Hlavní obsah

Nešťastná Jitka: Její malý syn ji odmítá, chce jen tátu

Foto: thinkstock

To, že dítě otce miluje a poté, co ho celý den nevidí, chce si ho večer užít, je naprosto normálníFoto: thinkstock

Batole závislé na matce? Nic zvláštního. Ale co když je dítko výrazně fixované na otce? Přesně to řeší naše čtenářka, která se tak celý den stará o dítě, kterému se stýská po tatínkovi.

Článek

Jitka (32) je na mateřské s dvouapůlletým synem, ale vůbec si to neužívá. Její chlapeček je totiž celé dny protivný a uplakaný. Stýská se mu po tátovi! „Celý den fňuká, pobrekává a ptá se, kdy přijde táta. Vysvětluji mu, že táta je v práci, že se vrátí brzy, vymýšlím různou zábavu, ale ničím se mu nezavděčím,“ popisuje Jitka.

Ve chvíli, kdy se její muž vrátí, jako by nebyla. „Syn mě začne ignorovat, všechno chce dělat s tátou. Ten ho musí koupat, číst mu pohádku na usnutí a podobně,“ vysvětluje Jitka, která chápe, že když dítě otce celý den nevidí, chce si ho užít. Ale ty proplakané dny, kdy se chlapci stýská po tatínkovi a jakákoli její snaha není nijak oceněna, ji deptají. „Je to deprimující, když nevidíte u dítěte žádnou odezvu na vaši snahu,“ popisuje Jitka.

Foto: thinkstock

Když vás dítě odmítá, celý den brečí o tatínka a je protivné, je logické, že ani vy nemáte dobrou náladuFoto: thinkstock

Otec je vzácnost

Radost dětí z návratu otce je běžná. Je to zdroj nových vzruchů, her a zábavy, protože maminky už je dítko za celý den nabažené.

Pokud ale dítě celý den pláče o tatínka, je to trochu zarážející a pro matku dost nepříjemné. „Je logické, že je otrávená a naštvaná. Vždyť je to ona, která dítěti věnuje maximum času a péče, ale nevidí za to vlastně žádnou odměnu, tu pomyslnou smetanu slízne otec. V ojedinělých případech se může objevit i jakási alergie na vlastní dítě, kdy je vám protivné a vše vám na něm vadí,“ říká psychoterapeutka Lucie Horníková.

Čím to je?

Proč dítě matku takhle odmítá? Možností je celá řada:

  • Přístup k dítěti – možná to tatínek s dítkem jen líp umí, obzvlášť ve vztahu otce a syna tomu tak bývá. „Buďme upřímné, nemívají tatínkové o dost zajímavější hry, obzvláště pak pro kluky?“ vysvětluje Lucie Horníková.
  • Čas ne jen na dítě – tatínci se po příchodu z práce věnují skutečně jen dítěti. Kdežto maminky mají přes den na starosti i jiné věci. Nemohou si jen hrát, ale musí také uvařit, vyprat či vyžehlit.
  • Otrávená matka – leckteré ženy se v roli matky necítí dobře, a i když se to snaží nedávat najevo, dítě to vycítí. „Třeba není na mateřské spokojená, někde uvnitř ji to nebaví, možná není ten správný mateřský typ,“ potvrzuje psycholožka Anita Michajluková z Centra zvyšování psychické odolnosti.
  • Špatně rozdané role – v mnoha rodinách to funguje tak, že tatínek je jen na zábavu, kdežto maminka vyžaduje i povinnosti. „Dítě se může snažit fixací na tatínka vyhnout těm nepříjemným nárokům, což samozřejmě není žádoucí a role by měli mít rodiče rozdělené spravedlivě,“ říká Anita Michajluková.
Foto: thinkstock

Pokud vaše dítě extrémně teskní po tatínkovi, měly byste se zamyslet nad tím, zda je u vás doma vše v pořádkuFoto: thinkstock

Co s tím?

Podle odborníků by měli rodiče v prvé řadě začít pátrat, proč je dítě fixované na otce. Snažit se zjistit, co ho na tatínkovi tak moc baví, v čem je „lepší“ než maminka. A k tomu je potřeba následující:

  • Mluvte – Ptejte se dítěte, co ho baví, co mu schází a podobně. Třeba se něco dozvíte.
  • Podělte se o domácnost – muž by se měl partnerce snažit pomáhat s domácností, aby dítě vidělo, že i tatínek má nějaké povinnosti a není zde jen pro něj. Navíc tím žena získá více času a sil na dítě.
  • Hrajte si společně – „Určitě je dobré zapojit do společných aktivit tatínka a syna i maminku. Aby chlapec viděl, že i s maminkou může být legrace,“ radí Lucie Horníková.
  • Jednotná výchova – rodiče musí být vždy za jedno. Není možné, aby jeden dítěti něco řekl a druhý mu to prominul.

Jak je to u vás doma? Na kom je závislé vaše dítko?

Reklama