Hlavní obsah

Mladá módní návrhářka: K tvorbě šatů mě přivedl medojed

Foto: Archiv návrhářky

Foto: Archiv návrhářky

Hledáte originální šaty na jaro? Nahlédněte do nové kolekce mladé módní návrhářky, která své modely navrhuje jako hobby – její každodenní práce se totiž týká umělé inteligence. Odkud bere inspiraci a s čím své výtvory nejraději kombinuje?

Článek

Na české módní scéně se objevila zajímavá návrhářka Olga Afanassieva (32). Narodila se v Moskvě, ale již 15 let žije v Česku – přijela k nám v 17 letech studovat češtinu a výtvarné umění na vysoké škole. Dnes by se dalo říci, že je ženou mnoha tváří. Přes den se podílí na výzkumu umělé inteligence v české firmě GoodAI, po večerech pak tvoří a navrhuje nevšední šaty, které jí prý na našem trhu chyběly.

Je to v rodině

Věda i umění lákaly Olgu odmalička. Matka je lékařka a otec restaurátor. „Maminka doma šila a měla ráda módu, proto k tomu vedla i mě. Pamatuju si, že měla doma i módní časopis Vogue a já jsem se jím nechala ráda inspirovat,“ popisuje mladá žena okolnosti, které ji ovlivnily do budoucna.

Foto: Archiv návrhářky

Olga Afanassieva své šaty nejen navrhuje, ale také je ráda předvádí Foto: Archiv návrhářky

Výzkum umělé inteligence

Ačkoli je Olga Afanassieva mladá, má za sebou mnoho zajímavých pracovních zkušeností, které ji přivedly až k výzkumu umělé inteligence. Začínala sice na personálním oddělení softwarové firmy, ale vždy se pohybovala u technologických firem, takže se začala i více zajímat o počítačové programy a umělou inteligenci.

„V současné firmě se dlouhodobě zabýváme výzkumem s cílem vytvořit umělou inteligenci na úrovni člověka. Mohli bychom ji pak využít jako nástroj na vylepšení lidské inteligence, zefektivnit pomocí ní vědu, medicínu a také výzkum napříč obory. Je to však běh na dlouhou trať, kde se musíte obrnit trpělivostí, když chcete dosáhnout nějakých výsledků,“ popisuje nadaná provozní ředitelka, která ve firmě přispívá k výzkumu i svými humanitními poznatky.

Foto: Archiv návrhářky

Takhle vypadají Olžiny návrhyFoto: Archiv návrhářky

Za všechno může medojed

A jak se Olga Afanassieva dostala k navrhování šatů? „Četla jsem zajímavý článek z výzkumu o mentalitě a charakterových vlastnostech podnikatelů, kde byla zmíněna podobnost s medojedem, což je zvíře velmi inteligentní, tvrdohlavé, houževnaté, ale i adaptabilní. To mě zaujalo, protože jsem tam viděla hodně paralel s umělou inteligencí, kterou se snažíme vyvinout, a začala jsem se o něj zajímat. Zjistila jsem, že žije v Jihoafrické republice, a jako digitální nomád jsem tam vyrazila,“ upřesňuje návrhářka. Do této krásné země se pak vrátila víckrát, neboť ji okouzlila tamní příroda, srdeční lidé i gastronomie. Pochopitelně se tu seznámila i s medojedem.

A právě v Jihoafrické republice objevila obchod s britskými látkami, které ji natolik okouzlily, že si řekla, že je nakoupí a něco z nich ušije – o tom totiž už nějakou dobu snila. Chtěla vytvořit šaty, které budou vypadat velice žensky a sofistikovaně a budou sedět každé postavě.

Foto: Archiv návrhářky

Návrhářka má ráda netradiční vzoryFoto: Archiv návrhářky

Barevná jarní kolekce

Nyní Olga Afanassieva přichází s jarní kolekcí, která je plná barev a přírodních materiálů, jako je bavlna či hedvábí. Společným rysem ručně vyráběných modelů je neotřelost, lehká kombinovatelnost a hravost. „Látky dnes objednávám z Británie a spolupracuju s krejčovskou dílnou na Slovensku, která mé návrhy šije,“ doplňuje návrhářka s tím, že sama figuruje také jako modelka, na které se šaty zkoušejí i fotí pro výsledný lookbook.

Olžiny modely se vyznačují výraznou délkou, širokou sukní, volnějším pohodlným střihem s princeznovskými balonovými rukávy a kapsami. Lze je nosit s nejrůznějšími doplňky v podobě širokých i úzkých pásků a třeba s botami v rockovém stylu – získáte tak vždy docela nový look. „Chtěla jsem vytvořit šaty, které se dají nosit od rána do večera například s teniskami, ale bez obav je můžete obléknout i na formálnější akce, jako je obchodní schůzka,“ popisuje Olga Afanassieva, která svoje kousky nejraději kombinuje s pánskými prvky.

Foto: Archiv návrhářky

Originální modely jsou šité v midi- i maxidélceFoto: Archiv návrhářky

Pokud máte rády volnější střihy šatů, určitě si vyberete i z těchto jarních modelů pro každou postavu.

Reklama