Hlavní obsah

Luxfery se vrací!

Foto: luxfery.cz

Stěny ze skleněných tvárnic mohou být i zaoblené

1. 12. 2008

Luxfery hojně používané v období první republiky zvláště při stavbě funkcionalistických objektů, přišly v průběhu druhé poloviny dvacátého století o svoji dobrou pověst. Zavinilo to především jejich nevhodné využívání.

Článek

V současnosti však zažívají skleněné tvárnice svůj „comeback", a to jak v exteriérech, tak interiérech.

Co jsou luxfery?

Jde o tvárnice vyrobené ze dvou skleněných částí stejných rozměrů. V Česku, které je jedním z největších výrobců i vývozců luxfer na světě, zahrnuje jejich nabídka bohatou paletu tvárnic nejrůznějších rozměrů, tvarů, barev, povrchů i způsobů instalace.

Kde je jejich místo

Využití luxfer se odvíjí od jejich vlastností. K těm nejcennějším patří především velmi dobrá tepelná a zvuková izolace, schopnost propouštět světlo, ale zároveň zajišťovat někdy žádoucí soukromí. Díky těmto vlastnostem se využívají například k oddělení koupelny od vstupní chodby nebo kuchyně, v samotné hygienické místnosti pak k separaci toalety od ostatního prostoru. Stále častěji se luxfery rovněž využívají k vyzdění barového pultu. V těchto rolích interiér odlehčují, vnášejí do něho světlo.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Luxfery dodají interiéru osobitý styl

Staronovou rolí luxfer je jejich uplatnění ve vodorovných pochozích nebo nepochozích plochách. Velmi zajímavé jsou v kombinaci s kovem, v roli schodišťových podest a galerií, na kterých působí zajímavě i v roli zábradlí. Při venkovním využití jsou materiálem, z něhož se v současnosti staví celé stěny, především u komerčních budov. Luxfery jsou ale využívány i na zahradách - při stavbě jezírek, venkovního posezení, plotů...

Jak se používají

Na trhu dnes najdeme luxfery nejrůznějších rozměrů, přičemž základní je 19x19x8 centimetrů. Také u tvarů máme z čeho vybírat - k těm zajímavějším patří například skleněné tvárnice ve tvaru trojúhelníku.

Ještě větší rozmanitostí se vyznačuje barevné provedení a povrch luxfer. Vyrábějí se jak čiré, tak v různých barevných odstínech, které vyniknou zvláště při umělém osvětlení.

Liší se i povrchy - mohou být nejen hladké, ale i matné, pískované, případně s plastickým vzorem.

Volba barvy a povrchu vychází z použití luxfer. Například čiré hladké luxfery propouštějí až sto procent světla, matné pouze o 10 procent méně, ale stejně jako tvarovaný povrch zajišťují maximální soukromí. Jsou proto vhodné například na stavbu příček.

Foto: luxfery.net

Luxfery působí i jako zajímavý fasádní prvek

Stavíme z luxfer

Z luxfer se staví několika způsoby, z nichž každý má svá pro i proti. Na klasický - mokrý způsob výstavby - bychom si v každém případě měli pozvat odborníka. Současný trh nabízí i hotové prefabrikované panely, kdy jsou tvárnice na zakázku vyzděné v určité velikosti do betonové směsi. Nevýhodou je značně namáhavá manipulace s těmito prefabrikáty i jejich komplikované spojování, pokud je třeba. Stále častěji se luxfery spojují pomocí flexibilního lepidla, betonových či hliníkových rámečků, což zvládnou i někteří šikovní domácí kutilové.

Výsledek stojí za to

Každý, kdo se zhlédl v luxferách, měl by s nimi počítat již v projektu. Důvodem je především vysoká hmotnost tohoto materiálu. Metr čtvereční stěny z luxfer má hmotnost 80 až 85 kilogramů a takovou tíhu konstrukce zvláště některých starších domů neunese. Jinak příčku z luxfer lze postavit i na hotovou podlahu, s výjimkou plovoucích.

A ještě s jednou nevýhodou je třeba u luxfer počítat: Je to jejich značně vysoká cena. Cena jedné skleněné cihly v klasickém formátu se pohybuje přibližně od 50 od 250 korun. Útěchou nám ale může být, že výsledek stojí za to.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.