Hlavní obsah

Ceny potravin letí vzhůru! Jaké výrobky zdražily nejvíc?

Foto: thinkstock

Za poslední léta zdražují potraviny tempem, na které si obtížně zvykáme

Nakoupit pro čtyřčlennou rodinu na víkend za méně než pětistovku? To je kumšt, který jen tak někdo nezvládne. Ceny potravin za posledních pár let pořádně narostly a vypadá to, že se ještě máme nač těšit.

Článek

Podle statistik utratíme za potraviny a nealkoholické nápoje kolem dvaceti procent všech svých čistých příjmů, další skoro tři procenta investujeme do tabákových výrobků a alkoholu. Jen pro zajímavost – na vzdělávání to je jen 0,6 procenta. Ale dnes jsme se zaměřili na potraviny.

Asi i vám přijde, že ceny potravin za poslední měsíce narostly citelně. Potvrzuje to i statistika – index spotřebitelských cen ukazuje, že vzrostly ceny mouky o 16,5 %, masa o 6,8 %, ryb o 12,6 %, vajec o 29,2 %, ovoce o 7,0 %, zeleniny o 21,3 %, z toho cena brambor o 45,5 %. Tyto údaje vyplývají z porovnání cen za prosinec 2012 a leden 2013, jde tedy o nejčerstvější údaje.

Jak se zdražovalo v roce 2012?

Jaké potraviny hlavně zdražují? Podívejme se na čísla z loňského roku. „V roce 2012 vzrostly ceny masa o 8,1 %, vajec o 53,6 %, jogurtů o 8,4 %, ovoce o 5,9 %, kakaa o 14,8 %, kávy o 16,0 %. Nižší než v roce 2011 byla zejména cena brambor – o 16,9 %,“ uvádí Hana Adámková, odborná pracovnice oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Foto: thinkstock

Úsměv u pokladny? Leda v případě, že jste měli štěstí na slevy

Proč je dražší chleba?

První příčky v tabulce obsazují i chléb a pečivo. Proč je jeho cena tak vysoká a máme očekávat ještě její zvýšení? Zeptali jsme se předsedy Svazu pekařů a cukrářů Ing. Jaromíra Dřízala. „Rád bych upozornil na to, že od roku 2007 do konce roku 2012, tedy v době ekonomické krize, zůstala cena chleba skoro stejná, a u pšeničného pečiva šla dokonce i dolů. Ceny pekařských výrobků ovlivňují hlavně obchodníci svojí marží. Ta se zvýšila od roku 2002 do roku 2012 u chleba z 6,25 % na 30,50 % a u pšeničného pečiva z 12,46 % na 32,42 %.“

Na nárůstu cen pekařských výrobků měly vliv hlavně rostoucí náklady na mouku a další suroviny, ovšem také na energie, zejména zemního plynu, elektřiny a také vody. „Náklady ovlivňují i drahé pohonné hmoty, protože pekaři často zavážejí obchody i několikrát denně,“ říká Jaromír Dřízal.

Na čem nejvíc ušetříte při nákupu potravin? Napište nám o tom.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.