodborným zásahem zanesete infekci nebo si stávající stav pleti ještě zhoršíte.

Jakou kosmetiku zkusit? Víme!

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Maska na černé tečky s obsahem komplexu ovocných kyselin, Ryor, 175 Kč. Hloubkově čistící maska Pure System napomáhá v boji proti pupínkům, černým tečkám a viditelným pórům, Yves Rocher, 189 KčFoto: archiv firem

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Dvojice čisticích pěn Hot & Cool Pore Foam Cleansing Duo k hloubkovému pročištění pórů, Caolin (prodává Sephora), 690 Kč. Látková zklidňující a matující maska se skořicí, arnikou a arganovými ořechy působí proti nečistotám, Talika (prodává Douglas), 310 KčFoto: archiv firem

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Pleťová maska čistící máta, sůl z Mrtvého moře s minerálním jílem, Lavera (prodává e-shop Biooo), 59 Kč. Hloubkově čistící maska Active Purifying Mask s jílem, Nivea, 39 KčFoto: archiv firem

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Aknea sérum s roll-on aplikátorem pro rychlé zklidnění projevů akné, Cannaderm, 194 Kč. Antiakné roll-on na problematickou pleť, Ryor, 73 KčFoto: archiv firem

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Zklidňující SOS gel proti akné nabízí koncentrovanou péči proti pupínkům a kožním nečistotám, Manufaktura, 149 Kč. Přírodní aroma roll-on Tea Tree s vysokým podílem antiseptického oleje z čajovníku, Saloos, 115 KčFoto: archiv firem

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Speciální čisticí gel na obličej s mikroperličkami a australským čajovníkem, Dermacol, 105 Kč. Čistící peeling Black sugar perfect essential scrub 2X, Skinfood (prodává Sephora), 690 KčFoto: archiv firem

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Lehký pečující gel bojuje s vřídky, akné a nedokonalostmi pleti, Sebamed, 285 Kč. Zklidňující a zároveň hydratační krém Effaclar H, La Roche-Posey, 389 KčFoto: archiv firem

Akné je běh na dlouhou trať

Chronické onemocnění kůže, se kterým se mnoho lidí setkává převážně v pubertě, by se dalo jednodušeji popsat jako zanícení mazových žláz, které způsobuje tvorbu nevzhledných a bolestivých vřídků. Akné může zasáhnout nejen obličej, ale i zbytek těla, nejčastěji pak záda nebo oblast dekoltu. Nejsložitější formy pak zanechávají výrazné jizvy.

Pokud akné neopouští člověka ani v dospělosti, může to mít hned několik příčin. „Akné je častým kožním problémem, který řeší nejen teenageři, ale i dospělí. Za hlavní viníky akné platí neukázněný životní styl, hormonální změny, špatná péče o pleť, stres a samozřejmě i genetika. V případě, že vás tento problém trápí, doporučuji navštívit korektivní dermatologii a společně s lékařem se domluvit na příslušné léčbě a řešení potíží s pletí,“ popisuje dermatoložka MUDr. Markéta Majerová z Medicom Clinic.

V těchto případech je zásah lékařů opravdu nutný a nemusí se jednat jen o dermatologa. Váš organismus se vám může snažit tímto způsobem něco naznačit, proto je nutné akné nezanedbávat a pídit se pozorně a s trpělivostí po příčině. Její léčba je následně na delší dobu, ale věřte, že výsledek pak stojí za to. S hlubšími jizvami si v dnešní době poradí speciální lasery.

Objevují se pupínky i vám? Jak s nimi bojujete?

Reklama

Načítám