Hlavní obsah

Neuvěřitelné využití plenek: Uleví od bolesti a postarají se o květiny!

Foto: Thinkstock

Díky plenkám vydrží i balkonové rostliny déle bez zálivky

Možná i vám léta slouží staré dobré látkové pleny. Ale pozor, použít se dají i ty moderní, papírové jednorázovky. Ukážeme vám, jak mohou pomoci s odstraněním bolesti nebo s péčí o květiny...

Článek

Jestli máte někde v šuplíku pár zbylých nepoužitých papírových plenek po svém dítěti nebo vnoučeti, můžete je konečně využít. Zjistíte, jak prozřetelné bylo je nevyhodit ani nepřidat do kamen. Využijete přitom to, čím jsou právě tak skvělé – jejich schopnost zadržet velké množství tekutiny.

V prvním kroku si nachystejte plenky a do jedné nalejte vodu. Vůbec se nebojte, čtyři klasické hrnky vcucne jako nic, další dolévejte opatrně. Pak dejte savému jádru plenky čas nabobtnat. Za pár minut pak jasně uvidíte, kde savé jádro končí, tam plenku rozstřihněte nebo rozřízněte a hmotu dále zpracujte podle toho, nač ji chcete použít.

Foto: archiv redakce

Do každé plenky jsme nalili asi litr a půl vody, poté jsme dvě „vykuchali“ a obsah savého jádra jsme nasypali do této mísy – to je dávka ze dvou plenek určených pro děti od 7–11 kilogramů. Do mísy jsme pak vlili ještě dva litry vody, které materiál savého jádra také lehce vstřebal

Chladivý obklad

Dáseň po vytrženém zubu bolí a vy marně hledáte něco, čím byste ji chladili, jak doporučil zubař. Nejčastěji používaný sáček se zmrazenou zeleninou je většinou příliš velký, a navíc vás, i přes tu bolest, napadá, že za chvíli z něj budete muset něco uvařit, abyste ho nemuseli vyhodit, když už rozmrzá. Právě v tuto chvíli vám skvěle poslouží obsah dětské pleny.

Foto: archiv redakce

Obsah vodou nacucaného savého jádra plenky rozdělte do různě velkých uzavíratelných sáčků a dejte do mrazáku. Za chvíli máte skvělý chladivý obklad, který můžete použít opakovaně a mít ho v různých velikostech stále po ruce

Jinovatka do vázy

Znít to možná trochu poeticky, ale když nabobtnalou hmotou naplníte vázu, budou květiny jednak méně ohrožené tím, že by začaly hnít, dlouho vydrží a v neposlední řadě udělá hmota zvláštní efekt – bude to vypadat, jako by květiny stály v jinovatce nebo v ledové tříšti. Hmotu lze dokonce i obarvit, ale to pak obarvíte i květiny.

Foto: archiv redakce

Do vázy můžete dát už nabobtnalou hmotu anebo z plenky po rozříznutí jádra nasypat drobné kuličky, které zalejete vodou. Jen lze pak dopředu špatně odhadnout, kolik je jich zapotřebí na objem vázy. Pro výživu je možné do hmoty přidat půl lžičky cukru, deset kapek jablečného octa a půl lžičky sody

Dvakrát delší doba do zálivky

Nabobtnalá hmota z plenky se také skvěle hodí do substrátu na květiny, které nemůžete tak často zalévat – tedy například truhlíky na chalupě, hůře dostupná místa, květiny před dovolenou… Směs z poloviny hmoty a poloviny zeminy zajistí, že květiny vydrží bez zálivky nejméně jednou tak dlouhou dobu, než obvykle. Samotnou hmotu pak můžete nasypat třeba na trávník v místech, kde trpí na přímém slunci a hodně vysychá. Hmota ho pomůže udržet v lepší kondici.

Foto: archiv redakce

Směs zeminy a hmoty z plenky. Můžete ji použít do květináče doma nebo do venkovního truhlíku či záhonu

Nakypřete půdu

Občas se stává, že je půda moc tvrdá, voda do ní ani nechce vsakovat a rostliny trpí. Může se to stát i v květináči, ve kterém máte pokojové rostliny. Samozřejmě by bylo lepší je přesadit, ale než se tak stane, můžete zeminu nakypřit i za pomoci hmoty z plenky – stačí ji vpravit pod povrch a zalít. Jak se nafukuje, nadzvedne zeminu a kromě zálivky ji i provzdušní.

Foto: archiv redakce

Hmotu dejte do otvoru v zemině, který jste si připravili například lžící

Bylinky a tráva bez starosti

Velikonoce jsou blíž, než si myslíte. A jestli k nim i u vás patří naklíčené obilí na stole, pak už rovnou počítejte s tím, že to tentokrát bude mnohem snazší. Směs hmoty z plenky a zeminu smíchejte, dejte do misky a prostě posypte zrním. Pak už stačí jen zalít a o víc se nemusíte starat. Voda obsažená ve hmotě vystačí na to, aby zrní vzešlo.

Foto: archiv redakce

Tuto směs můžete použít i na pěstování bylinek doma za oknem, než je vysadíte na zahrádku. Lze v ní i předpěstovat sazeničky letniček

Napadá vás i další využití této savé hmoty? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.