Hlavní obsah

Mladá módní návrhářka: K tvorbě šatů mě přivedl medojed

Foto: Archiv návrhářky
22. 4. 2020

Hledáte originální šaty na jaro? Nahlédněte do nové kolekce mladé módní návrhářky, která své modely navrhuje jako hobby – její každodenní práce se totiž týká umělé inteligence. Odkud bere inspiraci a s čím své výtvory nejraději kombinuje?

Článek

Na české módní scéně se objevila zajímavá návrhářka Olga Afanassieva (32). Narodila se v Moskvě, ale již 15 let žije v Česku – přijela k nám v 17 letech studovat češtinu a výtvarné umění na vysoké škole. Dnes by se dalo říci, že je ženou mnoha tváří. Přes den se podílí na výzkumu umělé inteligence v české firmě GoodAI, po večerech pak tvoří a navrhuje nevšední šaty, které jí prý na našem trhu chyběly.

Je to v rodině

Věda i umění lákaly Olgu odmalička. Matka je lékařka a otec restaurátor. „Maminka doma šila a měla ráda módu, proto k tomu vedla i mě. Pamatuju si, že měla doma i módní časopis Vogue a já jsem se jím nechala ráda inspirovat,“ popisuje mladá žena okolnosti, které ji ovlivnily do budoucna.

Foto: Archiv návrhářky

Olga Afanassieva své šaty nejen navrhuje, ale také je ráda předvádí

Výzkum umělé inteligence

Ačkoli je Olga Afanassieva mladá, má za sebou mnoho zajímavých pracovních zkušeností, které ji přivedly až k výzkumu umělé inteligence. Začínala sice na personálním oddělení softwarové firmy, ale vždy se pohybovala u technologických firem, takže se začala i více zajímat o počítačové programy a umělou inteligenci.

„V současné firmě se dlouhodobě zabýváme výzkumem s cílem vytvořit umělou inteligenci na úrovni člověka. Mohli bychom ji pak využít jako nástroj na vylepšení lidské inteligence, zefektivnit pomocí ní vědu, medicínu a také výzkum napříč obory. Je to však běh na dlouhou trať, kde se musíte obrnit trpělivostí, když chcete dosáhnout nějakých výsledků,“ popisuje nadaná provozní ředitelka, která ve firmě přispívá k výzkumu i svými humanitními poznatky.

Foto: Archiv návrhářky

Takhle vypadají Olžiny návrhy

Za všechno může medojed

A jak se Olga Afanassieva dostala k navrhování šatů? „Četla jsem zajímavý článek z výzkumu o mentalitě a charakterových vlastnostech podnikatelů, kde byla zmíněna podobnost s medojedem, což je zvíře velmi inteligentní, tvrdohlavé, houževnaté, ale i adaptabilní. To mě zaujalo, protože jsem tam viděla hodně paralel s umělou inteligencí, kterou se snažíme vyvinout, a začala jsem se o něj zajímat. Zjistila jsem, že žije v Jihoafrické republice, a jako digitální nomád jsem tam vyrazila,“ upřesňuje návrhářka. Do této krásné země se pak vrátila víckrát, neboť ji okouzlila tamní příroda, srdeční lidé i gastronomie. Pochopitelně se tu seznámila i s medojedem.

A právě v Jihoafrické republice objevila obchod s britskými látkami, které ji natolik okouzlily, že si řekla, že je nakoupí a něco z nich ušije – o tom totiž už nějakou dobu snila. Chtěla vytvořit šaty, které budou vypadat velice žensky a sofistikovaně a budou sedět každé postavě.

Foto: Archiv návrhářky

Návrhářka má ráda netradiční vzory

Barevná jarní kolekce

Nyní Olga Afanassieva přichází s jarní kolekcí, která je plná barev a přírodních materiálů, jako je bavlna či hedvábí. Společným rysem ručně vyráběných modelů je neotřelost, lehká kombinovatelnost a hravost. „Látky dnes objednávám z Británie a spolupracuju s krejčovskou dílnou na Slovensku, která mé návrhy šije,“ doplňuje návrhářka s tím, že sama figuruje také jako modelka, na které se šaty zkoušejí i fotí pro výsledný lookbook.

Olžiny modely se vyznačují výraznou délkou, širokou sukní, volnějším pohodlným střihem s princeznovskými balonovými rukávy a kapsami. Lze je nosit s nejrůznějšími doplňky v podobě širokých i úzkých pásků a třeba s botami v rockovém stylu – získáte tak vždy docela nový look. „Chtěla jsem vytvořit šaty, které se dají nosit od rána do večera například s teniskami, ale bez obav je můžete obléknout i na formálnější akce, jako je obchodní schůzka,“ popisuje Olga Afanassieva, která svoje kousky nejraději kombinuje s pánskými prvky.

Foto: Archiv návrhářky

Originální modely jsou šité v midi- i maxidélce

Pokud máte rády volnější střihy šatů, určitě si vyberete i z těchto jarních modelů pro každou postavu.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek