Hlavní obsah

Naordinujte si štěstí! 4 triky, s nimiž se vám to povede

Foto: Olena Zaskochenko, Shutterstock.com

Foto: Olena Zaskochenko, Shutterstock.com

Každý chce být šťastný, ale málokdo se tak doopravdy cítí. Jen považte, kolik zamračených lidí chodí po ulicích, kolik stesků a stížností na všechno možné se pořád odněkud ozývá. Přitom to není zas tak složité. Tady je pár snadných triků, které vás udělají šťastnějšími.

Článek

Štěstí je stav mysli, nad kterým máte moc jen vy sami. Vy rozhodujete, jak se budete cítit: někdo vidí sklenici jako poloprázdnou, druhý jako poloplnou. První se rmoutí, že už má skoro dopito, druhý se raduje, že má ještě půl sklenice k dobru.

Chcete-li být šťastní, musíte se to naučit. A tady je několik triků, které vám k tomu dopomohou.

1. Každý den stojí za to

Každý den stojí za to, ale mnoho lidí na to ve spěchu, záplavě povinností a stresu často zapomíná. Všechno, co musíte stihnout, zastíní to, co vám udělalo – třeba jen drobnou – radost.

I tady platí, že co si nenapíšete, to zapomenete. Proto zkuste jednoduchou věc. Každý den si na malinký papírek napište alespoň jednu drobnost, která vám vykouzlila úsměv na rtech, pobavila vás, udělala vám radost. Nemusí to být nic speciálního, třeba jednička, kterou dítko přineslo z důležité písemky, nebo vtip, kterým vás rozesmála kolegyně, hezký večer s partnerem či přáteli, zajímavý výlet...

Všechny tyhle papírky si poctivě schovávejte ve velké sklenici nebo váze. Už jen to, jak se bude postupně plnit, vám bude dělat radost. A na konci roku, třeba na Štědrý den, na silvestra či Nový rok, si s rodinou sedněte a všechny papírky si společně pročtěte. Můžete to samozřejmě udělat i na etapy – koneckonců správně by papírků mělo být 365!

Když to budete mít takhle hezky pohromadě, dojde vám, že každý den vašeho života opravdu stojí za to!

Foto: Ollyy, Shutterstock.com

Pište si, co vám udělalo radostFoto: Ollyy, Shutterstock.com

2. Žádné stěžování

Je to zlozvyk, který má skoro každý. Jen se zamyslete, určitě není den, kdy byste si na něco nepostěžovali. Na počasí, na únavu, na dítě, které vás zrovna dneska trochu potrápilo, na bolest hlavy, frontu na poště a podobně.

Jenže všemi těmito – byť malichernými a nedůležitými – stesky si vlastně neustále kazíte náladu. Proto si to zakažte! Zkuste vydržet třeba jeden měsíc bez jakéhokoli stěžování. Nejspíš to nevydržíte, nebo alespoň zpočátku vám to vždycky nějak ujede (zvyk je železná košile), ale už jen fakt, že si to uvědomíte, v duchu se pokáráte a příště si dáte větší pozor, pomáhá.

Naučíte se nad věcmi mávnout rukou, nebudete se rmoutit malichernostmi a stesky si necháte na chvíle, kdy je to opravdu zlé.

A kdybyste to chtěli ještě povýšit, můžete za každé postěžování například hodit desetikorunu do kasičky. Na konci měsíce budete mít možná na hezkou večeři s partnerem nebo na nějakou drobnost, která vám udělá radost.

Foto: WAYHOME studio, Shutterstock.com

Stěžování je nepěkný zlozvyk, ale zanadávat si je někdy opravdu potřebaFoto: WAYHOME studio, Shutterstock.com

3. Buďte vděční

Nešvarem dnešní doby je také to, že lidé berou všechno tak nějak automaticky. Vše pokládají za samozřejmost – od teplé vody, co jim teče z kohoutku, až po zdraví, rodinu a lásku. A když o něco přijdou, cítí se podvedeni, zrazeni, okradeni.

Jenže na všem v životě je potřeba pracovat, o to, co je vám drahé, je nutné pečovat. Tak jako si necháte odborníkem zkontrolovat plynový kotel, měli byste pečovat i o své blízké a rodinu.

A jak si nejlépe uvědomit, že to bez toho nepůjde? Naučte se být vděční za vše, co vám život nabízí a dává. Zkuste si každý týden sednout a dát dohromady alespoň tři věci, za které jste vděční. A poděkujte! Partnerovi třeba za to, že o vás týden pečoval, když jste měli chřipku, vedoucímu za to, že přimhouřil oko nad vaším pozdním příchodem, rodičům, že pohlídali děti a vy jste mohli jít do divadla.

Nic není samozřejmost, za vše byste měli pociťovat vděk a vážit si toho!

4. Smějte se

Říká se, že smích je koření života. A opravdu to platí! Jenže někdy je život těžký a naservíruje vám trable, kvůli nimž vám je spíš do pláče.

V takových chvílích by mohla pomoct osobní knížka plná smíchu. Zkuste si pravidelně do nějakého deníku či sešitu zapisovat opravdu vtipné zážitky, hlášky vašich dětí, vkládejte tam i fotky, které tyhle zábavné chvilky dokládají a zachycují.

Může to být taková vaše „kápézetka“, tedy knížka poslední záchrany. Když už si budete myslet, že vás opravdu nic nerozesměje a navždy z vás bude smutná princezna, vyndejte ji a začtěte se do ní. Uvidíte, že ani nebudete vědět jak, a budete se usmívat.

Vyzkoušíte něco z toho?

Reklama

Související témata: