Hlavní obsah

Možností, jak pověsit záclony a závěsy, je spousta. Jak vybrat tu správnou?

Foto: Ikea

Efektní, nenápadné i elegantní. Závěsné systémy nejen že slouží, ale jsou také zajímavým doplňkem interiéru

15. 3. 2016

Cenové rozpětí systémů na zavěšení bytového textilu se pohybuje od stokorun až po tisíce. Proto je před výběrem konkrétního řešení potřeba dobře promyslet všechny okolnosti.

Článek

Sortiment ve světě závěsných systémů je skutečně bohatý a vybrat ten správný může být složitější, než se na první pohled zdá. V první řadě je třeba mít jasnou představu, jak bude místnost vypadat a jakou záclonu, respektive závěs budete chtít zavěsit. Teprve potom začněte vybírat.

Základní rozhodnutí

Jistě, slabá tyč dlouhá dva metry je užitečná pouze pro zavěšení lehké záclony těžký závěs by ji prohnul. Proto by při výběru konkrétního systému mělo být přihlédnuto k síle, respektive hmotnosti textilie, ale také třeba k tomu, jak často se bude konzole používat. Zda se chystáte závěsem denně zatemňovat okna, nebo jestli budou jen jako dekorativní prvek.

Stejně tak důležité je správně zmapovat okolí okna, tedy místa, kde jsou umístěny betonové překlady, vedou elektrické rozvody a jiné překážky pro bezpečné a pohodlné zavěšení konzole.

Foto: Linie design studio

Překrásná, ručně vyráběná konzole Polmet z kolekce Oxides Polmet, Byron & Byron. Cena je od 8000 Kč, ručně vyráběný výrobek

Foto: Styltex

Designová kombinace efektní záclonové tyče Cesario s elegantní řetízkovou roletou. Cena tyče je 860 Kč/bm

Krásné a praktické tyče

V rámci každého závěsného systému existuje mnoho různých variací. Mezi nejjednodušší řešení patří tyče. Na trhu jich je bezpočet – plastové, kovové, dřevěné. Liší se průměrem, délkou ale především kvalitou.

Kovové tyče mívají různou povrchovou úpravu. Například ty ve vzhledu kovářské práce se hodí do historizujících nebo reprezentativních interiérů. Jednoduché, světle lakované zase do moderně pojatého pokoje. Na kvalitě laku závisí životnost kovové tyče.

Dřevěné tyče jsou ideálním řešením například na chatu či chalupu a do rustikálních prostor. Většinou se vyrábí z měkkého, snadno opracovatelného dřeva. Nevýhodou je relativně rychlé opotřebení (odření) a prohnutí.

Do méně reprezentativních prostor a tam, kde je vyšší vzdušná vlhkost, se využijí tyče plastové nebo kovové, plastem potažené.

Foto: Ikea

Rohy kombinované tyče na závěsy Hugad lze upravit do různých úhlů podle okna a délku můžete nastavit v rozmezí 120 až 210 cm. Cena je 1306 Kč

Foto: Ikea

Sadu s tyčí Portion lze zkrátit na požadovanou délku pilkou na kov. Pokud máte širší okno, můžete spojit dvě nebo více tyčí pomocí spojovacího šroubku. Cena je 499 Kč

Neviditelná lanka

Celkem málo využívané a finančně nenáročné jsou systémy vypnutých ocelových strun. Aby systém plnil funkci, je nezbytné mít lanko dokonale vypnuté a ukotvení ve stěně provedené tak, aby je síla, která na něj působí, nevytrhla ze stěny.

Na trhu jsou i speciální systémy, jež dokážou díky technickému řešení tahovou sílu převádět. Jejich cena je ale vyšší, srovnatelná s lepšími kovovými tyčemi.

Foto: OBI

Svým funkčním designem je Gardinia, lanková souprava Race moderní variantou okenní dekorace. Praktické klouby na nosičích umožňují upevnění lankové soupravy i ve výklenku. Cena je 259 Kč

Foto: Styltex

Elegantní záclonová tyč s roletou a efektní koncovkou Stylus G je kombinovaná s látkovou řetízkovou roletou. Cena tyče je 980 Kč/bm

Stropní kolejničky

Pro řešení záclon a závěsů přes celou plochu okna a dosahujících až k zemi se hodí do stropu ukotvené kolejničky. Tento systém dokonale zabezpečuje funkci a praktičnost. Lze jej vést jen v přímé linii anebo s odbočkou. Vytvoříte tak velmi efektní trojrozměrné dekorace oken.

Kolejničky využijete také při rozdělení místnosti závěsem nebo japonskými panely. Počet kolejniček se dá navyšovat dle potřeby.

Foto: Styltex

Efektní designová kolejnička Sama s dekorační závěsovou látkou. Cena je 9400 Kč/bm

Foto: Ikea

Trojitá kolejnice Kvartal je optimálním řešením pro zavěšení japonských panelů. Lze ji nastavit do délky, ale i šířky. Cena je 199 Kč

Způsoby upevnění

Řešení upevnění textilie neboli způsoby přichycení horního lemu, také nabízí několik možností vycházejících z použitého systému. Nejjednodušší jsou látková oka nebo kovové kroužky, kterými rychle provléknete tyč a záclony či závěsy pověsíte. Pokud je látka zakončena řasící páskou, většinou se zavěšuje pomocí háčků nebo žabek.

Foto: Styltex

Na elegantní tyč Astrid kombinující dřevo a kov lze zavěsit jednoduché závěsy s poutky. Cena tyče je 1390 Kč/bm

Foto: Ikea

Úplně nejsnadnější systém zavěšení představuje tunýlkem v látce protažená pevná tyč. Cena sady Portion je 499 Kč

Foto: Ikea

Vytvořte si efektní řešení pro závěsy. Kroužek, klips a háček na závěsy Portion stojí 199 Kč

Dekorativní koncovky

Na závěr se sluší zmínit ještě jeden prvek, jenž sice nemá zásadní vliv na funkčnost konzolového systému, ale je nepřehlédnutelným dekorativním doplňkem – koncovky. Od jednoduchých, spíš technicky řešených až po výtvarně pojaté, které jsou samy o sobě dominantou. Samozřejmě styl zakončení záclonové tyče by měl harmonizovat s použitou textilií.

Foto: Linie design

Koncovka jako šperk. Tyto luxusní, ručně vyráběné skleněné koncovky z kolekce Hallo, Byron & Byron si právem zaslouží maximální pozornost. Cena za kus je od 3500 Kč

Foto: À la Maison

Na foto (zleva): Do stylového interiéru vybírejte neméně stylové koncovky záclonové tyče. Bílá kovová koncovka ve tvaru lilie je za 2500 Kč a elegantní kovový balonek stojí 2790 Kč

Foto: Linie design studio

Na foto (zleva): Dodejte záclonám trochu vtipu. Překrásné tyče z kolekce Floral Romantic a Floral Neons, Byron & Byron s dekorativním zakončením jsou samy o sobě perfektní dekorací. Cena je od 3500 Kč

Máte doma závěsy, nebo jen odkrytá okna?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.