Hlavní obsah

Peklo při pečení aneb Kolik je přesně lžička nebo hrnek? Poradíme!

Foto: Oksana Shufrych, Shutterstock.com

Jestli občas pečete, určitě jste už narazili na rychlovku bez vážení, třeba hrníčkovou bábovku. Víte, jak velký hrnek zvolit? A je jedno, jakou lžičku při odměřování použijete? Máme pro vás tahák, jak se v takových mírách a odměrkách vyznat.

Článek

Při přípravě svíčkové se můžete receptu jen držet a trochu experimentovat, ovšem v cukrařině (i té domácí!) je nutné přesně odměřit všechny ingredience, jinak riskujete nezdar. Takové makronky či vánoční cukroví se vám bez přesného dávkování zkrátka nepovedou.

Co se míní, když se řekne „lžička“

Mililitry a gramy jsou jasné – zvážíte si je nebo odlijete z odměrky. Ovšem potřebné množství například prášku do pečiva nebo sušeného droždí bývá často uvedeno ve lžičkách nebo lžících. Lžíce je polévková, to je jasné – i když i ta bývá různě hluboká. Ale co lžička? Má to být čajová, kávová, anebo moka lžička? A co třeba šálek mouky či cukru – po kterém máte do kredence sáhnout? Po tom, který má 200, 250 nebo 300 mililitrů? Nejlepší je proto vědět, jaký objem ta která „odměrka“ ideálně má:

 • 1 lžička = 5 ml
 • 1 lžíce = 3 lžičky = 15 ml
 • 4 lžíce = ¼ hrnku
 • 16 lžic = 1 hrnek = 250 ml

Samostatnou kapitolou je pojem zarovnaná a vrchovatá lžíce nebo lžička. Starší kuchařky, ba dokonce i kuchařské učebnice udávají dvě hodnoty odpovídající obsahu či objemu, ale jde o dost zavádějící údaje. V moderních receptech jde vždy o „přesnou“ míru, tedy zarovnanou. Toho mimochodem docílíte nejlépe tak, že horní okraj naplněné odměrky, třeba lžíce nebo hrnku, přejedete tupou stranou nože.

Foto: Chefshop

Sada Šálky Pop obsahuje čtyři odměrky různých velikostí v nylonovém provedení, což umožňuje mytí v myčce; Prestige. Cena 249 Kč

Foto: Giftlab

Tato šikovná odměrka je označována jako 2 v 1, protože umožňuje měření v menší (od 5 do 50 ml) a větší nádobě (do 1 litru); Joseph Joseph. Cena 525 Kč

Foto: Archiv firmy

Pěkně skladné odměrky od hrnku až po lžíci, ve dvou různých barevných provedeních, značně usnadní vaření i pečení; IKEA. Cena 29 Kč

U objemu v mililitrech je jasné, že bude vždy stejný u tekutin, ovšem v případě sypkých surovin je to jinak: kromě hustoty hraje roli i míra navlhčení, nakypření i velikost částí. Takže jedním hrnkem mouky se myslí 130 gramů hladké, ale až 170 g hrubé nebo krupice. Hrnek cukru moučka znamená 120 gramů, ale cukru krupice se do stejné odměrky vejde až 200 gramů. Ze základních potravin ještě zmiňme sůl: 1 lžíce je asi 10 gramů, stejné množství mléka odpovídá 20 gramům.

Máslo se u nás dělí na čtvrtky (250 g) a uvádí se většinou v gramech, ale co si počít s požadavkem cizokrajného receptu, který po nás chce půl hrnku másla? A jak cpát tuhé máslo do odměrky? Pamatujte, že tomu odpovídá 115 g. Med a sirupy se poměrně špatně odvažují, proto je dobré vědět, že 1 lžíce je zhruba 21 gramů, tudíž 1 hrnek medu váží 340 gramů. Marmelády se vejde do hrnku zhruba 380 gramů, zatímco oleje jen 230 gramů. Dobře se počítají mandle, protože jedna váží přibližně gram.

Je libo specialitu?

Když už si myslíte, že máte v měrných jednotkách docela přehled, zalistujete ve starší kuchařce a jste zase v koncích.... Nebo na začátku? I tady máme pomůcku, i když jen velmi orientační:

 • ořech másla = asi 10 g
 • čajový šálek = asi 1/8 litru
 • sklenka = asi 200 ml
 • naběračka = asi 100 ml
 • sůl na špičku nože = asi 0,5 g
 • špetka soli = zhruba 1 g

A co konkrétně znamená „větší“ či „menší“ vejce? Jak dostát tomuto požadavku? Vězte, že velké vejce bude mít okolo 65 g, střední 45 g, přičemž žloutek váží 20 g a bílek 30 g. A malá brambora bude mít odhadem 60 g a velká až 200 gramů.

Rozličné odměrky usnadní práci v kuchyni

Foto: Archiv firmy

Plastová sada lžícových odměrek Presto má praktický kroužek na zavěšení; Tescoma. Cena 44 Kč

Foto: Biano

Správné měření je důležité nejen při pečení, ale i v případě těstovin. Výrobce za vás odhadl, kolik špaget se vejde do jedné až čtyř porcí; Joseph Joseph. Cena 275 Kč

Foto: Archiv firmy

Milujete přípravu kávy takzvaně postaru, tedy z mleté kávy? Pak jistě oceníte odměrku na 6,5 gramu, díky které budou všechny šálky chutnat stejně; Orion domácí potřeby. Cena 35 Kč

Zahraniční potíže

Když se vydáte za recepty na mezinárodní kulinářské weby, narazíte na několik zvláštností. V prvé řadě se ujistěte, jestli jde o australský, britský nebo americký zdroj. Je to k nevíře, ale liší se poměrně výrazně. V Austrálii má například lžícová odměrka objem 20 ml oproti našim 15 ml. A pak se dostáváme na tenký led jednotek, které nepatří do metrického systému a používají se jak v Americe, tak v Británii. V základních parametrech jsou tyto dva systémy podobné, ale stará dobrá Anglie si zachovala svůj objem pinty o trošku větší, zrovna tak unce se o maličko liší... Je tedy třeba pořídit si místní sadu odměrek, nebo se řídit přibližnými hodnotami.

 • 1 tsp (teaspoon) – lžička, 1 tbsp (tablespoon) – lžíce
 • 1 váhová unce (značí se oz) = 28 gramů (neplést s trojskou uncí)
 • 1 libra (pound) = 16 oz = 453 g
 • 1 kg = zhruba 2 libry = 32 oz
 • 1 tekutá/dutá unce (značí se fl oz) = 28 ml = 2 lžíce
 • 2 hrnky = 500 ml = 1 americká pinta (ovšem britská pinta má 625 ml)
 • 1 cup/hrnek (americký) = asi 236 ml
 • 1 cup/hrnek (britský, australský, kanadský) = 250 ml
Foto: Magnet-3pagen

Na některých obalech másla jsou zevnitř namalované rysky po 50 g. Pro ostatní případy můžete mít po ruce plastové měřítko. Cena 109 Kč

Foto: Kuchyňskénože-nadobi

Váha s odměrkou umožňuje vážit suroviny až do 5 kg a odměřovat tekutiny do 1,5 litru; Carlo Giannini. Cena 525 Kč

Jak z toho ven? Není to tak těžké

Cítíte se ztraceni mezi pintami a uncemi? Nezoufejte. Se všemi těmito rozmanitými mírami a zvláštnostmi jednotlivých zemí si snadno poradíte: v solidních kuchařských knihách je hned v úvodu napsáno, jaké konkrétní hodnoty používají, renomované kulinářské portály nabízejí možnost přepínat si u receptů metrický a imperiální měrný systém, a především: na internetu existuje množství rozličných pomůcek, které bystře převádějí jednotky i suroviny (přesně se dozvíte, kolik je např. 3/4 amerického šálku mililitrů, kolik gramů váží 3/4 šálku másla atd.). Určitě je využijete i při převodu teploty z Fahrenheitovy stupnice do naší Celsiovy. Pro základní pečicí teploty platí:

 • 120 °C = 250 °F
 • 160 °C = 320 °F
 • 180 °C = 350 °F
 • 250 °C = 480 °F

Spoléháte se na odměrky a váhy, nebo pečete od oka?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek