Hlavní obsah

O panenství, chlapovi a knihách

Foto: Bontonfilm

Ocitneme se v Londýně šedesátých let

28. 4. 2010

Jak moc dokáže dospívání 16leté dívky ovlivnit zámožný dospělý muž? Hodně! Může jí otevřít dveře do vytoužené společnosti dospělých, stejně jako jí může navždycky zpackat život. I o tom je Škola života – film podle skutečné události.

Článek

Historie příběhu mladičké studentky začíná mimo plátno – u ženy jménem Lynn Barber. Úspěšná britská novinářka do svých memoárů zanesla vzpomínky na první opravdovou lásku. Jejích intimních zápisků se chytli filmaři a z původních 12 stran vznikl rozsáhlý scénář ke snímku Škola života.

Přesouváme se do Londýna roku 1961. Velká Británie se ještě nevzpamatovala z následků druhé světové války a do příchodu Beatles přeci jen ještě pár let chybí. Šestnáctiletá Jenny, kolem které se celý děj točí, je přesně taková, jakou si její rodiče vysnili: chytrá a krásná studentka, jejímž snem je úspěšně dokončit střední školu a zvládnout přijímací zkoušky na vytoužený Oxford. Zná jen knihy, školní lavici a testy. Jenže už brzy má poznat i další příchutě života…

Pršelo. Jenny se vracela ze zkoušky školního orchestru. Najednou vedle ní zastavilo auto, a v něm seděl David, třicátník, který měl dost peněz a byl celý žhavý na mladé a přitom inteligentní „masíčko“. A tak Jenny pobláznil – bral ji s sebou do společnosti dospělých, na koncerty vážné hudby nebo na psí dostihy. A jeho odměna? Přízeň mladé dívky a možná i její věneček k tomu. Jenže onu trofej mu Jenny opravdu jen tak nedaruje. I přesto, že ho miluje, čeká na své 17. narozeniny.

A teď si to povězme otevřeně – příběh ve skutečnosti není nic extra. Která z nás v mládí nebyla zamilována do staršího muže? K tomu ani třicátník slintající po sukních skoro dospělých dívek není ničím neobvyklým. V životě se to prostě stává.

Ale právě proto byste měly zajít do kina na film Škola života. Porovnat zážitky Jenny s těmi svými a zavzpomínat na své milostné začátky, první poblouznění a na vstup do světa dospělých. Anebo se podělte o zážitky s ostatními v diskusi pod článkem. Jaká byla ta vaše „Škola života“?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek