Hlavní obsah

Nový hit: Chůze a běhání naboso. Pro koho je (ne)vhodný?

Foto: Thinkstock

Nadchl vás nový trend chození a běhání naboso? Odborníci před ním spíše varují. Řekneme vám pročFoto: Thinkstock

Bosé chození či běhání se stalo módní záležitostí. Firmy se předhánějí v nabídce bot, které chůzi naboso simulují. Také zvažujete, zda si je nepořídit? Mohou vám prospět, nebo naopak? Řekneme vám!

Článek

Chodit bez bot v trávě nebo písku je příjemné snad všem. Ale chodit bosky běhat, ať ve speciálních botách k tomu určených nebo doopravdy? A co potom vyznavači prstových bot? Je to vážně pro chodidla zdravé, nebo byste si mohli ublížit? Ptali jsme se odborníků na názor!

Bez bot, nebo v nich?

Bez bot je nohám určitě příjemně, ale... „Bosé chození, či dokonce běhání opravdu není pro každého, a to ať se jedná o čistě naturální podobu nebo tu modifikovanou ve speciální obuvi,“ říká fyzioterapeutka Silvia Štefková z Centra pohybové medicíny Pavla Koláře. Proč? „Každý člověk má svoje specifické pohybové danosti, které nemusí být vždy výhodou,“ vysvětluje fyzioterapeutka.

Foto: Thinkstock

Nebojte, třeba na dovolené klidně choďte v trávě bosky. Ale s délkou trasy to moc nepřehánějte!Foto: Thinkstock

Pro jedny plus, pro druhé utrpení

Obrazně řečeno, ti „obdarovaní“ se s takovou novou aktivitou vypořádají kladně a chůze naboso bude výrazným přínosem pro jejich pohybový aparát, vlastní držení těla a i psychické naladění. Opačně na tom podle fyzioterapeutky budou ti, kterým chození v takových botách simulujících chůzi naboso či bez nich po trávě nebude pohodlné nebo bude působit bolest, a to nejen v oblasti chodidla a nohy. „Pozor by si měli dát ti, kteří mají za sebou úrazy, operace, vrozené vady dolních končetin a páteře,“ uvádí Silvia Štefková.

S ní souhlasí i podiatr Jaroslav Fešar z Centra péče o nohu a tělo: „Takové boty mohou fungovat jen na zdravá chodidla. Nedoporučuji je těm, kdo mají jakékoli ortopedické potíže,“ říká odborník. A ty má podle dalšího odborníka Jana Veselého, terapeuta na bolesti pohybového aparátu, většina obyvatel.

„Jediné, co naše chodidla vyžadují, je pouze trvalý a přirozený pohyb – chůzi – v obuvi s jednoduchou a po celé délce rovnou a měkkou podrážkou, aby se velmi komplikovaná funkce chodidel, takzvaná spinální dynamika, mohla plně rozvinout ku prospěchu celého těla,“ tvrdí Jan Veselý.

Foto: Thinkstock

Pokud máte zdravé nohy, tedy z hlediska podiatrů, tak naboso choďte i domaFoto: Thinkstock

Nerespektujete? Budou vás bolet

Podle něj chodidlům, a proto pak i všem kloubům v těle vyhovuje ale nejvíce chůze ve výše doporučovaných botách po pevném povrchu. „V opačném případě chodidla okamžitě reagují dysfunkčními změnami majícími za následek otlaky, drápovité prsty, kuří oka, palce do X, ostruhy, špatné prokrvování končetin, noční křeče v lýtkách, křečové žíly, bolesti v kolenou až po kyčelní klouby,“ dodává Jan Veselý.

Podtrženo, sečteno delší běh i chůze naboso je vhodná pouze pro zdravá chodidla a pohybový aparát. Chystáte-li se na dovolené courat v písku nebo trávě, není třeba se obávat: krátké trasy vám neuškodí. Pokud byste však chtěli podlehnout módnímu trendu bosého běhání i chození, je vhodné poradit se o tom s fyzioterapeutem případně podiatrem, specialistou na chodidla, abyste si spíše neuškodili.

Co vy na to?

Reklama

Související témata:
Naboso