Hlavní obsah

Nevyhazujte použité čajové pytlíky! Neuvěříte, co všechno dokážou

Foto: Eva Malúšová

Milujete dobrý čaj a už vás napadlo, jestli by se i ten vylouhovaný nedal ještě nějak využít? Správná odpověď je, že rozhodně dal, a dokonce vám poradíme jak!

Článek

Použité sáčky od čaje jsou překvapivě univerzální surovinou, která vám pomůže jak v domácnosti, tak v péči o tělo. Však můžete posoudit sami – výčet je natolik rozsáhlý, že by vás měl napříště od jejich vyhazování odradit.

V domácnosti

Abyste pomoc použitých čajových sáčků skutečně ocenili, musíte dbát na to, aby byly čerstvé. Bez chladničky je lze uchovávat nejdéle jeden den, v chladničce pak maximálně tři. Kdykoliv se vám jejich vůně nezdá, ihned je zahoďte do koše, ideálně ale spíš do kompostu, kde mohou posloužit jako výživa.

Foto: Eva Malúšová

Sáček s heřmánkovým nebo jasmínovým čajem dejte do vody, ve které budete vařit rýži. Až se začne voda vařit, sáček vytáhněte a vsypejte rýži – díky čaji získá zajímavou chuť. Zelený čaj se hodí k těstovinám, skořicový při vaření ovesných vloček

Foto: Eva Malúšová

Sáčky s čajem můžete změnit na osvěžovač vzduchu – stačí je pokapat oblíbeným esenciálním olejíčkem a položit na talířek či do misky. Použijete-li vůně, které odpuzují hmyz, udělají dvojí službu

Foto: Eva Malúšová

Když vám zbude trocha čaje, nalijte ji do rozprašovače a vyzkoušejte místo přípravku na mytí oken. Po umytí skla vyleštěte suchým měkkým hadrem a lesk je zaručen!

 • Máte pocit, že lednička chytila nežádoucí pach? Dejte do misky několik použitých čajových sáčků a vložte do ledničky – zápach nahradí příjemná vůně. Tu samou službu udělají i v koši nebo pytli na odpadky – když se naučíte dávat na dno sáčky s čajem, už nikdy nebudou zatouchat.
 • I použité sáčky voní stále po čaji – a právě to odpuzuje myši. Nebojte se tedy jimi obložit dveře do sklepa a další místa, kudy k vám chlupatí návštěvníci chodí.
 • Nechce se vám drhnout připálený a mastný hrnec? Naplňte ho vodou a vložte do ní pár použitých čajových sáčků. Když je takto necháte přes noc, bude mytí hračkou.
 • Jedna z babských rad doporučuje použité sáčky i na odstranění odolných skvrn z látek, které snesou horkou lázeň – tu připravíte nejméně čtvrthodinovým vařením pěti sáčků v litru vody. Pak odstavte a použijte jako lázeň, do které namočíte látku se skvrnami – ty by měly postupně blednout a nakonec zcela zmizet.
 • Line se z koberce trochu nepříjemný odér? Posypte ho použitým suchým čajem a dejte mu asi dvacet minut, během kterých na něj nešlapejte. Pak čaj vysajte. Pozor – čaj barví, nepoužívejte ho tedy na světlé koberce ani na tmavé, ve kterých jsou velké jasné vzory.
 • Jako lapač pachů zafunguje použitý čaj třeba i v kočičím záchodku – stačí ho smíchat s pískem či jinou náplní. Kočkám je pach čaje příjemný.
 • Až budete přesazovat květiny, smíchejte použitý čaj se zeminou nebo ho vložte na dno květináče – vyživí, dezinfikuje a odrazuje některé škůdce. Zbylým čajem, ale i výluhem z opětovaně zalitých sáčků můžete zalévat květiny – hlavně zelený čaj jim svědčí.

V péči o tělo

Čaj má blahodárné účinky také na pleť a vlasy – a to platí i o čaji, který už jste jednou použili na výrobu nápoje. Použité sáčky s čajem tedy můžete klidně využít i podruhé.

Foto: Eva Malúšová

Nemůžete se zbavit zápachu česneku, ryb nebo jiných surovin? Místo mýdla vyzkoušejte použitý čajový sáček – nepříjemné pachy budou pryč

Foto: Eva Malúšová

Heřmánkový čaj, stejně jako mátový, ale klidně i ledvinový ze směsi bylin můžete přidat do koupele. Stačí sáček hodit do vody nebo přivázat na kohoutek a nechat přes něj natékat vodu. Jen ho nemá být moc, mohl by obarvit vanu

 • Čerstvě použité, ještě trochu teplé sáčky můžete použít i jako obklad na unavené oči nebo na místo, kde vás bodl komár či vosa – uklidní pokožku, zmírní otok i případnou bolest, působí protizánětlivě.
 • Již jednou vylouhovaný čaj můžete zalít horkou vodou ještě jednou a po vychladnutí použít výluh jako poslední oplach vlasů po umytí, budou lesklejší a silnější.
 • Výluh z použitého čaje lze použít i jako ústní vodu, kterou si řádně vykloktejte. Čaj má dezinfekční účinky, bojuje proti zubnímu plaku a tím i zápachu z úst. Nekloktejte však moc dlouho, mohl by vám obarvit zuby.
 • Koupel ve výluhu z čaje prospěje i vašim nohám – hlavně v létě, kdy se hodně potí. Pomůže je zbavit zápachu, ale i snížit riziko plísní.

Využíváte také použité čajové sáčky? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek