Hlavní obsah

Matky jako nadlidské bytosti: Kolik toho musí denně zvládnout?

Foto: Thinkstock

Mateřství je pěkná dřina, a teď už dokonce spočítali, jak moc

Je to řehole! Průměrná matka má denně tolik povinností, že už v době oběda padá únavou. Jak je možné, že to ženy zvládají? A co hrozí, když se přetíží? Existují triky, jak si úděl matky ulehčit?

Článek

Obecně se ví, že být matkou je někdy pěkná dřina. Jenže teď to vědci přesně spočítali! Průzkum, který zorganizovala společnost Birds Eye, která se zabývá stravováním rodin, přinesl přesná čísla o tom, co mateřství obnáší.

Mateřství v číslech

Průměrná matka podle průzkumu, který zveřejnil britský deník Daily Mail, musí denně splnit 42 úkolů, které souvisí s péčí o děti a domácnost. Úkoly samy o sobě sice vypadají jako zanedbatelné drobnosti (nádobí myje myčka, prádlo pere pračka...), ale když je sečtete, zjistíte, že jde v podstatě o celodenní tvrdou dřinu.

Navíc devatenáct úkolů ze seznamu je potřeba stihnout před devátou hodinou ranní, takže není divu, že většina matek se přiznává k velké únavě už v době kolem poledne. A pokud si myslíte, že vše končí ve chvíli, kdy děti večer zavřou oči, mýlíte se. Celých 84 procent matek uvedlo, že ještě dlouho poté, co jejich děti usnou, ony ještě dodělávají zbylé povinnosti.

K tomu všemu má mnoho matek ještě své normální zaměstnání a přibývá i těch, které pracují (byť z domova, nebo jen na částečný úvazek) i na mateřské. Hrozba vyčerpání organismu je tedy více než reálná!

Foto: Thinkstock

Péče o děti a o domácnost, k tomu leckdy ještě normální zaměstnání. Ženy toho opravdu nemívají málo

Nelze vydržet vše

Příroda sice ženy vybavila tak, aby pečovaly o potomky a teplo domova, ale ani ona nepočítala s tím, že na ně budou kladeny stále vyšší nároky. Jen díky schopnosti přizpůsobit se téměř čemukoli a upozadit vlastní potřeby se ženy hromadně nehroutí. Je to ale hra s ohněm.

„Klientky mi často při terapiích pláčou, že mají pocity viny, když nejsou 24 hodin denně s dítětem. Že jim přijde hloupé a nevhodné žádat někoho o pomoc. Dřou a nevidí cestu ven. Snaží se být dokonalé, ale nikdo nevidí a nevnímá tu bolest, co mají uvnitř sebe,“ říká rodinná terapeutka Lucie Mucalová z Cloud 9 Institute Brno.

Rozhodně se tento postoj nevyplácí. „Hrozí vyčerpání, kolaps, deprese, ztráta životní vize, nechuť a nezájem o nové věci. Jediné, co žena vnímá, je snaha přežít. Ne žít, ale přežít,“ varuje Lucie Mucalová.

Pozor na totální vyčerpání

Pokud si žena neřekne „dost“, může to skončit velmi špatně. „Přílišné přetížení matky a velký stres v podstatě vypíná přirozenou schopnost harmonické péče o potomka. Nastupuje pud sebezáchovy, a matka si tak začne vyhraňovat prostor různými způsoby. Třeba podrážděným chováním vůči dětem i partnerovi, agresí a rezignací,“ popisuje kouč partnerských vztahů Kateřina Matláková ze Školy pro ženy.

Foto: Thinkstock

Je to práce na plný úvazek, obzvlášť pokud máte víc než jedno dítko. Není divu, že matkám hrozí vyčerpání

Hrozí ale i zdravotní komplikace, na scénu přichází totiž psychosomatika. „Když je žena nemocná, nevyžaduje se od ní tolik péče. Podvědomým nastavením s touhou po odpočinku si může ženské tělo vytvořit nemoc jako prostředek odpočinku,“ dodává Kateřina Matláková.

Nestyďte se odpočívat

Jedinou možností je zvolnit. Tohle jsou tipy, jak to udělat:

  • Nehoňte se za dokonalostí – Jste unavená a nechce se vám uklízet? Tak to nedělejte! Buď to vydrží, nebo může třeba vysát váš partner!
  • Čas jen pro sebe – „Na prvním místě jste žena, hýčkejte se. Dělejte si výjimečné dny pro sebe. Že není čas? Není tomu tak, znamená to, že vše se točí okolo druhých a vy jste ta poslední,“ říká Lucie Mucalová. Pomoci může kdokoli, partner, rodiče, kamarádka. Jen si o to musíte říct!
  • Investujte do pomoci – Peněz samozřejmě není nikdy nazbyt, ale jsou věci, za které se vyplatí utrácet. Co je pro vás lepší? Nová kabelka, nebo třeba paní, co vám na dvě hodinky týdně pohlídá dítě?

A jak zvládáte mateřství vy? Také jste unavené?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek