Hlavní obsah

Milujete dekorace? Pak se vám bude líbit tenhle byt!

Foto: Archiv majitelů

Sedací souprava je z Ikea a vyšla na 8000 Kč. Do interiéru se hodí výborněFoto: Archiv majitelů

Když jsme sem přišli, bylo to, jako bychom se ocitli téměř v jiné zemi, ve Spojených státech, nebo ve Francii. Navíc z tohoto bytu dýchá nevšednost a láska. Láska k prostředí, v němž majitelé žijí.

Článek

Byt na pražském sídlišti vlastní manželé, kterým se již odstěhovaly dospělé děti, a jim tak vznikl prostor pro rekonstrukci bytu podle vlastních potřeb a představ.

Díky tomu, že je pán domu manuálně zručný a vyzná se v řadě řemesel, včetně elektřiny, a že paní domu miluje útulné prostředí a vyzdobování, pro něž má cit, podařilo se jim vytvořit jedinečnou domácnost, která na první pohled vypadá jako vystřižená ze zahraničního katalogu. Navíc za velmi příznivou cenu, neboť řadu prací udělali svépomocí.

Změnili, co se dalo

Původně to byl byt 3 + 1 o rozloze okolo 70 m2. Majitelé před lety využili možnosti přikoupit část chodby, která obklopuje výtahovou šachtu, a zvětšit si tak o několik metrů čtverečních vstupní prostory.

Nakonec ale změnili také dispozici bytu, jedny dveře zazdili a obývací část zajímavě propojili se vstupní. Kromě toho vybourali příčku mezi obývacím pokojem a kuchyní a obě místnosti propojili. Vznikl tak příjemný prostor obývacího pokoje s kuchyní a jídelnou. Další dvě místnosti v třípokojovém bytě využívají jako ložnici a pracovnu.

Foto: Archiv majitelů

Linku a část kuchyně odděluje zeď obložená cihlovým motivem, opět z dílny majitele. Dřevěné obložení zjemňuje a dobře se udržuje. Knihovna je z Ikea, stejně tak křeslaFoto: Archiv majitelů

Soba střídá zajíc

„Když jsme se rozhodli, že budeme byt rekonstruovat, vše jsme důkladně promysleli. Některé práce musely udělat firmy, ale s některými jsem si doslova vyhrál,“ přiznává majitel. Například obložení zdí cihlami, rozvody elektřiny, instalace světel a další prvky jsou z „jeho dílny“.

Vybavení, zařízení, a hlavně výzdoba je pak v režii jeho ženy. Má ráda útulné prostory a dekorace, které pravidelně – podle ročních období a svátků – vyměňuje. O Vánocích trůní v křesle sob, o Velikonocích ho vystřídá zajíc.

Foto: Archiv majitelů

Linka byla vyrobena na míru a se spotřebiči vyšla na 90 000 KčFoto: Archiv majitelů

Tady vládnou dekorace

„Krášlení, kombinování dekorací a ozdobných prvků mě velmi baví. Byt je tak stále jiný, těší mě ho průběžně měnit. Pořád bydlíme v jiném, navíc ráda nakupuji dekorace, a pak je kombinuji s těmi, co už mám,“ přiznává se majitelka a dodává, že krabice s dekoracemi skladují ve sklepě.

„Manžel vždy láteří, že jsem nestřídmá, ale nakonec mi s výzdobou pomůže,“ směje se. Nemyslete si, proměna je komplexní, od dekorací v celém bytě přes ložní prádlo až po květinou výzdobu v bytě i na lodžii. Vždy sladěné do nejmenšího detailu.

Foto: Archiv majitelů

Už jste viděli domácí krb v panelovém bytě? Je samozřejmě elektrický, ale tady se vyjímá skvěle. S obložením vyšel na 5000 Kč. Dekorace jsou z Butlers, Nanu Nana, Bella RoseFoto: Archiv majitelů

Za málo peněz…

Opravdu si tady nepřipadáte jako v bytě, nýbrž jako v domku – buď v jihofrancouzské Provence, nebo na americkém západě či v New Yorku. Od všeho je tu kousek. Říkají to prý i hosté, o něž tu není nouze – majitelé mají rádi návštěvy.

Foto: Archiv majitelů

Postel v ložnici je z Ikea (10 000 Kč), stejně jako noční stolky a prádelník. Nástěnné lampy jsou z IkeaFoto: Archiv majitelů

Přestavba vyšla na asi 250 tisíc korun i s kuchyní a obložením pod okny a byt je ukázkou toho, že se i za relativně málo peněz dá vytvořit útulný domov, z něhož dýchá pohoda a teplo.

Foto: Archiv majitelů

Lodžie má také vánoční výzdobu, na jaře pak má jarní a velikonoční, poté letní, podzimní, zimní a vánoční. Střídají se rostliny, květiny i dekorace. Výzdoba je prostě majitelčina vášeňFoto: Archiv majitelů

A jak se taková rekonstrukce líbí vám? Těšili byste se domů?

Reklama

Související témata:
Svépomoc