Hlavní obsah

Originální nápady, jak doma pěstovat květiny. Ze stropu, ve skle i v obrazu!

Foto: Zahrada na niti

Autorka kokedam Lenka Hrubá ukazuje, co vše lze tímto způsobem pěstovat

Máte rádi pokojové rostliny, ale na další už doma není moc místa? Tak to zkuste jinak a vsaďte na originální přístup pěstování, který spolehlivě zaujme a také nepotřebuje prostor navíc.

Článek

Nejen létající květináče, také úžasné kokedamy, originální terária nebo živé obrazy v různých velikostech se dokážou postarat o vaše rostliny. Jen se přesvědčte!

1. Zelená dáma kokedama

Představte si rostlinu, jejíž kořeny se obalí speciální jílovitou zeminou. Ta se vytvaruje dokulata, na to přijde ještě vrstva mechu a to vše se oplete provázkem, za který se také pověsí třeba na strop. Výsledkem je milá živá dekorace, která vydrží podobně dlouho jako klasické hrnkovky. A která rostlina se může změnit v kokedamu? „Já jsem vyzkoušela například fíkus, kapradinu, tlustici, antúrii, také olivovník, sukulenty i některé bylinky, rovněž zakrslou borovičku a podobně,“ uvádí Lenka Hrubá ze Zahrady na niti, která kokedamy vytváří.

Foto: Zahrada na niti

Jako kokedamu můžete pěstovat bylinky, například bazalku, mátu nebo bobkový list, ale i jiné rostliny. Na foto (zleva): pryšec (za 690 Kč), olivovník (za 1400 Kč)

2. Jak se zalévá „koule“

Rostliny, které mají rády hodně vody, se jen sundají ze závěsného provázku a celé se ponoří do vody na několik minut. A ty, jež jsou nenáročné na vláhu, stačí postavit do misky, kam nalejete trochu vody, kokedamu sem postavíte, za pár minut vyjmete a dáte na původní místo. Jednou za čas přidejte do zálivky hnojivo nebo do balu zapíchněte výživu v tyčinkách.

Foto: Zahrada na niti

Zakrslá forma borovičky vypadá působivě i v této podobě a bude vám dělat radost třeba na balkoně (1590 Kč)

3. Skleněná aerária

Také se jim říká rostlinná terária a jde o skleněné baňky různých tvarů s malým otvorem, kterým se vkládá případná zemina nebo drcená kůra a samotná zeleň. „Jsou vhodné téměř do všech interiérů, jednoduše je zavěsíte na garnýž nebo na háček třeba na okno. Vypadá to velmi efektně, zejména pokud máte úzké parapety,“ uvádí Dita Chromcová z Kokedamy. A dodává, že každá baňka má odvětrávací otvory a rostlinka si vytvoří své mikroklima.

Foto: Kokedama net

Rostlinky v aeráriu stačí zhruba jednou týdně zalít trochou vody nebo je rosit, sukulenty asi jednou za měsíc. Na pěstování je velice nenáročná například tillandsie, která žije ze vzdušné vlhkosti a obejde se bez zeminy (cena terária s rostlinkou asi od 320 Kč, samotné terárium od 170 Kč)

Foto: Fler CZ

Další ukázka provedení rostlinného terária, do kterého se vsadila mini orchidej výrobce Květiny trochu jinak, cena terária o rozměrech asi 20 x 10 cm s květinou je 421 Kč

4. Létající květináče

Před pár lety, kdy se u nás poprvé objevily, způsobily malou revoluci. Možná jste si také říkali: není to postavené na hlavu, když se rostliny pěstují obráceně? Asi není, létající květináče jsou stále v kurzu.

„Věší se na strop, takže kořeny bylinek nebo květin jsou nahoře a listy visí dolů. Součástí květináče je sítko na zachycení zeminy i houbička, která zásobuje květinu vodou přímo ke kořenům, takže pak není zapotřebí rostlinu tak často zalévat," říká designérka Margaréta Janecová z Bonami.

Foto: Bonami CZ

Létající květináče Boskke se prodávají v různých velikostech, ale také v různých barvách (cena s 30 cm dlouhým lankem od 369 Kč)

5. Živé obrazy

Co byste řekli dekoraci, která dokáže měnit svou podobu a ještě vám osvěží vzduch? Přesně takové jsou květinové obrazy. Rámy se vyrábějí ze dřeva, kovu či plastu v různých úpravách a rozměrech, většinou si je můžete pořídit už osázené rostlinami (na výběr máte více variant). A i kdyby ne, vždy jsou vybavené kapsou se speciálním substrátem, do kterého se rostliny vysazují. Rám se vybavuje nádržkou na vodu a ukazatelem hladiny vody, rostlina se pak „zalévá“ vlastně sama.

Foto: Levné květináče CZ

Květinové obrazy Wallflower se prodávají ve velikostech jako oblečení – XS, S, M a L. Nejmenší XS stačí pověsit na hřebíček, ostatní jsou vybavené závěsným systémem (například velikost M o rozměrech 31 x 31 cm včetně rostlin za 1664 Kč)

Foto: Levné květináče CZ

Rostliny v květinových obrazech se hnojí podobně jako jiné pokojovky, jen výživa se vždy přidává do zálivky. Kdybyste časem chtěli některou květinu ubrat a jinou přidat, ani to není problem (například rozměry 58 x 37 cm včetně rostlin za 3015 Kč)

6. Zelené stěny

Pokud byste si chtěli domů pořídit větší množství rostlin, i když nemáte moc místa, zvažte takzvanou vertikální zahradu. Jak už název napovídá, jde o pěstování (nejen) hrnkovek ve svislé poloze. Na výběr je více možností, může jít o květináče složené nad sebou v konstrukci, nebo se rostliny pěstují ve speciální textilii s omezeným množstvím zeminy či hydroponicky. Některé stěny se instalují napevno, další jsou zase mobilní. Více se dozvíte v článku Úžasná zahrádka do bytu i na balkon? Ta vertikální!.

Foto: Němec Luxusní povrchy

Vertikální zahrádka může v interiéru pokrýt i větší část stěny

Který ze zmiňovaných způsobů pěstování hrnkovek se vám nejvíce zamlouvá? Dejte vědět nám i ostatním čtenářům!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek